Zwin Geen dorre opsomming van beschermingsverenigingen in dit ge bied en over de streeknamen van di verse vogelsoorten. Het meest interes sant zijn een drietal hoofdstukken over specifieke aspecten van het vo- gelgebeuren in Zeeuws-Vlaanderen. Aan de orde komende Westerschel- de en haar betekenis voor vogels, de voorjaarstrek langs de kust en vo gels en het Zeeuws-Vlaamse klimaat. Het tweede deel (bijna 275 pagi na's) is meer avifaunistisch van aard. Alle vogelsoorten die ooit in Zeeuws- Vlaanderen zijn waargenomen wor den op systematische wijze bespro ken. Het boek sluit af met een uitge breide literatuurlijst. Deze is overigens weer een samenvatting van een nog uitgebreidere „moederlijst", die aan wezig is in de archieven van de beide natuurbeschermingsverenigingen. Vogels komen niet uit de lucht vallen, maar hebben een kenmerkende rela tie met hun omgeving". Deze kon- statering op de omslag lijkt zo'n beetje het motto van „Vogels tussen Zwin en Saeftinghe". Alle vogels krijgen een plaats in hetboek, tot verwilderde dui ven en ontsnapte soorten als halsband parkiet en palmtortel toe. Het is ech ter zeker geen rariteitenkabinet of een dorre opsomming van waargenomen soorten en aantallen. Voortdurend wordt ingegaan op samenhangen tus sen vogels, landschap en milieu. Met name het avifaunistisch ge deelte bevat een schat aan basisinfor matie, vooral over het gedrag en de situatie in het verleden. De Zeeuws- Vlaamse vogelaars blijken bijvoor beeld een goed beeld te hebben van de aantallen overwinterende roofvogels in hun gebied (60-80 overwinterende sperwers in een strenge winteren de plaatsen waar deze vogels overnach ten. Ook van andere soorten staan er veel gegevens in over slaaptrek en slaapplaatsen. Het zou me niet verba zen als Zeeuws-Vlaanderen op dit punt het best onderzochte gebied van Zeeland is. Van een aantal soorten vindt men waardevolle historische informatie in het boek. Helaas zijn de auteurs niet altijd konsekwent bij het vermelden van historische gegevens. Bij een aan tal soorten heeft men zich beperking en opgelegd als hierover al in eerder verschenen avifauna's gegevens zijn 1 gepubliceerd. Dit is wel jammer om dat dit boek bij uitstek een gelegen heid zou hebben geboden om allerlei ÏÏSS5S leeuw» ^laandere" jjjc Buise tli- Tombeur

Wantij | 1988 | | pagina 19