Zorg van de milieubeweging Verinnerlijkingbedrijven gaan zelf de nood zaak van de verandering van hun gedrag on derkennen door zich de oogmerken van het milieubeheer eigen te maken. Milieuzorgalle maatregelen die bedrijven zelf nemen voor het naleven van milieuwetten en voorschriften, meestal aangeduid met „mi lieuzorg in bedrijven". Milieu-auditingonafhankelijk onderzoek naar het milieuhygiënisch functioneren van een bedrijf. Milieuverslagperiodiek verslag van het mi lieuhygiënisch functioneren van een bedrijf, geschreven door het bedrijf zelf. „Bewustwording staat voorop. Dat helpt meer dan dure program ma's. Milieubewust ook als je aan het werk bent". Maar ook in het groot wordt er op milieuvoorschriften ge let. Bijvoorbeeld bij de aankoop van nieuwe apparatuur. „Maar we hebben natuurlijk ook een goede naam hoog te houden. Want ons dochterbedrijf levert milieuvriendelijke apparatuur, dan kunnen wij geen rotzooi maken". Het lijkt een mooie zaak zoals Dow en De Schelde hun zaakje regelen. Bedrij ven die het milieu een warm hart toe dragen verdienen de steun van de mi lieubeweging. Toch zijn er nog wat kanttekeningen te plaatsen. Immers hadden de bedrijven niet al jaren ge leden hun zorg voor het milieu zo efficient moeten opzetten? En is mi lieuzorg niet te vrijblijvend? Het be drijf zelf kan beslissen waar, wanneer en hoe het een milieuzorgsysteem op zet. De overheid kan niet voorschrij ven welke richting de milieuzorg moet opgaan. Daarnaast staat als een paal boven water dat het toezicht door de overheid de komende jaren niet min der mag worden. Milieuzorg, hoe goed opgezet ook, kan en mag overheids controle en -ingrijpen niet vervangen. De handhaving van de milieuwetten zal de komende jaren alleen maar ver scherpt worden. Bedrijven zoals Dow en De Schelde hoeven daar niet bang voor te zijn, een goed en inzichtelijk milieuzorgsysteem vraagt om minder bemoeienis. Een ander mankement is dat de bedrijven nog geen milieuverslag pu bliceren. Het milieu als sluitstuk in het sociale jaarverslag (De Schelde) of in een dure brochure met veel plaatjes, maar zonder cijfers en concrete in houd (Dow) wekt al gauw de indruk dat toch niet alles zo mooi is als het lijkt. Een milieuverslag, openbaar, moet ieder jaar precies de stand van zaken verduidelijken. Een wettelijk verplicht milieu-audit zou nog meer zekerheid geven dat bedrijven het milieu serieus nemen. Met deze ver gaande doorlichting van het bedrijf zou de overheid een nieuw handha- vingsinstrument erbij hebben. Of zo als Theo WamsvanMilieudefensieon- langs stelde een stok achter de deur om de echte viespeuken aan te pak ken. Wat Dow betreft wordt er zeker meer gedaan dan de overheid momen teel voorschrijft. Toch blijven er pun ten van zorgde vervanging van de CFK's door andere, minder bedrei gende stoffen wordt al een jaar of wat toegezegd. Maar tot nu toe heeft Dow nog geen naam van het nieuwe blaas- middel kunnen noemen. De Schelde sorteert alle poetsdoeken in mooie containers, maar in de bedrijfscantine wordt er alleen nog weg-werp mate riaal gebruikt. Milieubewustzijn houdt daar blijkbaar op. Het milieu in bedrijvenDe Schelde en Dow zijn zeker geen ach terblijvers op dat gebied. Dat blijkt ook uit het proefproject. Maar wij zijn er nog lang niet. Een kritische milieu beweging zal ook in de toekomst de bedrijfswas op vuile plekken moeten controleren. A

Wantij | 1989 | | pagina 13