Voorrang voor milieu Open eindjes te maken met vergaande vervuiling of schokkende rampen maar met kwali teitsverlies. De druk op schone gebie den zal in opzichten toenemen, waardoor zowel de leefbaarheid voor mensen als de variatie in milieuom standigheden en dus de mogelijkhe den voor de natuur gevaar lopen. Voor een deel is dit het gevolg van een sluipend proces waardoor het op steeds minder plaatsen echt schoon en stil is. Maar ook kunnen enkele afzon derlijke ingrepen verstrekkende ge volgen hebben. Daaronder rekent het beleidsplan de eventuele aanleg van een oeververbinding over de Wester- schelde. Zeeland verandert dan im mers van een ietwat afgezonderde re gio in een doorgangsgebied tussen veel intensiever gebruikte regio's. Dit dreigende kwaliteitsverlies is vooral gevaarlijk voor de natuur waarden van de Deltawateren, die zo groot zijn dat Zeeland hier een in ternationale verantwoordelijkheid draagt. Het alsmaar breder en ernstiger wor den van de natuur- en milieuproble men is uiteraard niet alleen voor de ZMF aanleiding de eigen aanpak op nieuw te overdenken. Zowel overhe den als allerlei groepen in de maat schappij zijn hun meningen en soms hun aktiviteiten aan het herzien. Vaak minder snel en vergaand dan wij zou den willen, maar er zijn duidelijk ver anderingen waarop de ZMF moet in spelen. Bij de overheid signaleert het be leidsplan een afnemend belang van de ruimtelijke ordening en een groeiend gewicht van het milieubeleid. Het na tuurbeleid staat hier enigszins geïso leerd naast, maar krijgt geleidelijk ook meer van doen met het milieubeleid dan met ruimtelijke ordening. Tussen overheidsinstanties en -nivo's zijn overigens allerlei verschillen te zien, waarop ik hier rtiet verder inga. De genoemde verschuiving is ook van belang voor de vrijwilligersgroe- pen die een voornaam deel van de ZMF-achterban vormen. Volgens het beleidsplan krijgt ondersteuning van deze groeperf prioriteit, waarbij de ZMF wil streven naar verbreding van hun interesse die nu vaak ofwel plano logie/natuurbescherming ofwel op milieuhygiënisch terrein is gericht. Een wezenlijke verandering ten goede signaleert het beleidsplan bij diverse maatschappelijke groepen die zich tot voor kort afwerend opstelden tégenover natuur en milieu, bijvoor beeld de kerkelijke en vakbondswe reld, vrouwen- en landbouworganisa ties. De ZMF wordt in zulke gevallen vaak gevraagd mee te denken over gezamenlijke oplossingen. Dit zal in de komende jaren waarschijnlijk nog toenemen. Ik noemde al de in het beleidsplan uitgesproken voorkeur voor beïn vloeding als plannen nog niet vast staan, zelf oplossingen uitwerken en propageren, en edukatie naar allerlei doelgroepen. De vele natuur- en mi lieuproblemen waarmee de ZMF ge- konfronteerd wordt, maar ook de vele mogelijkheden, maken een verdere keus en uitdenken van onze werkwijze nodig. Naast een aantal details en diverse vragen die in de jaarlijkse werkplan nen moeten worden beantwoord, spreekt het beleidsplan zich over twee zaken uit. In de eerste plaats wil de ZMF de huidige funkties van beleids medewerker en edukatiemedewerker vervangen door de funktie stafmede werker. Zo'n medewerker kan afhan kelijk van de situatie en het betreffen de probleem de verschillende midde len toepassen die de ZMF ter beschik king heeft. Om een konkreet voor beeld te noemeneen edukatiemede werker die nu alleen groepen onder steunt die met gemeentelijk milieube leid aan de gang zijn, zal dan ook beïn vloeding van dit gemeentebeleid tot zijn eigen taak rekenen. In de tweede plaats vindt de ZMF uitbouw van samenwerking met aller lei maatschappelijke groepen van grootbelang, maar stelt zij dit afhanke lijk van groei van onze (vooral perso nele) mogelijkheden. Een andere keus zou namelijk teveel ten koste gaan van de ondersteuning van en samenwer king met onze eigen achterban. Het zal duidelijk zijn dat het beleidsplan niet op alle vragen omtrent werkwijze en prioriteiten in de komende jaren een antwoord klaar heeft. Wel is een kader geschetst waar de ZMF voorlo pig mee uit de voeten kan.

Wantij | 1989 | | pagina 7