In de winkel van de Zeeuwse Milieufederatie vindt u een groot aantal uitgaven rond de thema's afval, voedsel, energie, zure regen etc. U kunt altijd een kijkje komen nemen in de winkel die te vinden is op het ZMF-kantoor, Singelstraat 7 te Goes. De Noordzee, Natuurgebied Oosterschelde natuurgebied in ontwikkeling qi*> to» "v „Voor de meeste mensen is de Noordzee niet veel meer dan een grauwe plas water waar schepen varen, gevist wordt, ongelukken gebeuren, olie aanspoelt en aan wier stranden je je toch heerlijk kunt vermaken. Maar onder dat grauwe wateroppervlak bevindt zich een rijk natuurgebied, een wereld waarvan wij landbewo ners meer afhankelijk zijn dan de meeste mensen vermoeden". Aldus begint de brochure „De Noordzee, Natuurgebied". De brochure is bedoeld als een exkursie langs de belang rijkste levensvormen in het Noordzeemilieu. Ze wil de lezer een idee geven van de schoon heid, de rijkdom en het belang van het natuurlijk leven in, op en boven de Noordzee. In het eerste deel word je inderdaad meege nomen over de bodem van de Noordzee vanaf de Nederlandse kust naar de Atlantische oceaan. Een grote variatie aan levensvormen kom je tegen. In de daarop volgende hoofdstuk ken wordt systematisch het leven in de zee beschreven de planten, dieren en bakteriën. Veel aandacht is er voor de vogels van de Noordzee en de zeezoogdieren. Al lezende verdwijnt de grauwe massa en openbaart zich de rijkdom en de schoonheid van de Noordzee. Des te in dringender zijn de bedreigingen die kort aan het eind van elk hoofdstukje aan bod komen. De enige manier om goed met het milieu om te gaan, kon- kluderen de schrijvers, „is de menselijke aktiviteiten ekolo- gisch in te passen". Dit houdt volgens hen een internationaal gekoördineerd milieubeleid in. Onduidelijk blijft wat de schrijvers verstaan onder ekolo- gische inpasbaarheid van men selijke aktiviteiten. Ook gaan ze voorbij aan de vraag of dat haal baar is door middel van inter nationaal gekoördineerd milieu beleid. De brochure is rijkelijk geïl lustreerd met mooie kleuren foto's. Er is veel gebruik gemaakt van kaders, waarin bepaalde begrippen duidelijk worden gemaakt of waarin dieper in gegaan wordt op een bepaalde dier- of plantesoort. Het geheel is makkelijk leesbaar. De zinnen zijn kort en moeilijke begrip pen worden vermeden of uitge legd. De Noordzee, Natuurgebied, 32pag. UitgaveWerkgroep Noordzee bestellenf 5,50 over maken op giro 75775 t.n.v. Vogelbe scherming Zeist o.v.v. „Noordzee". Karen Fortuin De Oosterschelde is van groot belang voor watervogels, zeld zame wiersoorten, bodemfauna en in de toekomst mogelijk ook voor zeehonden. De overheid kende aan het ge bied de hoofdfunktie natuur toe. Toch wordt het Oosterschelde- milieu nog voortdurend be dreigd door verschillende ont wikkelingen. Met name het ver storend effekt van de toegeno men rekreatie is zeer veront rustend. Het Delta-overleg heeft een aantrekkelijke, kleurige bro chure uitgegeven, waarin wordt uitgelegd hoe het Oosterschelde-ekosysteem funktioneert en hoe groot de (internationale) betekenis is. Ook wordt aangegeven welke bedreigingen er bestaan en wat de lagere overheden kunnen doen om de natuurwaarden te behouden en te versterken. De brochure is verkrijgbaar bij de ZMF. Prijsf 1,— (exklusiefporto).

Wantij | 1988 | | pagina 24