Korte berichten en mededelingen Op Walcheren komt een werkgroep milieubeleid Milieu-potje Op Walcheren komt een werkgroep milieubeleid Wat kan een werkgroep milieu beleid op Walcheren doen Wat bieden wij Wanneer Wie zoeken wij Nog vragen of opgave eranderen, zonder oog te hebben oor het feit dat er in de bedrijven altijd 1 aandacht was voor het milieu en oor de tijd die nodig is om schonere iroduktieprocessen in te voeren. Te- ;enwoordig is er de bereidheid om ,met elkaar, toekomstgericht aan de lag te gaan". Spaas had een konkreet, Zeeuws ■oorbeeld bij de hand. In de Zeeuws- laamse Kanaalzone wordtin 1988 en 1989 een studie uitgevoerd naar de mtwikkelingsperspectieven in dit ge bied. Spaas„Het unieke is de partici patie van vertegenwoordigers van be- irijfsleven, milieubeweging en over- ïeid. Werken en wonen zijn in de kanaalzone sterk verweven. Het doel is preventief te kijken naar knelpun ten. Daarbij wordt soms de fantasie de vrije loop gelatenwat betekent een geheel groen scenario en wat een sce nario met sterke industriële groei? Gezamenlijk wordt nu nagegaan elke mogelijkheden en beperkingen er zijn. Kortom, dit projekt vind ik een voorbeeld van waar we naar toe moeten". Uitgestoken handen kenmerken het huidige tijdperk van nieuw realis me. Maar het sprookjes kon niet de h ele avond duren. In de diskussie werd en aantal zaken gelukkig flink aange scherpt. Een essentiële vraag betrof h et tempo waarin de industrie milieu maatregelen neemt, in het licht van wat nodig is. Er was optimisme over de technologische verbeteringen die in perioden van zo'n zeven jaar (de af- schrijvingsduur van veel investering en) mogelijk zijn. Toch betwijfelden velen of zo bijvoorbeeld de uitstoot van verzurende stoffen met 60 tot 90% omlaag kan, wat wel nodig is. Van de Biggelaar en Dejong vonden elkaar in een pleidooi om producenten wette lijk aansprakelijk te stellen voor mi lieuschade door hun produkten, een soort milieuketen aansprakelijkheid. Diskussianten uit de industriële hoek zagen daar absoluut geen heil in. Bij konkrete maatregelen en voor beelden blijkt men dus weer tegen over elkaar te staan. Toch was de be reidheid van het zeer gemengde ge zelschap opvallend om van gedachten re wisselen zonder zich iets van de ge bruikelijke sociale en politieke bar- èresaan te trekken. In deze geest lijkt het bovengenoemde Kanaalzone- projekt een belangwekkend expe riment voor het gebied zelf maar ook als proef op de som van het nieuwe realisme. Aad Smaal is bioloog en o.a. vrijwillig mede- arkervan het Rijn Schelde Instituut in Mid delburg. Gemeenten zijn druk bezig met het maken van milieu-uit voeringsprogramma's of hebben er al één (o.a. Vlissingen en Middelburg). Bittere nood zaak want gemeenten krijgen steeds meer taken op milieu gebied. Om hierop in te spelen heeft de Zeeuwse Milieu Federatie het plan opgevat om regionale milieuwerkgroepen op te richten. We willen gaan starten op Walcheren en zijn op zoek naar enthousiaste mensen. Wij denken een heleboelo.a. Milieuknelpunten in de Walcherse gemeenten signaleren, de gemeenten daar op wijzen en zonodig alterna tieven aandragen. De milieu-uitvoerings- programma's, hinderwet-uit voeringsprogramma's en andere milieubeleidsstukken van de Walcherse gemeenten beoordelen. Plannen uitwerken rond bepaalde thema's bijvoor beeldgescheiden afval inzameling op Walcheren, bestrijdingsmiddelengebruik in de plantsoenen en op het platteland, verkeer in de binnenstad van Middelburg en Vlissingen e.d. Met de vergaarde kermis de Walcherse gemeenten stimuleren om een milieu vriendelijk beleid te voeren. Tijdens de eerste bijeenkom sten bieden wij scholing. U krijgt daarin een overzicht van de taken en middelen die de Walcherse gemeenten hebben om milieuproblemen aan te pakken. Daarna gaat de groep zelf aan de slag maar ondersteu ning vanuit de ZMF blijft mogelijk. Graag zouden wij in januari van start gaan. Wij zijn op zoek naar mensen die op Walcheren wonen het interessant vinden om zich te verdiepen in het milieu beleid van de Walcherse gemeenten en daarvoor tijd vrij kunnen maken de opgedane kennis graag direkt in praktijk toepassen het leuk vinden om in een werkgroep aktief te zijn. Zeeuwse Milieu Federatie José Lemmen tel.:01100-28259 Anita van Meeuwen tel.01185-1282 ('s avonds) In de gemeente Vlissingen bestaat de mogelijkheid om een financiële bijdrage te vragen ter ondersteuning van aktivi- teiten op het gebied van het milieu. De gemeente stelt een „potje" van 1000,- ter beschikking waarop vere nigingen, stichtingen, buurt en wijkkomité's e.d. een beroep kunnen doen. Het gaat hierbij om een projektgerichte ondersteuning. Het is geen algemene financiële bijdrage. Aktiviteiten die een milieubewust gedrag van leden, buurtbewoners e.d. stimuleren en die aansluiten bij het gemeentelijk milieubeleid kunnen in aanmerking komen. Niet alle aktiviteiten zullen worden bekostigd. Het ge meentebestuur gaat er vanuit, dat er in elk geval sprake moet zijn van een - al dan niet finan ciële - eigen inbreng. Vanzelf sprekend dienen de aktiviteiten zich wel „in 't Vlissingse" af te spelen. Aanvragen voor deze financiële bijdrage kunnen het hele jaar door ingediend worden. Ze kunnen, voorzien van een financiële opzet, worden ingediend bij het kollege van B&W, ter attentie van Projektgroep Milieu, Stadhuisplein 2,4382 LG Vlissingen. Het is belangrijk te weten dat er in meerdere gemeenten zo'n milieupotje bestaat. Voor vragen hierover of voor eventuele ondersteuning bij uw aktiviteiten op milieu gebied kunt u terecht bij de ZMF.

Wantij | 1988 | | pagina 7