H Wouter de Gaaij Woensdag 23 november. Het 8-uur journaal opent met het bericht dat de Schelde sterk verontreinigd is. Een symbolisch doodshoofd prijkt in de hoek van het beeld. Shots van lozings pijpen, die afvalwater in de rivier uitbraken, worden afgewisseld met beelden van de aanbieding van het rapport „Aktieplan voor verbetering van de waterkwaliteit van de Schelde" en dozen vol handtekeningen aan de Vlaamse minister Kelchtermans en de Nederlandse minister Smit-Kroes. Opeens staat de Schelde in het middelpunt van de belangstelling. In Zeeland is het geen nieuws dat de Schelde heel vies is. Opmerkelijk is dat 25.000 mensen in Vlaanderen en Nederland met hun handtekening uiting hebben gegeven aan hun grote zorg om de vervuiling van deze rivier. Maar het meeste nieuws zat in feite verstopt in het rapport van de Internationale Scheldewerkgroep, waarin Nederlandse en Belgische milieu organisaties samenwerken. Dit rapport is op het ZMF-kantoor samengesteld. Wat staat er in dit aktieplan Waar blijft het Vervuilde rivier, bekend van T.V. (7 letters) NEDERLAND' BELG!E GEOGRAFIE VAN HET STROOMGEBIED VAN DE SCHELDE j I et rapport beschouwt het hele stroomgebied van de Schelde, van de bron in Noord-Frankrijk tot de Wes- terscheldemonding bij Vlissingen. Voor een elftal stoffen, die samen re presentatief zijn voor de vervuiling, zijn de vrachten berekend die de ver schillende bijrivieren en de Schelde zelf elk jaar met zich meevoeren. Bij elkaar levert dit een soort vervuilings atlas op. Het is eigenlijk gek dat een dergelijke atlas nooit eerder isgepubli- ceerd, want deze bevat belangrijke ge gevens. Het blijkt bijvoorbeeld dat de vervuiling vanuit Frankrijk weliswaar aanzienlijk is, maar toch niet zo groot als veel Belgische beleidmakers ons willen doen geloven (om de eigen bij drage kleiner te laten lijken). Verge lijking van de vrachtcijfers van 1980 en 1985 toont aan dat in de tussenlig gende periode zo goed als geen verbe tering is opgetreden. Met behulp van de vervuilingsatlas kan ook worden nagegaan waar de ver vuiling blijft. Voorzover stoffen niet worden omgezet in andere stoffen, op lossen of verdampen, binden ze zich aan slib en zinken naar de bodem of ze komen in hun totaliteit in de Noord zee terecht. De berekeningen tonen aan dat de Schelde elk jaar 93 ton chroom, 7000 ton nitraat en 3000 ton fosfaat naar de Noordzee brengt. Geschat wordt dat er op het Land van Saeftinge en in het

Wantij | 1989 | | pagina 3