Maatregelen tegen te grote hoeveelheden for maldehyde door spaanplaat zijn Aanbrengen van voldoende ventilatievoorzie- ningen Nieuw opgeleverde woningen de eerste maanden dagelijks 15 minuten goed ven tileren Onbeklede zijkanten van spaanplaat afdichten met fineer, folie of aluminiumfaand Schilderen van onbekleed spaanplaat met normaal in de handel verkrijgbare verf Isolatiemateriaal aanbrengen tussen spaan plaat en radiatoren of andere warmtebron nen die het materiaal van dichtbij opwarmen Altijd spaanplaat kopen met KOM O-keur Isolatiematerialen Tips ventileer goed bij isolatiewerkzaamheden met polyurethaan of na-isolatie met glas- of steenwolvlokken. Zorg ervoor dat kieren bij de dakaansluiting en kozijnen goed afgedicht zijn voor u met de na-isolatie met glas- of steenwolvlokken begint. Laat werkzaamheden aan asbestmateriaal uitvoeren door gespecialiseerde bedrijven die o.a. gebruik maken van boormachines met afzuiging. Meer informatie over voorzorgsmaatregelen die genomen moeten worden bij verwerking, vervoer en sloop van asbest is te vinden in de zogenaamde P-bladen van de Arbeids- inspektie (tel. 076-223400). Ven/en, lakken, lijmen en houtverduurzamingsmiddelen Tips Bij lak- en verfakfiviteiten, zeker als het de vloer betreft, doet u er goed aan tenminste twee weken goed te ventileren. Verf in spuitbussen bevat meer oplosmidde len en veroorzaakt zeer fijne verfdeeltjes in de ruimte die schadelijk zijn. Het gebruik van verf met een laag gehalte aan oplosmiddel of nog beter op waterbasis is minder schadelijk. Gebruik geen verf dat lood bevat zoals lood- siccatief. Het afbranden van oude verflagen die om streeks 1950 aangebracht zijn is af te raden omdat toen nog loodwit gebruikt werd. Houtverduurzamingsmiddelen kunnen beter niet binnenshuis gebruikt worden. Meer informatie over verven, lakken en lijmen vindt u in het boekje: Verven en lijmen, gevaren voor mens en milieu van Stichting N atuur en M ilieu. Te bestellen bij M ilieuboek, tel.020-244989. A Formaldehyde is niet alleen afkomstig uit spaanplaat maar ook uit vloerbe dekking, isolatieschuim (UF-schuim), gordijnen, niet goed funktionerende gastoestellen. Daarnaast komt het in grote hoeveelheden vrij bij roken. Vooral in dakkonstrukties maar ook in vloeren en spouwmuren worden polyurethaan (PUR) isolatieplaten ge bruikt. Hetzelfde materiaal wordt ook gebruikt bij het dichten van naden en kieren. In polyurethaanmateriaal zit een stof (tolueendiisocyanaat) die albij kleine hoeveelheden in de kamer een bijtende werking op ogen, huid en ademhalingsorganen heeft. Steenwol en glaswol worden door de milieubeweging vaak aangeprezen als alternatief voor polyurethaan iso latieplaten die geblazen worden met drijfgassen die de ozonlaag aantasten. Het is ook een goed alternatief zo lang er voorzichtig mee omgesprong en wordt. Zoals iedere doe-het-zelver zal weten kunnen de kleine vezeltjes uit het isolatiemateriaal voor irritatie van de huid zorgen. Als er vezels in de lucht komen kan ook irritatie van ogen en luchtwegen ontstaan. Bij de met papier omhulde glas- of steenwol- dekens die in de spouw aangebracht worden, zal dit niet het geval zijn. Tij dens de zogenaamde na-isolatie waar bij onder druk vlokken in de spouw geblazen worden, kan de hoeveelheid vezels in de binnenlucht aardig oplo pen door kieren bij de dakaansluiting en kozijnen. Een zeer af te raden isolatiemateri aal is asbest. Asbestvezels kunnen bij inademing gevaarlijke longziekten veroorzaken. Gelukkig wordt asbest niet veel meer toegepast in woningen. Oppassen geblazen blijft het in oude woningen waarin nog asbest gebruikt is als isolatiemateriaal. Voorkom zaag- boor- en sloopwerk aan asbest mate- rialen. Dit geldt ook voor golfplaten, bloembakken en andere produkten van asbestcement. Waarschijnlijk kent u wel de gevolgen van het lang aanwezig zijn in een net gelakte of geverfde ruimte hoofdpijn en lichte duizeligheid. Die worden ver oorzaakt door de organische oplos middelen als terpentine die er voor moeten zorgen dat de lak, verf of lijm min of meer vloeibaar blijft. Laat maar eens een pot verf of tube lijm open lig gen binnen de kortste keren is het oplosmiddel verdampt en het mate riaal hard. Die verdamping vindt ook plaats als de verf of lijm wordt opge bracht. Het oplosmiddel komt in het binnenhuismilieu terecht. Oplosmid delen veroorzaken irritatie van huid, ogen en luchtegen en kunnen zelfs bewusteloosheid veroorzaken als het middel via de huid of longen in het bloed opgenomen wordt. Naast op losmiddelen bevatten verven ook zware metalen als chroom, cadmium, lood en dergelijke, stuk voor stuk zeer schadelijke stoffen. Bij het verven komen de metalen niet in de binnen lucht terecht. Dat is wel het geval bij af branden en schuren van oude verf lagen. Houtverduurzamingsmiddelen lij ken op verf maar u moet goed besef fen dat het in wezen om een gif gaat. Houtverduurzamingsmiddelen be vatten bestrijdingsmiddelen die het hout moeten beschermen tegen schimmels en insekten. Deze midde len moeten voor een goede werking lang in het hout aanwezig blijven en kunnen daar uit vrijkomen en de bin nenlucht langdurig vervuilen.

Wantij | 1988 | | pagina 12