De Kanaalzonewerkgroep Goede neus, oren en ogen voor H het milieu in de streek Aktie Maurice Vereecken Wie de kranten van de afgelopen jaren erop naslaat kan „De Kanaalzone" niet missen. Meestal, en jammer genoeg, was het negatieve publiciteit vaten met chemisch afval, lucht verontreiniging, geluids- en stankoverlast en dode vissen op het Kanaal. Het gebied van Temeuzen tot Gent kenmerkt zich door een nauwe verwevenheid van wonen en werken. Dat wederom zorgt voor een negatieve beïnvloeding van het leefmilieu, het meest direkt door lucht verontreiniging en geluidshinder. Naar aanleiding van deze problemen werd drie jaar geleden op initiatief van de ZMF de Kanaalzonewerkgroep opgericht. Kontakt Maurice Vereecken is lid van de Kanaalzone werkgroep. IMF aktiviteiten let voornaamste werk van de Ka naalzonewerkgroep is vanaf het begin papierwerk. Vergunningen aanvra gen, plannen van de industrie voor uit breiding en het beleid van gemeenten en provincie worden in de gaten gehouden. Bij aanvragen van bedrij ven voor vergunningen kijkt de werk groep naar de uitstoot van verontrei nigende stoffen in water en lucht, het lawaai en het vrijkomende afval. Te vens wordt het beleid van de over heid kritisch gevolgd,om verdere aan tasting van het leefmilieu te voorko men. Maar er was ook al een „echte" aktie. Op een dinsdag in mei 1987 werd aan de direktie van de Nederlandse Stik stof Maatschappij (NSM) en de buur man de Cokesfabriek een pot zure bommen aangeboden. Op de bijslui ter vroeg de groep om aandacht voor de toenemende luchtverontreiniging in dit gebied. Want de Kanaalzone, hoewel slechts 5 procent van het to tale Zeeuwse oppervlak, zorgt voor niet minder dan 25 tot 40 procent van de Zeeuwse uitstoot van zwaveldioxy- de S02 en stikstofoxiden NOx, de ver oorzakers van zure regen. Reden ge noeg om in het kader van de Zure Regenweek direktie en de werkne mers van de twee bedrijven op de hoogte te brengen van deze proble matiek. Sinds vorig jaar houdt de werk groep zich voor een groot deel (en in de toekomst waarschijn lijk in nog gro tere mate) intensief bezig met het Pro vinciaal project „Gebiedsgerichte be nadering Kanaalzone". Ook hier staat de verwevenheid van wonen en wer ken in het gebied centraal, vooral met het oog op morgen worden de plan nen van industriële uitbreiding kritisch bekeken. Een te ontwikkelen scenario voor de komende 10 a 15 jaar voor het Nederlandse deel van de Kanaalzone - de Belgen hebben tot nu toe nog geen bereidheid getoond om mee te willen werken - wordt vooral getoetst op de gevolgen voor milieu en ruimte lijke ordening. Doordat de berging van het vervuilde Kanaalsliben de invulling van de Axel- se vlakteals industriegebied eenaktu- ele rol is gaan spelen, heeft men kon- takt gezocht met de verschillende be- wonersgroepen uit Sas van Gent en Sluiskil. De bewoners maakten zich steeds meer zorgen om de leefbaar heid van het gebied. De opslag van vervuild slib pal voor hun deur, de uit breiding van de industrie met daarbij meer lawaai en stank, maar ook de onduidelijke houding van de overhe den zorgen voor de nodige onrust in de kern Sluiskil en in Sas van Gent. Met de bewoners werd tijdens een aantal bijeenkomsten over de problematiek van het gebied van gedachten gewis seld. Hierbij kwam ook een eduka- tieve taak voor de groep zoals een lezing over de wet geluidhinder. De groep wil dit jaar het kontakt met de verschillende bewonersgroepen blij ven houden en zelfs uitbreiden. Het is belangrijk om zo een breder draagvlak te krijgen, metdaarbij een uitwisseling van kennis en informatie. De bewo ners hebben via de gemeenteTerneu- zen al eens geprobeerd direkter bij het Provinciaal project betrokken te wor den, wat van die kant toen werd afge wezen. Anderzijds is de ZMF wel ver tegenwoordigd en wil de inbreng zo veel mogelijk in samenspraak met de bewoners van de Kanaalzone vorm geven. Vandaar dat de Kanaalzone werkgroep ook de problemen van de bewoners meeneemt naar het Provin ciale project. Naast de aktiviteiten waar de werkgroep zich nu mee bezig houdt, staat ook nog een uitbreiding van de ed u katieve taak op het I i jstje. De g roep denkt hierbij aanvoorlichtingsma teriaal voor scholen samenstellen, le zingen geven en gezamenlijk met an dere groepen het milieu promoten. Dat hiervoor aktieve mensen ge vraagd worden, spreekt voor zich. De groep vraagt geen kontributie alleen enthousiasme en vooral een goede neus, oren en ogen voor het milieu en de streek.

Wantij | 1989 | | pagina 17