Korte berichten en mededelingen Kompostvaten in Zeeland Jacht op onschadelijke vogels Ledenvergadering ZMF Nog steeds toekomst voor de zeehond in de Delta Agenda Themagedeelte De berg huishoudelijk afval die we dagelijks produceren groeit. In brede lagen van de bevolking is inmiddels doorgedrongen dat het zo niet langer kan. Waardevolle stoffen verdwijnen naar de stort plaats. Door de eisen die de overheid in de nabije toekomst aan het storten van afval gaat stellen, wordt dit een steeds kostbaardere aangelegenheid. Genoeg reden om de afvalstroom drastisch in te perken De Zeeuwse Milieufederatie vindt dat gemeenten een verantwoorde lijkheid hebben bij het indammen van de afvalstroom. Op eenvoudige wijze kan een gemeente het zelf- komposteren stimuleren, door een eenmalige subsidie te verstrekken aan haar inwoners bij de aanschaf van een VAM-komposteringsvat. Dit is het begin van een brief die de ZMF in juni aan alle Zeeuwse gemeenten stuurde. Overigens een idee dat niet nieuw is. In Nederland zijn tal van gemeenten al overgegaan tot het verstrekken van sub sidies op VAM- komposterings- vaten. Volgens een woord voerder van VAM kwam het in Zeeland niet zo van de grond. Als we de kranten mogen ge loven, begint er nu toch iets op gang te komen. Middelburg en Aardenburg hebben recent kompostvaten- akties gehouden en de belang stelling bleek groot. Valkenisse, Veere, Vlissingen en West- kapelle zijn er al veel eerder mee gestart en hebben inmiddels de nodige positieve ervaringen. Na de zomervakantie kreeg de ZMF zeven reakties op de verstuurde brief. Raadsleden uit Terneuzen en Duiveland zagen het idee wel zitten en brengen het op een kommissievergade ring in. De gemeente Axel heeft twee jaar geleden de mogelijk heden al bekeken, maar overweegt het nu opnieuw. De gemeente Bruinisse gaat niet op onze ideeën in. Zierikzee speelde het door naar de Rei nigingsdienst Schouwen-Duivt land. Reimerswaal wil de kat nog even uit de boom kijken en start een proef onder personeels leden. Een goed begin, alhoewc l er al heel wat ervaring is bij eerder genoemde gemeen ten. De gemeente Mariekerke durft het wel aan. De raad heef besloten 50% van de aanschaf kostenvan een VAM-vat voor df inwoners te vergoeden. En de andere 17 gemeen ten Misschien kunt u zelf die gemeenten er eens naar vragen. Meer informatie over komposteren is t vinden in Wantij 5e jaargang nr. 1. Bij de Vuilafvoer Maatschappij (VAM) is informatie beschikbaar over het VAM-komposteringsvat (tel. 020-730307). Vogelbescherming heeft alle gemeenten in Nederland verzocht de jacht op elf on schadelijke vogelsoorten niet meer toe te staan op het grond gebied van de gemeenten. Al diverse malen is er bij het Ministerie van Landbouw en Visserij door Vogelbescher ming en andere partikuliere natuurbeschermingsorganisa ties op aangedrongen is de jacht niet langer te openen op een aantal soorten die geen enkele schade aan land- of tuinbouw berokkenen. Hierbij zijn toen trekvogelsoorten betrokken, te weten wintertaling, slobeend, watersnip, krakeend, pijlstaart, tafeleend, kuifeend, topper eend, houtsnip en goudplevier. Ook op de patrijs, een steeds zeldzamer wordende strand vogel, wordt de jacht elk jaar weer opnieuw geopend. Naast de onnodige verstoring in het aanschot-risiko bij deze vogelsoorten groot, omdat ze veelal snel en in dichte groepen opeen vliegen. Dit aanschieten heeft veel dierenleed tot gevolg. Ook het beleid van Natuur monumenten en Het Zeeuwse Landschap is er op gericht