Wapiti Bewoners van gif belten miskend Milieusparend huishouden Wat heeft die plant Wapiti is een nieuw maandblad voor de jeugd over dieren, planten en omgeving. In Wapiti komen bijzondere dieren uit verre landen aan bod, maar ook dieren en planten uit de eigen omgeving. Daar naast tips en ideeën om zelf iets te doen en een pagina kinder boeken. Het „nulnummer" geeft een aanzienlijke hoeveelheid mooie, soms schitterende foto's. Deze zijn voorzien van goed te lezen teksten die blijven boeien. Allerlei on derwerpen komen aan bod, zoals de Oostvaardersplassen met z'n grazers, een kippeëi in ontwikkeling, het kweken van tropisch fruit en twee pagina's over kinderboeken waarin natuur en milieu een rol spelen. Kortom een ruime sortering. Een leuk tijdschrift voor de jeugd van 8-12 jaar. Hetverdient zeker een kans om een vaste plaats te krijgen binnen de wereld van „natuurtijdschrif- ten". Maandblad voor de jeugd, Wapiti, over dieren planten en omgeving, 45 p. UitgeverijEuropese Jeugdbladen Pers B. V, Maastricht i.s.m. IVN Amsterdam. Redaktie Rien van Eek tel. 043-686619 Abonnementsprijs f 59,50per jaar. Losse nummers f 5,95. Elf bewonersorganisaties en de landelijke milieuorganisatie Nederland Gifvrij klagen de huidige gang van zaken in de bodemsanering in Nederland aan in het boekje „Bewoners van gifbelten miskend - een aanklacht". Het kan jaren duren voordat er in gifwijken maatregelen worden genomen en van werkelijke schoonmaak is vaak geen sprake. Ondertussen hebben bewoners te maken met gezondheidsrisico's, zorgen over de kinderen, on zekerheid over de aanpak en financiële schade, zoals bijvoor beeld een waardedaling van het huis. Bewonersgroepen uit heel Nederland hebben een bijdrage geleverd aan het boekje. Zij beschrijven wat er gebeurde op verschillende giflokaties in Nederland over de aard van de verontreiniging, over het kon- takt van de bewoners met de overheid en over de sanerings plannen. De aanklacht signaleert vijf knelpunten. In de eerste plaats blijkt de overheidsteeds vaker te kiezen voor oplossingen waarbij niet alle gifgrond wordt verwijderd, zoals bijvoorbeeld in het geval van een leeflaag. Hierbij wordt een laag schone grond op de gifgrond aange bracht. Een tweede aanklacht is dat bewoners nauwelijks invloed hebben op beslissingen over hun gifwijk. Verder doen zich enorme vertragingen voor bij de uitvoering van sane ringen. Op de vierde plaats is er geen schadevergoedingsrege ling voor gedupeerde bewoners. Tenslotte is een bedrag van een kleine 250 miljoen gulden per jaar veel te weinig voor een ge degen schoonmaak van ver ontreinigde plekken. Bewoners van gifbelten en de Stichting Nederland Gifvrij besluiten het boekje daarom met een aantal eisen ter ver betering van de bodemsane ringsoperatie. 'Bewoners van gifbelten miskend - een aanklacht' 104pag., is een uitgave van de Stichting Nederland Gifvrij, Donkerstraat 173511 KB Utrecht. U kunt deze uitgave bestellen door een bedrag van f 12,— te storten op postgiro 2203839 t.n.v. Nederland Gifvrij te Utrecht, o.v.v. 'Toezending Aanklacht'. „Milieusparend huishouden" is een komplete gids voor iedereen die waarde hecht aan een schoon milieu en die daar ook daadwerkelijk in en rond het huis een steentje aan wil bijdragen. In elk hoofdstuk wordt één onderdeel van het huishouden behandeld met de gevolgen voor het milieu en met ideeën en tips voor een milieuvriendelijkere aanpak. De volgende onderwerpen komen aan bod energie, water, afval, voedsel, onge wenste beestjes, kamerplanten, de tuin, huisdieren, vervoer en lawaai. Hetboekbevatadressenvan organisaties, titels van publika- ties en een alfabetische tref woordenlijst. Het kost 12,50 (excl. porto) en is te koop bij de ZMF. In de winkel van de Zeeuwse Milieufederatie vindt u een groot aantal uitgaven rond de thema's afval, voedsel, energie, zure regen etc. U kunt altijd een kijkje komen nemen in de winkel die te vinden is op het ZMF-kantoor, Singelstraat 7 te Goes, tel. 01100-28259. U ziet dat er iets mis is met de plant in uw tuin. De bladeren misvormen of er komen vreemde plekjes op. Wat moet u nu doen Goede tips zijn te vinden in de brochure „Wat heeft die plantherkennen, voorkomen en bestrijden van ziekten en plagen in de tuin" uitgebracht door het Ministerie van VROM. Met behulp van een tabel kunt u opzoeken wat uw plant heeft. Vervolgens kunt u lezen hoe u de ziekte/plaag kunt voor komen of bestrijden. De brochure kost 3,50 (excl. porto) en is verkrijgbaar in de winkel van de ZMF.

Wantij | 1989 | | pagina 20