Korte berichten en mededelingen Herinrichting „Hoek" Milieukrant voor de kerken Studiebijeenkomst krekenbeheer Kursus gemeenteraadsleden Zwaveloxyde uit de Total-schoorstenen De ZMF heeft bij de Minister van Landbouw en Visserij een verzoek ingediend om herin richting van het gebied rond de Braakman. Een historische ge beurtenis. Het is voor het eerst dat in Zeeland door een niet agrarische organisatie een land- inrichtingsprojekt wordt aan gevraagd. Het gaat om het gebied dat wordt begrensd door de weste lijke Braakmandijk en aan de oostkant het kanaal van Ter- neuzen naar Gent. De Provinciale weg vormt de zuidgrens en in het noorden de westerschelde, natuurlijk exklusief het DOW-terrein. Dit landinrichtingsblok heeft de naam „Hoek" meegekregen. Voor elk landinrichtings- projekt vormt het streekplan het uitgangspunt. In dit gebied komen we op de streekplan- kaart verschillende funkties tegen. Naast de landbouw kundige is er heel wat natuur op terug te vinden met de Braakman en de kreken ten oosten hiervan. Verder is er een rekreatie koncentratie- gebied voorzien ten westen van de huidige camping en een brede zone landschapsbouw rond het industrieterrein van DOW. Dit betekent dat er de nodige ruimtelijke knelpunten bestaan in het gebied, die in het kader van een land- inrichtingsprojekt kunnen worden opgepakt. De uitbreiding van de rekreatie moet zo worden vorm gegeven, dat konflikten met de landbouw en natuur- funktie van de Braakman wor den voorkomen. Daarnaast slingeren er een aantal waarde volle kreken door het agrarisch gebied ten oosten van de Braak man. Voor deze kreken geldt, dat reservaatsvorming het beste is om de natuurwaarden veilig te stellen en via een gericht natuurbeheer verder te ontwik kelen. Verder zal er een buffer nodig zijn om de negatieve invloed vanuit het omliggende agrarisch gebruik te neutra liseren. Landschapsbouw, wil het werkelijk die naam waardig zijn, betekent rond het in dustrieterrein meer dan het be planten van dijken. Er zijn dus in het gebied verschillende ruimtelijke knel punten op te lossen. Naar onze mening kan dit niet met een administratieve ruilverkaveling, zoals de landbouworganisaties willen. Vandaar dat de ZMF vraagt om een herinrichtings- projekt voor het gebied, dat meer belangen kan dienen dan de voornamelijk agrarische bij een ruilverkaveling. De Vereniging voor Goed Rentmeesterschap, de „Oecumenische Vereniging voor Heelheid van de Schepping" heeft onlangs een informatieve milieukrant uitgegeven onder de titel „Heel de Schepping". Deze acht pagina's tellende krant verschijnt in het kader van het „Conciliair Proces". In de krant wordt achtereenvolgens aandacht besteed aan - De motieven voor christenen en kerken om met „Heel de Schepping bezig te zijn. - De achtergronden van de milieucrisis. - De mogelijkheden om in groot en klein verband actief te worden. - De praktische mogelijkheden die kerken hebben om met „Heelheid van de Schepping" bezig te zijn. Daarnaast is de kerstrede van Koningin Beatrix integraal opgenomen. Het geheel wordt compleet gemaakt met een overzicht van „bond genoten" organisaties op het gebied van „kerk" en/of „milieu", Een literatuurlijst en adressen voor hulp en informatie ontbreken niet. De krant is te bestellen bij Vereniging Goed Rentmeesterschap, Singelstraat 7,4461 HZ Goes. De kosten bedragen 0,65 per stuk. Bij grotere aantallen is een aanzienlijke reductie mogelijk. Kreken behoren tot de belang rijkste landschapselementen van ons polderlandschap. Ze vormen een blijvende herin nering aan de ontstaansge schiedenis van het Delta gebied. Soms als restanten van het geulenstelsel uit een inge polderd schorgebied, dan