Wonen en het buitenmilieu G Energiebesparing Doen Tot zover uw eigen gezondheid. Wonen heeft ook invloed op het milieu door energieverbruik en het gebruik van hardhout. Houd de warmte in huis Haal de zon in huis De zonneboiler Een zonnekoilektor kan gebruikt worden voor het winnen van warm water. De kol iektor op het dak van een woning vangt zonnestraling op en zet deze om in warmte (zie tekening). Het warme water stijgt uit de koliektor naar de boiler. Daar wordt warmte afgegeven aan het koude water. Onderin de boiler wordt koud water via de waterleiding toegevoerd. Het verwarmde water wordt boven uit de boiler afgetapt. Wanneer de zon niet heeft geschenen, zal de temperatuur van het water niet voldoende hoog worden. Daar om wordt het via een speciale geiser naar de diverse warmwaterkranen in het huis ge voerd. loed voor het milieu in huis én daarbuitenGoed voor je porte monnee. De winter staat weer voor de deur. Dit is hét moment om uw ener gierekening weer eens onder de loep te nemen. Is uw woning optimaal ge ïsoleerd? Heeft u last van tocht of vochtplekken Krijgt u uw woning voldoende warm Hoe zuinig en schoon is de verbranding van uw kachel of ketel Hoe zit het met warm tapwater U kunt eenvoudig bespa ren op gas- en lichtkostenMaar ener giebeheer is meerEen goed milieu - binnen en buiten de woning - staat centraal. Licht en lucht krijgen op nieuw een kans. Maar nu met een laag energieverbruik. Ruim 70% van de gasrekening gaat op aan de stookkosten. Kookgas en warm tapwater vormen de overige kostenposten. Ruimteverwarming is energiever slindend en hierop valt dan ook het meest te besparen. Het verwarmen van minder vertrekken in een woning (selektief stoken, daar waar je aanwe zig bent) levert direkt voordeel op. In een slecht geïsoleerde woning zorgt dit echter voor een groot verschil in van temperatuur tussen warme en koude vertrekken. Tocht is het hin derlijke gevolg. Woningisolatie is doorgaans rendabel, de besparing overtreft de kosten. De isolatie levert echter vooral een aangenamer bin nenklimaat op. Desondanks zijn een groot aantal woningen nog steeds niet geïsoleerd. Een aantal vooroordelen liggen hieraan ten grondslag - „Isolatiemaatregelen zijn duur" - „Isolatiemaatregelen zijn moeilijk uitvoerbaar in een bestaande wo ning" - „Isolatie leidt tot vochtproblemen". Wat dit laatste betreftdoor onder zoek is vastgesteld dat vrijwel alle vochtproblemen ontstaan door slechte bouwkunstrukties. Isolatie kan deze fouten soms aan het licht brengen.... Het afwijzen van isolatie om deze reden is daarom onjuist, de slechte konstrukties moeten worden aangepakt. Het klopt dat u in een kier- dichte en geïsoleerde woning bewust moet ventileren. Wat ook klopt is dat je aan de slag moet gaan om de woning geïsoleerd te krijgen. Maar het loont de moeite, se lektief stoken blijft voordelig. In een geïsoleerde woning is de temperatuur gelijkmatiger. Selektief stoken kan dan zonder dat u in de tocht zit Iedereen kent nog de zonne-kollektor die gebruikt wordt voor de verwar ming van tapwater. Tegenwoordig staat deze toepassing minder in de be langstelling. In de jaren 90 zullen we de kol iektoren weer terugzien. Niet alleen op het dak maar ook in de gevel. De gevelkollektor zorgt voor een goede ventilatie in de woning en draagt te vens bij aan de verwarming. De warme lucht uit de koliektor wordt 's winters „naverwarmd" door een kleine ka chel. Ook serres, als overgang tussen binnen (warm) enbuiten (koud) zullen steeds vaker te zien zijn. De minst in het oog springende maar meest effektieve en goedkope maatregel is het gebruik maken van passieve zonne-energie. In een be staande woning ligt de oriëntatie van een woning op de zon veelal vast. Door een nieuwe woning kan de zon nog optimaal benut worden. De woon kamer en leefvertrekken liggen dan op het zuiden, slaapkamers en entree op het noorden. De zuidgevel is „open" terwijl de noordgevel een meer „gesloten" karakter heeft. De zonneboiler

Wantij | 1988 | | pagina 13