Wonen in een gezond binnenhuismilieu L Marlou Boerbooms, Karen Fortuin en José Lemmen Inhoud 1. Wonen in een gezond binnenhuismilieu 2. Wonen en het buitenhuis milieu Helaas worden we niet alleen buiten maar ook in onze eigen huizen achtervolgt door milieuverontreiniging. Is het dan nergens meer schoon en gezond Voor een deel hangt dat van u zelf af. Een goede keuze van bouwmaterialen, een betere ventilatie en op sommige punten een wijziging van uw gedrag, zorgen ervoor dat u gezond kunt wonen. Niet alleen onze gezondheid maar ook die van het milieu staat op het spel. Denkt u eens aan het energieverbruik in huis en de kap van oerwouden voor onze hardhouten kozijnen. Bouw- en isolatiematerialen Wonen en milieu Formaldehyde komt vooral vrij als het spaanplaat vochtig wordt of het verhit raakt. Als in de zomer de zon het dakelement verhit kan de hoeveel heid formaldehyde in de zolderkamer tijdelijk toenemen. In een zolderka mer met veel spaanplaat die ook nog eens slecht geventileerd wordt kan hij warm weer de hoeveelheid formalde- rchtverontreiniging binnenshuis kan veroorzaakt worden door bouw materialen, verf, lijmen, kitten, schoonmaakmiddelen, sigare- en siga- retterook, kachels, geisers, open haar den, het gebruik van bestrijdingsmid delen in het huis, houtverduurza- mingsmiddelen en verontreiniging van buiten die naar binnen dringt. Sinds de oliecrisis van 1973 is er sterk gedacht aan isoleren. We blijken dat wat te serieus op te vatten, de uit wisseling van binnen- en buitenlucht is tegenwoordig in veel huizen zeer mi nimaal. Binnenshuis geproduceerde verontreinigingen hopen zich daar door op. Met een goede middenweg tussen isoleren en ventileren vangen we twee vliegen in één klap een lager energieverbruik en schone lucht. De gemiddelde Nederlander brengt 70% van zijn tijd binnenshuis door. Is het niet thuis dan wel op het werk. Het is dus geen overbodige luxe om eens stil te staan bij de lucht in uw huis, op uw werk of in andere gebouwen waar u veel uw tijd doorbrengt. In bouw- en isolatiematerialen zitten soms gassen of vaste deeltjes die scha delijk zijn voor uw gezondheid. Onder sommige omstandigheden, zoals hoge temperaturen, vocht, schuren, boren of sloopwerkzaamheden komen die stofen uit het materiaal. De hoeveel heid in de kamer kan ongemerkt aar dig oplopen. Een sprekend voorbeeld is het vrijkomen van formahdehyde uit spaanplaat. Aan spaanplaat, triplex en ander geperst hout wordt formal dehyde toegevoegd om het hout te binden. Formaldyhyde is een stof die irrita tie van ogen, neus en diepere luchtwe gen geeft. Bij extreem hoge hoeveel heden in de lucht blijkt de stof een rol te spelen bij het ontstaan van kanker. Geen paniek als er toevallig ergen spaanplaat in uw huis aanwezig is. In eerste instantie gaat het altijd om de hoeveelheid spaanplaat die aanwezig is. De kwaliteit van het hout en de omstandigheden in uw huis spelen ook een rol. hyde hoog oplopen. Spaanplaat moet daarom tegen woordig voldoen aan eisen van het KOMO-keur. De hoeveelheid foral- dehyde in het spaanplaat mag niet meer dan 10 milligram per 100 gram hout zijn. In de gesubsidieerde wo ningbouw mag alleen nog spaanplaat met KOMO-keur gebruikt worden. Ook is er de richtlijn dat niet meer dan driekwart meter spaanplaat aange bracht magwordenper kubieke meter verblijfsruimte.

Wantij | 1988 | | pagina 11