E Een fluiter in uw tuin Karen Fortuin De tuinvijver Vogels Een tuin lijkt op het eerste gezicht een kleine geïsoleerde oase te midden van stenen en cement. Vliegend over een stad ziet u dat de vele tuintjes bij elkaar een uitgebreid netwerk vormen waar niet alleen duiven en huismussen een thuis vinden. Met een beetje inspanning en een kunt u uw tuin aantrekkelijk maken voor vele vogels, vlinders en andere dieren. X1 r-Srr ah tm t Voor meer informatie, bel De Vlinderstichting te Wageningen, tel. 08370-11220, Vogelbescherming te Zeist, tel.03404-25406, of lees 'Natuur in de stad' van Chinery en Teagle uitgegeven door Thieme Zutphen, 1987. 'Vogelvrij in de bebouwde kom' van L Kasemir uitgegeven door MilieuBoek, 1987. ■en tuin is een ingewikkeld moza ïek van verschillende levensgemeen schappen. Elk van die levensgemeen schappen kan iets waardevols bie den. Een oude tuinmuurmetzacht ce ment of een rottende boomstam zijn ideale nestplaatsen voor insekten. Die zijn op hun beurt voedsel voor vogels of kleine zoogdieren. Kleurige en geu rige planten trekken vlinders aan die zich voeden met nektar. Zo kan klimop dienen als voedselplant voor het blauwtje. Een verwilderd hoekje in de tuin met brandnetels is uitstekend ge schikt voor de rupsen van de dag pauwoog, kleine vos en atalanta. Mui zen, egels en andere dieren gebrui ken heggen en hagen als beschutting en ze dienen om zich van de ene tuin naar de andere te verplaatsen. Hoe meer verschillende woongelegenhe- den u hebt in uw tuin en hoe groter de verscheidenheid aan planten is,des te groter zal de verscheidenheid aan dieren zijn. Een tuinvijver is heel geschikt voor het aantrekken van dieren in uw tuin. Een roodborstje of een egel kan er komen om zijn dorst te lessen. Talloze insek ten vinden er een woonplaats. Kikkers en salamanders kunnen enorme af standen afleggen over land. U hoeft zich dan ook niet te verbazen als ze een pas aangelegde vijver binnen trekken. Ook ander leven kan 'vanzelf in uw vijver komen. Eitjes van water slakken, vissen en andere diertjes wor den vaak meegebracht in de modder, die aan vogelpoten kleeft. De tuinvijver hoeft niet grootte zijn. Hij moet wel minstens 50 cm diep zijn om te voorkomen dat het water in de winter helemaal bevriest. Zorgt u ook aan één kant voor een geleidelijk af lopende rand. Vogels kunnen er dan makkelijk drinken en baden. Het is een goed idee om de rand van de vijver ergens te laten zakken, zodat overvloedig water kan weglo pen en daar een moerassig plekjeont- staat, waar u planten zoals de dotter kunt plaatsen. Om vogels in uw tuin aan te trekken is niferen en houtstapels bij voorkeur overwoekerd doorallerlei klimplanten, bieden een goede beschutting. Vele natuurlijke levensgemeen schappen worden bedreigd en ver dwijnen in alarmerende mate. Onze tuin is een stukje natuur dicht bij huis waar we zelf een grote invloed op heb ben. Een gevarieerde 'wilde' tuin kan een rijkdom aan planten en dieren her bergen. het belangrijk dat er voldoende voed sel, water en veilige rust- en nestge legenheid is. Besdragende heesters en struiken zorgen vooral in zomer en herfst voor voedsel. Hiervoor lenen zich bijvoorbeeld de lijsterbes, mei doorn, vlier, wilde rozen, hulst, kam- perfoelieen gelderse roos.Voorinsek- tenetende vogels, zoals de tuinfluiter of zwartkop doet u er goed aan zoveel mogelijk insekten in uwtuin te hebben. Het gebruik van bestrijdingsmiddelen is dan ook uit den boze. Tuinvogels die niet in nestkastjes broeden, hebben planten of plekjes nodig die al vroeg in het voorjaar vol doende beschutting geven. Klimop dat het hele jaardoorgroen blijft, vormt een goede dekking voor hen. Ook co

Wantij | 1989 | | pagina 10