berichten en mededelingen Verkeerd op weg Vlinderjaar 1989 Luchtverontreiniging door anode-bakovens Péchiney. IVN-dag 1989 Tweede Stmktuurschema Verkeer en Vervoer Tentoonstelling Gezien de grote problemen t.a.v. bereikbaarheid en milieu, is een doortastend verkeer- en vervoersbeleid noodzakelijk. Met veel spanning werd dan ook uitgekeken naar het Tweede Struktuurschema Verkeer en Vervoer (SW), waarin het rege ringsbeleid voor de komende jaren wordt verwoord. Het gebruik van de auto zal zonder nieuwe maatregelen tot 2010 met maar liefst 70% stijgen. De Nederlandse wegen dreigen overvol te raken. Daarnaast zal door de stijging van het aantal kilometers de milieubelasting ver boven iedere aanvaardbare norm stijgen. In het SW worden nieuwe beleidsrichtingen aangegeven, maar of ze effektief en vol doende zullen zijn valt te be twijfelen. Naast het oude beleid (investeringen in de wegen en in beperkte mate in het openbaar vervoer) staan twee automo- biliteitsbeperkende maat regelen centraal. Dat zijn het rekeningrijden (d.m.v. elektro nische tolheffing) en de invoe ring van de driewegkatalysator. Als de invoering van het reke ningrijden niet lukt, valt de belangrijkste maatregel weg in het beleid dat de automobiliteit wil terugdringen. Gezien de huidige stand van de techniek, de verkeerskundige bijeffekten en vooral de kontrole - én fraudeproblemen - is het reke ningrijden een illusie en van een doortastend verkeer- en vervoersbeleid is dan geen sprake. De milieudoelstelling van het SW is volledig opgehangen aan het geloof in de katalysator. De effektiviteit van de kataly sator, zeker bij grote vervuilers als vrachtwagens en bussen is zo beperkt, dat ook op dit punt het SW griezeüg tekort schiet. Het SW kent voor de wegenstruktuur in de Delta een versie met en zonder WOV. Zonder WOV vormt de route over de koppen van de eilanden, de zgn. Dammenroute, een onderdeel van het hoofdwegen net. Dit betekent o.a. aanpas singen van de wegen op Schouwen en Walcheren, zodat er een doorgaande enkelbaans autoweg ontstaat. Wat ons betreft kan die dammenroute vervallen. Het huidige wegen net is voldoende en zorgt bij een piek-drukte in de zomer voor een zeker mate van aftopping. Als er een positief besluit valt over de WOV zal het hoofdwegennet daaraan worden aangepast. De Dam menroute vervalt en een noord zuid verbinding Hellegatsplein- Zierikzee-WOV-Gent komt daarvoor in de plaats. Onver teerbaar vindt de ZMF. Een doorgaande verbinding door de Delta is in strijd met het in het beleid gangbare hoefijzer model, dat voorziet in een wegenstruktuur rond de Delta en niet erdoor. Het open middengebied van de Delta moet gespaard blijven. De situatie van de Nederlandse dagvlinderfauna is de slechtste van Europa. Vijftien van de 71 inheemse soorten zijn uitge storven. Ten gevolge van schaalvergroting en inten siever gebruik van het landschap zijn geschikte levensgemeen schappen verdwenen. De res terende biotopen zijn aangetast door vervuiling of worden niet goed beheerd. De vlinder populaties zijn daardoor uitge dund en geïsoleerd en niet meer in staat zich te herstellen na uitzonderlijke weersomstandig heden, zoals die zich de afge lopen twee zomers voordeden. De Vlinderstichting heeft daarom 1989 uitgeroepen tot Vlinderjaar. Het Vlinderjaar loopt van april tot november, de tijd waarin vlinders te zien zijn. In deze periode hoopt de stichting meer aandacht en leefruimte te krijgen voor de Nederlandse dagvlinders. In samenwerking met de Vlinderstichting heeft het Ouddorps museum een fraaie expositie over