Korte berichten en mededelingen Regioavond voor de Bevelanden Gemeente Oostburg ging in de fout Kerk en milieu Kursus milieu-bij-huis in Oost Zeeuws-Vlaanderen Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen Op woensdag 8 maart staan de deuren van het ZMF-kantoor open voor geïnteresseerden. De ZMF organiseert dan een regioavond in het gebouw van de ZMF/Zeeuwse Koorschool aan de Singelstraat 7 te Goes. Tijdens deze avond kunt u kennis maken met de ZMF als organisatie en de mogelijkheden die ze te bieden heeft aan zowel individuele leden als aangesloten organisaties. De Westerscheldeproblematiek zal op deze avond centraal staan. Ook andere natuur- en milieuverenigingen op de Bevelanden zullen zich presenteren. Het programma ziet er globaal als volgt uit 19.30 uur OPENING 19.35 uur Diapresentatiewat is de ZMF 20.00 uur Edukatie bij de ZMF. 20.10 uur PAUZEpresentatie van natuur-en milieuorganisaties d.m.v. stands. De ZMF presenteert zich in de verschillende kamers van het gebouw. 21.15 uur Ad Huiskes schetst met een korte diaserie de proble matiek rond de Westerschelde. 21.30 uur DISKUSSIE over de Westerscheldeproblematiek. 22.00 uur SLUITING. We hopen u op deze avond te mogen begroeten. De weigering van de gemeente Oostburg om maatregelen te treffen tegen het in gebreke blijven van de Zeeuwse Vet- smelterij Van de Ameele in Hoofdplaat om de bepalingen van de Hinderwetvergunning na te komen werd bij de Raad van State aangevochten. Hierover is al eerder bericht. De uitspraak kwam op 5 decem ber '88 en daarin wordt de handelwijze van de gemeente zonder omwegen afgekeurd. Dat betekent dat de gemeente Oostburg wegens voortdurende stankoverlast van het bedrijf tot sluiting ervan moet overgaan of dat nu binnen de kortst mogelijke tijd de noodzakelijke voorzieningen binnen het be drijf moeten worden getroffen. Op vrijdag 3 maart vindt in „De Schouwburg" te Middel burg een studiedag plaats. Deze studiedag wordt georga niseerd in het kader van het „Conciliair Proces". Het be langrijkste doel van deze dag is het leggen van relaties, of het ver stevigen daarvan tussen „ker ken" en „milieu". Na de eerste fase van de verdieping in het Conciliair Proces, komt in de tweede helft van 1989 de fase van de ver breding aan de orde. Het zoeken van bondgenoten is daarbij van groot belang. De vraag is, zowel aan kerk als natuur- en milieu beweging of, en zo ja hoe kerken en milieubeweging eikaars bondgenoten kunnen zijn. Tijdens deze studiedag willen we deze vraag centraal stellen. We nodigen mensen die aktief zijn binnen de natuur- en milieubescherming dan ook nadrukkelijk uit om aanwezig te zijn op deze dag. Tevens worden kerkelijke mensen, ambtsdra gers, pastores etc. van harte uitgenodigd deel te nemen. De organisatie is in handen van het maatschappelijk aktiverings- werk van Katholieke, Neder landse Hervormde en Gerefor meerde signatuur en het kon- sulentschap natuur- en milieu- edukatie in Zeeland. Als sprekers treden op dr. ir. W. Beeftink, tot voor kort werkzaam op het Delta Instituut voor Hydrobiologisch onder zoek, en drs. H. Kieft, stafmede werker van de Geref. kerken in Nederland. De aanvang is 13.15 uur, het programma wordt rond 16.45 uur afgesloten. De kosten bedra gen 12,50 incl. studiemap. Inlichtingen en aanmeldingen konsulentschap NME tel. 01100-11675. De Raad van State geeft de gemeente 3 maanden de tijd (dus tot 5 maart '89) om op nieuw in de zaak te voorzien. Als men dit leest is die termijn dus al voorbij, maar het is voor