MILIEUVRIENDELIJK Biologisch-Dynamisch tuinbouwbedrijf l. de visser m ro natuurmonumenten De overtieid buiten de deur geteelde groenten, aardappelen, fruit, eieren, zuivel, enz. Zandweg 54A, 4389 TH Ritthem Geopend vr. 13.30-17.30 uur - za. 09.00-12.00 uur. Een kwestie van mentaliteit Wie wil er namens, en onder begeleiding van, natuurmonumenten excursies leiden in de zak van Zuid-Beveland Reactie naar P. Hulzink, tel. 01106-2192 of 01106-1525 (privé). Noordereinde 60, 1243 JJ 's-Graveland. Telefoon 035-62004 Advertentie staan van afval tijdens het productie proces, de opslag, het transport en de verdere verwerking en toepassing worden voorkomen", worden zorg vuldig bestudeerd. Tijdens de pro ductiefase wordt er op reinigings technieken, onderhoud en werkdici- pline gelet. Gedurende de transport wordt het product beveiligd en wordt na eventuele ongevalsrisico's geke ken. Als het product bij de klant is gearriveerd wordt deze ingelicht over gebruik, reactiviteit en verwerking, maar ook over recycling en herge bruik. Bij Dow ziet men de milieuzorg als de konsekwente en systematische uit werking van eigen verantwoordelijk heid die bedrijven hebben ten aanzien van milieubescherming en beheersing van milieu-effecten als gevolg van hun bedrijfsactiviteiten. Spaas beklem toont dat het absoluut niet de bedoe ling is de overheid buiten spel te zet ten. „De overheid blijft de verant woordelijkheid als element van haar handhavingsbeleid houden. Het gaat er meer om dat de overheid de doel matigheid van de interne milieuzorg beoordeelt. Milieuzorg doet het be drijf zelf en de overheid kijkt of het bedrijf op een efficiënte wijze zijn ver antwoordelijkheid voor een veilige en gezonde werkomgeving invult". Een goed voorbeeld hoe het in de praktijk werkt, is de afvalwaterreduc tie zoals die gedurende 15 jaar bij Dow is gerealiseerd. Hierbij kwamen alle milieufacetten aan de orde. Daarbij werden de nieuwste technologische ontwikkelingen toegepast, wat ertoe leidde dat - terwijl de productie met meer dan 50 procent toenam - de absolute vervuiling met meer dan 90 procent werd teruggedrongen. Aan de andere kant van de Wester- schelde ligt het tweede bedrijf van ons onderzoekje De Schelde, een bedrijf voor scheeps-, machine- en apparaten bouw, heeft 2000 werknemers in dienst. Het waren problemen van ge heel andere aard waarmee De Schelde gedurende de afgelopen jaren te kam pen had. Grootschalige ontslagen en het verwerven van nieuwe orders hield de gemoederen meer bezig dan mi lieuproblemen. „Het zijn vooral de kleine dingen die het doen"Onder dat motto wordt er bij De Schelde milieu zorg bedreven. De probleemvelden chemische afvalstoffen, afvalwater en verontreinigd havenslib. „Onze aan pak is systematisch, maar zonder aca demisch te worden. We betrekken bij alle milieuzorg de mensen van de werkvloer. Zij zijn het immers die ermee te maken hebben en daarom moeten zij bij de aanpak en de oplos sing van de problemen betrokken worden". Ir. J. Logghe, hoofd veiligheid en milieu van De Schelde meent dat mi lieuzorg binnen en buiten de fabrieks- poort een kwestie van mentaliteit is. „Als mensen de zin van milieuzorg in zien, dan doen ze het wel. Dit telt voor de grote bedrijfsmatige aanpak net zo goed als voor de werknemer op het dok. We hadden laatst bezoek van Hoogovens. Die stonden versteld hoe het mogelijk bleek te zijn dat mensen alles sorteren en in de daarvoor be stemde vaten gooien. Volgens de be zoekers moest dat typisch Zeeuws zijn". Chemische afvalstoffen- en die zijn er in grote getale op De Schelde - zoals verfverdunners, smeerolie en antifouling, worden allemaal in aparte containers gedaan. Het vatenpark staat onder toezicht van een beheer der, terwijl een milieucontactpersoon op de werkvloer een oogje in het zeil houdt. Ook het werk in de dokken krijgt veel „milieuaandacht". Staalgrit kan zwaar vervuild zijn en daarom moet het dok iedere keer goed worden schoongemaakt. Een vaste procedure waar niemand onderuit kan.

Wantij | 1989 | | pagina 12