Korte berichten en mededelingen Oplossing voor het graanprobleem Jaarvergadering Onbemande machinekamer De Zorgen voor Morgen-federatie Boerenbrood Jongeren, georganiseerd in het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, zijn naarstig op zoek naar oplossingen voor het graan probleem. Het graanprobleem vindtzijnwortelsinhetEuropees landbouwbeleid van na 1957. In de beginjaren van de Europese Gemeenschap was het streven om in Europa zelfvoor zienend te worden wat betreft de voedselproduktie. De politiek was erop gericht om de prijzen van voedsel voor konsumenten stabiel en laag te houden. Een paritair inkomen voor agrariërs was ook een doelstel ling maar van ondergeschikt belang. Na zo'n dertig jaar Europese Gemeenschap kunnen we de rekening opmaken De voedselprijzen zijn inderdaad stabiel en redelijk laag. Het pa ritair inkomen voor landbouwers is nog steeds niet bereikt. Boeren en boerinnen voelen zich hier door benadeeld. Het lijkt erop dat de Europese Commissie de landbouwers in hun eigen sop wil laten gaarkoken. Biotechnologie en veredeling maken een steeds grotere (over)produktie mogelijk. Voor individuele agrariërs lijkt er niet veel keuze te zijn. Door het zaaien van hoogproduktieve - nieuwe - gewassen kunnen zij de kosten per ton opbrengst enigszins drukken. Maar als elke individuele boer dat doet.... Jongeren, georganiseerd in het ZA.JX. pleiten reeds jaren voor produktiebeheersing in de akkerbouw. Dit niet omdat zij geen waarde hechten aan ieders ondernemersvrijheid, maar wel De jaarvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie zal plaatsvinden op 21 maart a.s. in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aanvang19.30 uur. omdat zij nuchter rekenend ont dekken dat er niet veel andere wegen zijn. Een andere manier om de problemen in de graan- sektor aan te pakken is het opzetten van een betaalde extensivering in de graanteelt. Tijdens een studiedag van het Z.A.J.K. stond onlangs een plan ter diskussie om graan extensief te gaan telen, dat wil zeggen zonder gebruik van kunstmest en met slechts één chemische bespuiting per seizoen. Dit graan, bakwaardige winter tarwe, kan gebruikt worden om er milieuvriendelijker brood van te maken. Indien de konsument bereid is om 2 5 a 30 cent meer voor dit brood te betalen, wordt de producent niet langer gedwongen om te blijven meedoen in de race om graan te produceren voor een wereld-dumpmarkt. Tijdens de studiedag van het Z.A.J.K. rea geerden zowel agrarische jonge ren, Z.M.F., Konsumenten- kontakt en Landbouwschap enthousiast op het plan. Enige weken na lancering van het jongerenplan kwam de heer Jel- gerhuis uit Aardenburg met een vergelijkbaar plan. Ook op dit plan werd enthousiast gerea geerd. In de verdere belangen behartiging zullen jongeren het plan vanuit Aardenburg duidelijk meenemen. In eerste instantie wordt gestreefd naar een uitgebreide onderzoeks groep die onderzoek doet naar de uitvoerbaarheid van het plan. 1. Opening. 2. Notulen ledenvergadering 25 oktober 1988. 3. Jaarverslag 1988. 4. Financieel verslag 1988, verslag kaskontrolekommissie en decharg penningmeester. 5. Begroting 1989/1990. 6. Beleidsplan 1989-1994. 7. Bestuurswisseling. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden A. Boonman, M. Swenne, T. Prins. T. Prins is herkiesbaar voor een tweede periode van 3 jaar. Tevens wil vervroegd aftredenj. W.Jongepier (voorzitter), wegens zijn vertrek naar het buitenland, en als vice- voorzitter HBannink (die wel bestuurslid blijft). Het bestuur stelt voor als voorzitter te benoemen mevr. S. Verburg te Zaamslag, als vice-voorzitter dhr. M. Hemminga te W emeldinge (beiden zijn al bestuurslid), dhr. T. Prins te Middelburg opnieuw te benoemen, en als nieuwe bestuursleden de heren A. Groenendijk (Tholen), M. Vereecken (Sas van Gent) en F. Twisk (Zoutelande). 8. Rondvraag. 9. Sluiting Het jaarverslag vindt u bij dit Wantij-nummer ingevoegd. De overige vergaderstukken zijn op aanvraag te verkrijgen bij het buro (01100-28259) en ter vergadering aanwezig. Wij wijzen u in het bijzonder op het beleidsplan, waarvan kennisname vooraf een zinvolle bespreking zal bevorderen. De vergadering sluit ca. 20.30 uur. Daarna begint het themagedeelte over „Zorgen voor Morgen en de milieubeweging" (zie apart bericht). Wij nodigen onze leden graag uit om bij de jaarvergadering en de themabijeenkomst aanwezig te zijn. Bestuur Zeeuwse Milieufederatie. De Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland zijn van plan om de machinekamerbezet ting van de oudere veerboten terug te brengen van 3 naar 2 man. Dat betekent dat ma- chinekamerpersoneelnietvoort- durend meer aanwezig zal zijn in de kontrolekamer van het schip tijdens de vaart over de Wester- schelde. Het onmiddellijk (a la seconde) ingrijpend hande len bij een storing in de automa tische bediening vanuit het stuurhuis is dan niet langer gewaarborgd. Zeker bij herhaaldelijk over stekend scheepvaartverkeer, zoals bij de veerdiensten, moet de overheid de grootst mogelijke veiligheid betrachten. Men kan zich hier terecht af vragen of bezuiniging op weegt tegen veiligheid. Tijdens de jaarvergadering organiseert de Zeeuwse Milieu federatie een themabijeen komst, aanvang 20.30 uur (22 maart 1988, Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes). In december verscheen de schokkende publikatie „Zorgen voor Morgen", rond de jaarver gadering zal het eerste Nationale Milieubeleids Plan het daglicht zien. Daarmee is een nieuwe fase in de ernst en aanpak van milieuproblemen ingetreden. Hoe dient de milieubewe ging, bijvoorbeeld de Zeeuwse Milieufederatie, hierop te reageren Voortgaan op de route van konstruktief overleg en edukatie, of onze aanhang mobiliseren voor trend- brekende akties Onze aandacht verleggen van de ULV's boven de Flaauwers Inlaag en de gif vaatjes bij Hoek naar de zee spiegelrijzing en de ozonlaag Zijn kwetsbare natuurgebieden en echt schone milieus nog te behouden Mede naar aanleiding van het ZMF-beleidsplan voor de komende jaren (zie huishoude lijk deel jaarvergadering) stelt de ZMF dit thema aan de orde. Inleiders dr. W. van Noord, socioloog Rijks Universiteit Leiden en be stuurslid Zuidhollandse Milieu federatie. prof. dr. E. Tellegen, milieu kundige Univ. van Amsterdam. Van Noord is onlangs gepromo veerd op een onderzoek naar de Nederlandse milieubeweging, in vergelijking met krakers-, vredes- en andere bewegingen. Hij onderzocht o.a. de Zeeuwse anti-kernenergie aktiviteiten. Teilegen heeft diverse keren de Nederlandse en buitenlandse (w.o. Oost-Europese) milieu beweging beschreven. Diskussieo.l.v. S. Verburg, voorzitster ZMF. Het bestuur nodigt u graag voor het themagedeelte uit, dat u ev. ook afzonderlijk kunt be zoeken.

Wantij | 1989 | | pagina 14