de jacht op deze vogelsoorten niet meer toe te staan. Er zijn al enkele gemeenten zoals Steenwijk en Apeldoorn, die niet langer op „Den Haag" wachten. Deze laten op hun eigendommen alleen dan jagen wanneer dit ter bestrijding van schade onvermijdelijk is. We zullen zien hoe „vogel- vriendelijk" de Zeeuwse gemeenten zijn. Deze aktie wordt begeleid Volgend voorjaar worden er zeer waarschijnlijk toch 5 jonge zeehonden terug gezet in de Zeeuwse wateren. Even leek het erop dat de virusziekte, die honderden slachtoffers heeft gemaakt onder de zeehonden langs de Waddenkust, roet in het eten zou gooien. De jonge zeehonden die worden terug gezet, zijn als „huiler" in de Delta aangespoeld en verblijven momenteel in het zeehonden opvangcentrum in Pieterburen. Daar komen ze ongetwijfeld in aanraking met het virus en dreigen zodoende de ziekte naar de Delta over te brengen. Henk Zandstra (NMF), de zeehonden-koördinator voor Zeeland, deelde ons mee, dat er van wordt uitgegaan dat de gevreesde ziekte de Delta dan al bereikt zal hebben. Nadat de beesten zijn ingeënt, kunnen ze dus naar Zeeland worden terug gebracht in de hoop dat ze hier blijven en een bijdrage zullen leveren aan de groei van de zeehondenpopulatie. Een harde voorwaarde is nog wel, dat er keerwanden worden aangebracht in de vis- fuiken in de Oosterschelde, zodat de zeehonden niet in die door een poster die te bestellen is door overmaking van 10,- op gironummer 75775 t.n.v. Vogelbescherming Zeist o.v.v. „11 soorten poster". fuiken kunnen verdrinken. Naar verwachting zal dat in januari gebeurd zijn. Afgelopen zomer is er een maal met het vliegtuig gezocht naar zeehonden in de delta door NMF. Er werden slechts 3 vol wassen zeehonden geteld op de Roggenplaat in de Ooster schelde. Naast die drie werd er ook 1 grijze zeehond aange troffen. Enkele dagen daarvoor werden 4 zeehonden in de Westerschelde gezien, zodat de meest voorzichtige schatting uitgaat van 6 tot 7 zeehonden in de Zeeuwse wateren. Er werden deze zomer 7 „huilers" aange troffen en 2 dode jongen gevonden. Het is niet zeker of deze jonge zeehonden ook in de Delta zijn geboren. Van een aantal bestaat wel de indruk dat ze in de Ooster- of Wester schelde geboren zijn. Ze waren zo zwaar, dat het onwaar schijnlijk lijkt dat ze vanuit de Waddenzee of Engeland zijn komen aanzwemmen. De jonge zeehonden die worden uitgezet in de Delta, krijgen een zendertje om. Vooral de eerste paar weken zullen ze nauwgezet gevolgd worden, waaruit moet blijken waar ze zich ophouden en of terugzetten zin heeft. Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt hierbij alle leden uit voor de najaarsvergadering. Deze vindt plaats op 2 5 oktober a.s. in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aanvang19.30 uur. Na een kort huishoudelijk gedeelte begint om 20.15 uur het the- madeel, met als onderwerp de waterbodemvervuiling in Zeeland. Zowel de gevolgen als mogelijke oplossingen daarvan komen aan bod. U kunt ook alleen het themagedeelte bezoeken. Stukken voor de huishoudelijke vergadering kunt u opvragen bij het ZMF-kantoor en zijn in de zaal beschikbaar. Daarbij vindt u het konsept-werkplan 1988/1989 dat op de vergadering besproken wordt. 1. Opening. 2. Notulen jaarvergadering 22 maart 1988. 3. Werkplan ZMF 1988/1989- 4. Rondvraag en sluiting huishoudelijk gedeelte. Aanvang 20.15 uur. „Waterbodemvervuiling in Zeeland". Inleiding door ir. M. F. J. Peters, hoofd buro Waterbodems Rijkswaterstaat.

Wantij | 1988 | | pagina 18