M Zware kritiek Cor Berrevoets is lid van de natuur- en vogel wacht Schouwen-Duiveland en koördinatorvan de ganzentellingen op Schouwen. Thijs Kramer is medewerker van de ZMF. Milieu en ekonomie verenigd Jan de vnes Een milverkavelingsproject op milieu gebied. Zo is kernachtig het doel te omschrijven van het ambitieuze projekt „Integrale gebiedsgerichte benadering Kanaalzone", dat de provincie voor de streek tussen Temeuzen en Sas van Gent voorbereidt. Vooralsnog kost het vooral veel vergadertijd en levert het slechts een hoop papier op. Maar de mogelijkheid zit erin dat de vele konflikten tussen wonen en werken in de Kanaalzone in de toekomst effektiever aangepakt gaan worden. vangplan dat door NMF is opgesteld. Dit plan geeft per probleemgebied aan waar voor opvang gezorgd kan wor den. Het richt zich alleen op de kol- gans en de rotgans omdat andere ganzen nauwelijks voor problemen zorgen. In het overleg sprak de vertegen woordiger van de jagers zijn twijfels uit over de haalbaarheid van het uitgangs punt in het op vangplaninde op vang gebieden moeten ook andere jacht- aktiviteiten achterwege worden gela ten. Daaraan moet wèl worden vastge houden, omdat jacht op b.v. hazen of konijnen in de periode dat de ganzen in het opvang gebied verblijven bete kent dat ze alsnog worden verdreven naar omliggende percelen. De verschillende kanttekeningen die bij het plan zijn gemaakt worden momenteel door NMF verwerkt in een definitieve versie. Toch kan nu al gesteld worden dat in Zeeland een be langrijke stap gezet is in de richting van een goede opvangregeling, die de gan zen toekomst biedt en de boeren meer zekerheid. Over de ganzennota die door het mi nisterie van Landbouw en Visserij is uitgebracht is men minder enthou siast. Zowel vanuit jagers- als vogel beschermingskring is zware kritiek ge leverd op de aanpak die in de nota wordt voorgestaan. Zo is het onver teerbaar dat in de nota gesteld wordt dat het aantal kolganzen op het hui dige nivo moet worden gehandhaafd. Alsof Nederland een willekeurig max imum voor een vogelsoort die hier komt overwinteren, zou mogen bepa len. Hoe zou de reaktie zijn wanneer een land als Senegal „onze" lepelaars op een bepaald (laag) nivo wil hand haven Trouwens de Zeeuwse vogeltel lers hebben hun bedenkingen en twij felen of ze hun tellingen, op basis waarvan de populatieschattingen worden bepaald, wel zullen lenen voor zo'n makabere rekensom. Het Zeeuwse ganzenoverleg heeft wijselijk de ganzennota van de minis ter naast zich neergelegd en besloten voorlopig hier geen rekening mee te houden. Het ganzenopvangplan voor Zeeland laat zien dat de ganzen hier vooralsnog welkom blijven. En zo hoort het ook. A e Kanaalzone in de steigers I evrouw Heynen verhuisde en kele jaren geleden van driehoog achter in Temeuzen naar een voormalig ar beidershuisje in het open polderge bied ten oosten van Sluiskil. Een eigen tuin, zon, wind en ruimte, tenminste als je de goede kant op kijkt. Want toen ze hier goed en wel neergestre ken was, bleek dat haar paradijsje niet zo zeer oostelijke van Sluiskil maar een paar honderd meter ten zuiden van de

Wantij | 1988 | | pagina 7