Korte berichten en mededelingen ZMF-werkplan Publiciteit ZMF-cie behoeft versterking Een standaardwerk over de vogelwereld van Zeeuws-Vlaanderen Anton van Haperen Enkele maanden geleden is in Temeuzen een boekwerk over de vogels van Zeeuws-Vlaanderen ten doop gehouden. Aan dit boek is geruime tijd gewerkt en er werd dan ook reikhalzend naar uit gezien. Na Schouwen-Duiveland heeft nu ook Zeeuws-Vlaanderen zijn „avifauna". Het boek blijkt niet alleen voor vogelaars interessant Ook voor hen die anderszins aktief zijn in de wereld van milieu en natuurbehoud bevat het een schat aan informatie. Eens per jaar komt in de najaars ledenvergadering het ZMF- werkplan aan de orde. Daarin worden per jaar de prioriteiten aangegeven in het werk voor een seizoen dat loopt vanaf ongeveer september. Dit jaar zijn we toegekomen aan het vijfde, waarin vijf hoofdpunten wor den genoemd staan op milieuge bied en drie op het gebied van natuur en landschap. Onze aandacht voor de milieuvervuiling zal zich dit seizoen vooral koncentreren op die van de Westerschelde, de pogingen om die in de Kanaal- i zone op te lossen en op de problemen met vervuilde waterbodems. Via milieuwerk- groepen zal gepoogd worden meer te doen aan gemeente lijke milieuzaken. Verder wordt op milieugebied de energie niet vergeten. Hiermee wordt zowel het provinciale energie beleid bedoeld als het bevorde ren van elektriciteitsopwekking met windmolens. Ten aanzien van natuur en landschap wordt dit jaar veel gedaan aan het thema natuur ontwikkeling de ZMF wil een flinke impuls geven aan ideeën voor natuurbouw, zowel in het kader van het „plan Tureluur" als van landinrichtingsprojekten. Daarnaast zullen de Deltawa teren aandacht van de ZMF opeisen, zoals bijv. de aanwijzing van de Oosterschelde tot be schermd natuurgebied. Een derde prioriteit in het werk zal zijn de rekreatie, een belang waarmee natuur en landschap vaak op gespannen voet staan. Gestreefd zal worden naar beter overleg met deze sektor. Binnen de ZMF is een klein aantal mensen aktief bezig met het verzorgen van publiciteit vooral dat deel ervan dat niet rechtstreeks door de buro- medewerkers geregeld kan worden. Het gaat hier voornamelijk Het gaat hier om het (doen) maken van folders en pers berichten, het bemensen van stands op braderiën en festivals, het verzorgen van artikelen in huis-aan-huis-bladen, het orga niseren van lezingen en voor lichtingsavonden, en het mee denken over het totale PR-beleid van de ZMF. Voor al deze aktiviteiten (en er is méér te bedenken) is dringend behoefte aan meer mensen. We zoeken lieden die inventief zijn, en betrokken. Geïnteresseerden wordt ver zocht kontakt op te nemen met Karen Fortuin, ZMF-kantoor, tel. 01100-28259. Vogels tussen Zwin en Saeftinge irt na „De vogels van Schouwen- Duiveland" is onlangs de lang ver wacht avifauna van Zeeuws-Vlaande ren verschenen onder titel: Vogels tussen Zwin en Saeftinge. Aan het boek - een coproduktie van de beide Zeeuwsvlaamse natuurbescher- mingsverenigingen 't DuumpjeenDe Steltkluut - is ruim 7 jaar gewerkt door een werkgroep van een tiental voge laars. De uiteindelijke tekst is geschre ven door M. A. Buijsse en F. L. L. Tom- beur. Het werk behandelt de periode na 1968 en maakt vooral gebruik van archiefmateriaal, excursieverslagen, onderzoeksrapporten en dergelijke. Aparte inventarisaties zijn er voor dit overzichtswerk niet verricht. Het boek opent met een aantal in leidende hoofdstukken, die met hun 75 pagina's al een boekwerk op zich zouden kunnen vormen. In dit gedeel te vindt men o.a. bijdragen over de landschapsopbouw van Zeeuws- Vlaanderen, over de vogelbescher ming en het ontstaan van de Natuur-

Wantij | 1988 | | pagina 18