weer als een doorbraakkreek wan neer de zee onze overmoed genadeloos afstrafte. De verlande kreken kennen vaak een fraaie, moeras achtige plantengroei terwijl de diepere kreken omzoomd wor den door riet. Zodoende zijn er rietvogels te over in de pol ders, waarvan er enkele zoals de blauwborst en bruine kieken dief het regionale belang te boven gaan. De meeste kreken zijn op genomen in het afwaterings stelsel. De mate waarin de natuurwaarden van de kreken tot ontwikkeling kunnen Het konsulentschap natuur- en milieu-edukatie in Zeeland organiseert een viertal thema-avonden voor gemeente raadsleden. Deze avonden richten zich op achtergronden, mogelijkheden en instrumenten van het gemeentelijk milieubeleid. Daarnaast komen aspekten van voorlichting en eduaktie aan de orde. Het programma is als volgt 1 e avond Zorgen voor morgen. Op deze avond zal het gemeentelijk milieubeleid geplaatst worden tegen landelijke ontwikkelingen. 2e avondMilieubeleid en Ruimtelijke Ordening. Op deze avond komt de basis van het gemeentelijk milieubeleid aan bod de hinderwet en gemeente lijke verordeningen. Verder zal er ingegaan worden op de gevolgen die het Natuur Beleids Plan zal hebben voor het gemeentelijk natuurbeschermingsbeleid en de Ruimtelijke Ordening. 3e avondMilieubeleidsplanning. Op deze avond staat de rol van het milieubeleids plan voor de gemeente centraal. 4e avond Edukatie, voorlichting en handhaving. De avonden worden georganiseerd in Terneuzen en Midden- Zeeland in de maand mei. Voor verdere inlichtingen kunt u terecht bij Marten Wiersma, konsulent NME in Zeeland, tel. 01100-11675. komen, is sterk afhankelijk van het waterbeheer. Zowel de kwaliteit van het water is van belang, als het geulbeheer. Eerst verantwoordelijke voor het waterbeheer is het water schap en het wordt daarbij vooral geleid door het land bouwbelang. Om die andere belangen wat meer onder de aandacht van de waterbeheerders te brengen organiseert de ZMF, samen met de Zeeuwse Waterschapsbond en Provinciale Waterstaat, een studiebijeenkomst. Deze bij komst vindt plaats op 2 juni in Terneuzen. Eckhardt Kuijken, direk- teur van het Vlaams Instituut voor Natuurbehoud zal dan stilstaan bij de natuurwaarden en het gewenste beheer van kreken. Hans Haarleur, mede werker van het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland, behandelt de mogelijkheden van het Waterschap en Tjeu Blau van Provinciale Water staat gaat in op de verschillende instrumenten die kunnen worden ingezet om tot een samenhangend beleid te komen. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij Thijs Kramer, medewerker van de ZMF. U kunt zich opgeven voor de studie bijeenkomst op 2 juni, in het Churchillhotel te Terneuzen (9.30-13.00 uur) bij de afdeling Voorlichting van de Provincie Zeeland tel. 01180-31011. De ZMF ging in mei 1984 in beroep tegen de door G.S. van Zeeland verleende milieu vergunningen aan de Total- raffinaderij Nederland N.V. Total had een kraak-installatie (hydrocracker) gebouwd om daarmee de nog aanwezige lichtere fracties uit het residu van het raffinageproces van ruwe olie te kunnen halen. Het ZMF-bezwaar richtte zich vooral tegen de daarmee gepaard gaande hoge uitworp van zwaveldioxyde (S02die bij Total toen verdubbelde, zonder dat Total daarop verdergaande technische beperkingen toe paste. Op 7 maart 1989 behandelde de Raad van State ons Kroon- beroep met dat van de Inspectie Milieuhygiëne, de Stichting Natuur Milieu en het Land bouwschap. De Raad van State behandelt alleen de vraag of de vergunningen destijds al of niet terecht werden afgegeven. De thans bekende schrikbarende milieuproblemen tengevolge

Wantij | 1989 | | pagina 14