NL de vuile was doen ze voortaan zelf Begin bij de bron Sabine Verburg In de rij voor een schoner milieu. In navolging van milieu-activisten, overheid, artiesten en zelfs journalisten is er nu een nieuwe groep aan de verbetering van het milieu begonnen de bedrijven. Milieuzorg is de toverspreuk, waarmee managers de vuile bedrijfswas een witte kleur willen geven. Steeds meer bedrijven maken de milieuzorg tot een vast onderdeel van hun management, stellen een milieu-actieplan op, publiceren een milieuverslag en introduceren zelfs een milieucommissie, waarin ook werknemers een woordje over het milieu mee mogen praten. Het sein staat dus niet alleen bij de vakbeweging op groen. Ook in Zeeland blijven bedrijven niet achter bij deze ontwikkeling. Vorig jaar deden twee Zeeuwse bedrijven mee aan het landelijke proefproject „Milieuzorg - in samenspel". Wantij ging op bezoek bij deze provinciale voorlopers. Milieuzorg lilieuzorg omvat alle maatrege len die bedrijven zelf nemen voor het naleven van milieuvoorschriften. De belangstelling van de bedrijven voor deze vorm van milieubescherming en of-verbetering heeft meerdere oorza ken. De laatste tijd zijn de milieuwet ten van de meeste Europese landen een stuk strenger geworden. Daar zal de komende jaren zeker geen veran dering in komen. Het niet nakomen van milieuvoorschriften en het over treden van milieuwetten kost boetes en geldverslindende processen. En daar én op de daarmee gepaard gaande negatieve publiciteit zit natuurlijk geen bedrijf te wachten. Bovendien lijkt het principe van de drie p's (pol lution prevention pays) veel rendabe ler. Voorkomen is beter dan genezen. Als je de afvalstromen dus aan de bron al kun verminderen, spaart dat grond stoffen en centen. Het eerste bedrijf is zeker geen kleintje aan de Zeeuwse zakenhemel. Bijna 3000 mensen uit de regio vinden werk in de volcontinu productie van bulkchemicaliën in Zeeuws-Vlaande ren hun werk. Dow Chemical kwam de laatste jaren veelvuldig in het nieuwschemisch afval - de „vaten- kwestie" - en de productie van piep schuim, waarbij op grote schaal CFK's gebruikt worden, zorgden voor nega tieve berichten over Dow. De pijn werd vorig jaar enigszins verzacht door de Milieuprijs die Dow uit handen van minister Nijpels ontving. De jury oor deelde zeer positief over Dows milieu zorg „dat het door dit bedrijf ontwik- kele systeem van milieuzorg, een goed voorbeeld is van creatief en innovatief op milieuverbetering gericht onder nemerschap". Dow doet er veel aan om de che mische industrie die sinds rampen in Seveso en Bhopal een slechte naam heeft, weer een beter imago te geven. „De wereld kan niet meer zonder che mische producten, maar de productie is nog steeds niet voldoende maat schappelijk aanvaard". Hoofd milieu van Dow Benelux, dr. ir. H. Spaas ziet milieuzorg bij Dow als een vast on derdeel van de bedrijfsvoering. „Mi- lieuzorg is een goede variant op het risk-management dat wij al jaren voe ren. Als je ondernemingsgewijs che micaliën produceert, en bij Dow ge bruiken we momenteel niet minder dan 3000 verschillende stoffen, dan krijg je met risico's van financiële, technische en menselijke aard te ma ken. Het is dan de taak van de onder neming deze risico's te beheersen door ze te onderkennen en vervolgens de nodige maatregelen te nemen". Dow hanteert daarbij de filosofie dat het beter is de oorzaken van veront reiniging te analyseren en op basis daarvan het probleem bij de bron aan te pakken. „Begin bij de bron. Dat is ons motto. Wij doen dit op een kri tische en effectieve manier gedurende de levensloop van alle producten". Nog voor een product daadwerke lijk gefabriceerd wordt, vormt de fac tor milieu al een essentieel onderdeel. Vragen als „kan het nieuwe product een negatieve invloed hebben op het milieu zijn de processen en installa ties voor de fabricage van het product milieuvriendelijken hoe kan het ont- A^"

Wantij | 1989 | | pagina 11