Vergunningen Aktieplan Verdraaid Wouter de Gaaij was tot voor kort koördinator van het Deltaoverleg, een overlegstruktuur van natuur- en milieuorganisaties in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland. Het „Aktieplan voor verbetering van de wa terkwaliteit van de Schelde" is uitgegeven door de Zeeuwse Milieufederatie en kan bij haar besteld worden. Prijs: 1 10,— f 4,50 verzendkosten. Antwerps havengebied 240 ton cad mium en 3000 ton lood liggen opge slagen. De waterbodemverontreini ging in het Antwerps havengebied be hoort tot de zwaarste in heel West- Europa, waarbij PAK's (teerstoffen) er nog het meest uitspringen. Maar ook in andere deelbekkens is de waterbo demverontreiniging zeer ernstig. Bij de voorbereiding van het rapport hadden we inzage in het volledige ver gunningenbestand van de rechter- oeverbedrijven in Antwerpen. In deze vergunningen (die in België niet open baar zijn) staat te lezen wat en hoeveel de verschillende bedrijven mogen lo- •zen. Grote chemische fabrieken (zoals BASF en Bayer) nemen een fors aan deel van de Scheldevervuiling voor hun rekening. Tenminste, als ze inder daad zoveel lozen als is toegestaan. Overigens zijn de door Nederlandse bedrijven geloosde hoeveelheden PAK's, lood en voedingsstoffen be paald niet te verwaarlozen. Wat opvalt is dat de vergunnin gen van de 17 grootste lozers al onge veer tien jaar geleden zijn afgegeven. Dus heeft de overheid tien jaar lang nagelaten deze bedrijven aan te zetten tot sanering, bijv. door schonere tech nieken toe te passen. De vervuiling van de Schelde kan al leen in internationaal verband worden aangepakt. De Scheldeoeverlanden moeten een voorbeeld nemen aan de Rijnoeverlanden, die gezamenlijk tus sen grofweg 1975 en 1985 een aardige vermindering van de vervuilingsgehal tes hebben bereikt. In diezelfde pe riode bleef de Schelde-waterkwaliteit overanderd slecht, waardoor de Schelde nu vuiler is dan de Rijn. Zo langzamerhand is er in Neder land en Vlaanderen een redelijk pak ket instrumenten tot stand gebracht om de vervuiling mee te lijf te gaan, in de vorm van wetten en organisaties. Bovendien bestaat er vrij grote over eenstemming o ver de uitgangspunten voor het beleid. Waar het nu vooral aan ontbreekt is een effektief geza menlijk programma met maatregelen om de Schelde schoon te krijgen en duidelijke afspraken over doelen en termijneneen Schelde Aktieplan. Het rapport van de Scheldewerkgroep doet voorstellen voor een dergelijk aktieplan. Een paar van de voor naamste voorgestelde maatregelen zijn: - verdubbeling van het tempo van in vesteringen in rioolwaterzuivering om ongezuiverde lozingen van huis houdelijk afvalwater te beëindigen. In België wordt nog slechts 25% van dit afvalwater daadwerkelijk gezui verd; -toepassing van nieuwe zuiverings technieken om de lozing van fosfaten en nitraten in 1995 met de helft te rug te dringen -sanering van industriële lozingen door het aanscherpen van de ver gunningen en het opleggen van sa neringsprogramma's binnen 5 jaar. De lozing van de meest gevaarlijke stoffen kan dan in 1995 met 50 tot 90% zijn verminderd - uitvoering van een programma voor het schoonmaken van de vervuilde waterbodems in het gehele stroom gebied vóór 2000. Ernstig vervuilde baggerspecie mag niet worden te ruggestort. Begin december vond een symposium plaats in Antwerpen over de Schelde, waar havenbaronnen hun onfrisse ge luiden lieten weerklinken, maar waar ook de ekologische waarden ten to nele werden gevoerd. Als gevolg van de grote publiciteit(?) werd ons voor stel voor een Schelde Aktieplan meer dere keren genoemd. Maar niet alle sprekers hadden het rapport goed ge lezen. Zo was nog steeds de misvatting te horen dat de meeste troep uit Frankrijk zou komen. Toch is te ver wachten dat het rapport (iets) gehol pen heeft om beleidsmakers op te war men voor een gezamenlijk aktieplan. Bij de aanbieding van het rapport be weerden beide ministers het aktie- plan-voorstel als een steun in de rug te ervaren. Dat schept verplichtingen! Nu de huidige aanpak van de water vervuiling onvoldoende resultaat blijkt te hebben, is een Schelde Aktie plan heel hard nodig.

Wantij | 1989 | | pagina 4