V Gert-Jan Buth Reeds enkele jaren geleden wordt de partikuliere natuurbescherming in Zeeland pijnlijk gekonfronteerd met de toegenomen belangstelling voor golfen. Er doken o.a. plannen op voor een golfbaan in de Schouwse Westhoek. Het is prijzenswaardig dat de provincie - min of meer vooruitlopend op komende ontwikkelingen - dit voorjaar een ontwerp- nota heeft opgesteld over golfen in Zeeland. Alleen jammer dat het golfbaanplan op Schouwen in deze nota ondersteund wordt, terwijl het niet voldoet aan de opgestelde uitgangspunten. Een golfbaan bestaat uit 9 of 18 speelbanen [holes), die van elkaar gescheiden worden door gedeelten met bomen of struiken, (roughs). Een speelbaan bestaat uit een afslagplaats (tee), een grasbaan (fairway) en een doelcirkel (green). In de green bevindt zich het doel (put). De natuur- en landschapswaarden van golfterreinen worden samengevat alseen parkachtig landschaps beeld door de afwisseling van open terreinge deelten, hoog opgaande begroeiingen, waterpar tijen en zandbakken. Voor een 9 holes baan is ca. 30 ha nodig en voor een 18 holes baan 50-60 ha. Afgezien van de roughs, worden de andere gedeelten van golfbanen sterk kultuurmatig onderhouden. Speciale grasmengsels worden gebruikt, de grond wordt voorzien van humus, er worden kunstmest en herbiciden gebruikt, er wordt kunstmatig beregend en veel gemaaid. Het golfterrein moet het gehele jaar goed begaanbaar zijn, waarvoor ook maatregelen als drainage of begreppeling noodzakelijk zijn. Naast de golfbaan zelf zijn een aantal voorzie ningen als clubhuis, verkeersontsluiting en par keergelegenheid noodzakelijk. Op het ogenblik is in de volgende Zeeuwse gemeenten een golfbaan aanwezigDomburg, Reimerswaal, Axel en Oostburg, terwijl bij Bruinisse een baan in aanleg is. Veiligstellen Gert-Jan Buth is bioloog, sekretaris van deZMF en aktief in verschillende natuur- en milieuvere nigingen in Zeeland. rovincie in de ban van een balletje i n de ontwerp-nota over golfen in Zeeland zijn een aantal randvoorwaar den en uitgangspunten opgesteld, die de Provincie in het vervolg bij het be oordelen van golfbaan initiatieven zal gebruiken. Als deze punten inderdaad konsekwent zullen worden toegepast, valt er wat betreft aantasting van na tuur- en landschapswaarden weinig te vrezen. Enkele belangrijke uitgangs punten zijn aanleg van golfbanen in natuurge bieden wordt afgewezen aanleg van golfbanen wordt afge wezen in gebieden waar dit een aan tasting zal betekenen van een gaaf landschap in de sfeer van het Relatienotabeleid, zou uit oogpunt van natuur, land schap, kultuurhistorische en rekrea- tieve waarden het beste zijn. Een kleiner gedeelte van de aan te leggen golfbaan, ongeveer 3,5 ha, is duingras land en maakt deelt uit van het Be schermd Natuurmonument Kop van Schouwen. In totaal zou de golfbaan 21,5 ha gaan beslaan, terwijl normaal van ongeveer 30 ha voor een derge lijke baan uitgegaan wordt. Dit bete kent dus weinig ruimte voor „natuur" en sterk de nadruk op „kuituur". De planologische procedures voor deze baan zijn reeds enkele jaren aan de gang. De bestemmingsplanwijziging ligt op het ogenblik met een aantal bezwaarschriften bij de Provincie, ter wijl ook een aantal bezwaarschriften zijn ingediend bij de Raad van State tegen de vergunning die minister Braks heeft gegeven voor de aanleg een goede ontsluiting en voldoende parkeervoorzieningen zijn noodza kelijk aanleg van golfbanen wordt afgewe zen in bestaande bossen in geplande bossen (bijv. in het kader van een landinrichting) is aanleg van golfbanen in principe mogelijk. Echter, in het laatste deel van de ontwerp-nota, waarin wordt ingegaan op thans spelende plannen voor nieuwe golfbanen in Zeeland, wordt duidelijk dat helaas weinig vertrouwen geschonken kan worden in het toe passen van de opgestelde uitgangs punten. Daar wordt namelijk gesteld dat de aanleg van de golfbaan in het Schouwse duingebied nadrukkelijk ondersteuning verdient. Dit, terwijl die baan gedeeltelijk in een be schermd natuurgebied komt te liggen, een gaaf en kultuurhistorisch belang rijk landschap zal aantasen en er geen goede ontsluiting en parkeervoor zieningen aanwezig zijn. Als enig po sitief argument voor dit plan wordt in de ontwerp-nota de ligging in een groot rekreatiegebied vermeld. Een golfbaan in de Westhoek hoeft geen probleem te betekenen voor natuur- en landschapswaarden, maar de loka- tie die men nu op het oog heeft stuit op vele bezwaren, van zowel natuurbe schermingsverenigingen als partiku- lieren. Op het ogenblik is het gebied waar de golfbaan moet komen grotendeels een rustig, fraai graslandgebied met houtwallen, gelegen op de overgang tussen duin en polder. Van oudsher wordt hier veeteelt bedreven. De hui dige bedrijfsstruktuur is echter niet meer rendabel. Veiligstelling van het gebied met bijvoorbeeld maatregelen van holes in het Beschermd Natuur monument. Niet alleen de aantasting van een gaaf stuk authentiek duin zoomlandschap is de achtergrond van de meeste bezwaarschriften, maar ook de precedent-werking die ontstaat als dit plan doorgaat. Een aanvraag van een kampeerterreineigenaar voor bijvoorbeeld een sportveld in het na tuurgebied is dan niet meer tegen te houden. Het plan voor de aanleg van een 9 holes golfbaan in het Schouwse duin- zoomgebied heeft inmiddels lande lijke bekendheid. Het wordt een test case voor de mogelijkheid om met een golfbaan „in te breken" in een gebied dat beschermd is door de Natuurbe schermingswet.

Wantij | 1988 | | pagina 5