dagvlinders ingericht. Wat kunt u zoal ver wachten op deze tentoonstel ling? Er zijn panelen met foto's en teksten over de bedreigde soorten, over vünders in hun biotoop en planten waarop vlinders hun eitjes leggen, over vlinders in uw tuin en de rupsen die erbij horen, over trek- vlinders, de koninginnepage en de citroenvlinder. Naast deze algemene infor matie zijn er veel vlinders van verzamelaars uit de regio te zien en niet te vergeten een kooi met levende vlinders. Péchiney bouwt een nieuwe bakoven erbij en de beide oudere ovens gaan minder pro duceren. Bij deze aluminium- fabriek gebruikt men zelf gebakken anoden in het elec- trische smeltproces van aluin aarde. Anoden worden in de anodepastafabriek gemaakt van petroleumcokes en teer. Al met al verzoorzaakt dit toch een hogere uitworp van zwavel- dioxyde (S02). De uitworp van teerstoffen vermindert en dat is een goede zaak. Péchiney zegt dat een toename van de luchtverontreiniging kan worden toegestaan, omdat er minder waterverontreiniging tegenover staat. Wij vinden dat niet alleen een merkwaardige, maar ook afkeurenswaardige redenering en een miskenning van de be staande milieuproblemen. Zowel gezien vanuit het be staande provinciale milieu beleid als vanuit de noodzaak tot verdergaande bestrijding van de verzuring van het milieu, is het niet goed te keuren dat de grote S02-uitworpen door Zeeuwse bedrijven nog langer worden toegelaten, laat staan dat ze worden verruimd. Ook Péchiney zal de huidige S02- uitworp van 200 kg/uur nog sterk moeten beperken en dus bij de bakovens verdergaande maatregelen voor de rookgas reiniging moeten toepassen. Of zij zal ertoe moeten over gaan om zwavelarme petro leumcokes (met minder dan 1% zwavel) als grondstof voor de anodefabricage te gebruiken. Verschillende inheemse vlin- soorten met hun nectar- en waardplanten zijn hierin te bewonderen. Omdat er in deze kooi ook poppen geplaatst worden, kunnen bezoekers tevens het fascinerende proces van zich ontpoppende vlinders waarnemen. De expositie is heel geschikt voor een bezoek in schoolver band. De tentoonstelling is te bezichtigen van 15 mei t/m 27 juli in het museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis". OpeningstijdenMei t/m junima t/m vr.: 14.00-17.00 uur, za.: 10.00-13.00 en 14.00-17.00 uur. Juli: ma t/m za: 10.00-13.00 en 14.00-17.00 uur. Zondags gesloten. Op afspraak voor groepen zijn ook andere tijden mogelijk. Voor meer informatie tel. 01878-1303. Het konsulentschap natuur- en milieu-edukatie (NME) en het distrikt Zeeland/Zuid-Holland van het IVN organiseren op zaterdag 16 september een kadertraining in „Fort Ram- mekens" te Vlissingen. Deze dag is bestemd voor IVN-afdelingen in de Zuid-Westelijke Delta en voor andere groeperingen in Zeeland die zich bezig houden met NME. Daarnaast worden ook gemeentebestuurders en ambtenaren uitgenodigd. De deelnemers zullen kennis maken met eikaars aktiviteiten en materialen. Ook zullen zij ervaring opdoen met nieuwe werkvormen. Tijdens deze dag worden door vrijwilligers ex- kursies verzorgd gericht op schor, bos, duin en strand. Inhoudelijke zaken als omgaan met publiek en methoden om ekologische informatie te ver schaffen komen hierbij ruim schoots aan bod. Met enkele les- en werkkisten zal praktisch veldwerk worden geoefend. Schorren-, bomen-, zee- en stransleskist zijn typische voor beelden hiervan. Er zal ook een kinderprogramma verzorgd worden. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Marten Wiersma, konsulent NME in Zeeland (tel. 01100-11675).

Wantij | 1989 | | pagina 10