barig nu al te spekuleren over eventuele stappen als er weer niets gebeurt. Toch is het in dit verband interessant dat er momenteel een uitpraak van de Amsterdamse rechtbank ligt, waarbij een stankoverlast veroorzakend bedrijf een dwangsom van 2500 gulden aan milieugroepen moet betalen voor elke dag dat het bedrijf in gebreke blijft om aan de Hinderwetvergunning te voldoen. Dit kan oplopen tot een maximumbedrag van een kwart miljoen gulden en daar ziet het in dat geval wel naar uit. De afvalberg blijft maar groeien, er worden te veel schadelijke stoffen door de gootsteen gespoeld, voedsel bevat allerlei chemische toevoegingen en ga zo maar door. Maar kunnen we er ook iets aan doen Op die vraag wordt een antwoord gezocht in de kursus milieu-bij-huis die de ZMF en de werkgroep Huishouding en Milieu te Sas van Gent dit voorjaar gaan geven in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens de eerste vier bijeen komsten komen de volgende thema's aan bodafval, water en wasmiddelen, voedsel, milieu en tuinieren. Op een leuke manier, met dia-serie's, groepsopdrach- ten en gesprekken, krijgen de kursisten informatie aangebo den. Zeker zo belangrijk is de diskussie op iedere avond rond de vraag, hoe kan ik in mijn eigen huishouden bijdragen aan een schoner milieu Voor kursisten die na de vier bijeenkomsten zin hebben om in de werkgroep Huishouding en Milieu verder te gaan worden nog twee extra avonden ge organiseerd. De eerste avond stellen we een voorlichtings folder samen over een zelf gekozen milieuthema. De avond daarna gaan we kijken hoe gemeenten aan te sporen zijn om aktiever te worden op milieugebied. De kursusavonden zijn gepland op 7,14 en 21 maart en 3,11 en 18 april van 19-30- 2130 uur. In overleg met geïn teresseerden kunnen deze data eventueel veranderd worden en stellen we een geschikte kursus- plaats vast. Aan de kursus zijn enige kosten verbonden 20,- (6 bijeenkomsten), ƒ15,- (4 bijeenkomsten). Voor informatie of opgave Zeeuwse Miliefederatie, José Lemmen tel. 01100-28259 werkgroep Huishouding en Milieu, Rozet Jansen, tel. 01158-1300. De Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen viert haar 10-jarig bestaan op 29 april 1989 (10 jaar na Harrisburg, 3 jaar na Tsjernobyl). Aan de ene kant reden tot feest. Aan de andere kant juist niet, want het is nog steeds noodzakelijk om de strijd tegen de atoomlobby te voeren. Een atoomlobby die, nu Tsjer nobyl wat verder weggezakt is, terug komt met de zogenaamde noodzaak van meer kerncen trales. Tsjernobyl is zeker niet het eerste ernstige ongeluk in de kernindustrie geweest, maar dit ongeval heeft de nodige bekend heid gekregen en zodoende iets van de gevaren van de kernindustrie blootgelegd. Naast de mogelijkheid van nucleaire rampen, zijn er nog andere problemen rechtstreeks een gevolg van de kernindustrie. Denk bijvoorbeeld aan het radio- aktieve afval waar niemand raad mee weet en dat daarom maar ver weggestuurd wordt. Als thema voor de viering van het 10-jarig bestaan van de werk groep is dan ook gekozen voor bet onverantwoord dumpen van radioaktief afval in de landen van de derde wereld. Speciale aandacht gaat uit naar Eritrea, een Afrikaans land waar al 28 jaar een bevrijdingsoorlog woedt. Op 29 april om 14.00 uur, Houtenkwartier in Hulstde milieu- en derde wereldbeweging hand in hand voor een gezamen lijk doeleen leefbare en recht vaardige wereld voor iedereen. Hetprogrammabegint om 14.00 uur in het Houtenkwartier in Hulst.

Wantij | 1989 | | pagina 8