l Schoonmaakmiddelen José Lemmen Bestaat het nog, de grote voorjaarsschoon maak De redaktie heeft haar twijfels maar vast en zeker zijn heel wat mannen en vrouwen toch aan het boenen geslagen toen in februari de eerste zonnestralen binnenvielen. Buiten de grote schoonmaakbeurt om wordt er door ons als propere Nederlanders ook heel wat afgeboend en rondgespetterd. Per jaar gaat er zo'n kleine tachtig miljoen kilo aan schoonmaakmiddelen over de toonbank. In de meeste gevallen gaat het om milieuonvriendelijke produkten die ons aangepraat worden door de reclame maar totaal overbodig zijn. Biologisch of synthetisch Kalkaanslag Het toilet rerbijsterd heb ik staan kijken naar de ongelooflijke hoeveelheid allesrei- nigers, schuurmiddelen, vlekkenrei- nigers, ruiten- en toiletreinigers, die te koop worden aangeboden. Werkelijk voor alles is wel een middeltje te vin den. Enkele specialiteitenoven- en grilreinigers, stickeroplossers, kook plaatreinigers, tuinstoelreinigers, stof doeksprays. Zou het vuil op de ver schillende plekken in huis zo anders zijn Laat u niet voor de gek houden, het antwoord is nee. Voor het grootste deel heeft schoonmakend Nederland te maken met een paar soorten vuil vetvlekken, kalkaanslag in bad, was bak en toilet, onschuldig stof en hetvuil datviadeschoenenof metde wind bin nenkomt of op de ruit achterblijft. Tachtig miljoen kilo schoonmaakmiddelen per jaar Dit karwei klaart u slechts met en kele produktensoda, schoonmaak- azijn, groene zeep, een stofdoek en een paargoede borstels. Klinkt nieterg modern, maar wel milieuvriendelijk en zonder twijfel bereikt u een goed re sultaat. Of het nu gaat om het verwijderen van kalk, vet of ander vuil, alle schoon maakmiddelen bevatten zogenaam de wasaktieve stoffen. Ze weken het vuil los en zorgen ervoor dat het in het sop blijft. Op de meeste verpakkingen van schoonmaakmiddelen ziet u staan dat het om een synthetisch pro- dukt gaat. Met andere woorden er zit ten synthetische wasaktieve stoffen in. In het slib van waterzuiveringsinstalla ties zijn deze stoffen in grote hoeveel heden terug te vinden ze breken ken nelijk slecht af. Wat is het alternatief? Schoon maakmiddelen met biologisch af breekbare wasaktieve stoffen de ze pen. De produktnaam zeep is volgens de Warenwet een beschermde naam. Ze bevatten altijd biologisch afbreek bare wasaktieve stoffen. Huishoud zeep en groene zeep is dus het beste alternatief. Biologisch afbreekbare schoon maakmiddelen zijn ook te vinden in de natuurvoedingswinkel onderde merk naam ECOVER. Ze bevatten plantaar dige grondstoffen en geen geur-, kleur-en konserveringsmiddelen. Veel schoonmaakmiddelen die voor badkuipen, wasbakken en tegels aan geprezen worden, hebben tot doel kalkaanslag te verwijderen. De recla me suggereert dat dit alleen kan met geconcentreerde allesreinigers en vloeibare schuurmiddelen als Jif. Een borstel en schoonmaakazijn zijn meestal voldoende. Als u niet van een azijnzuurluchtje houdt is het droge schuurmiddel VIM een redelijk milieu vriendelijk alternatief. Het bestaat voor de helft uit onschuldige fijne korreltjes kalk en verder de minder milieuvrien delijke synthetische wasaktieve stof fen. VIM met Chlorax is allesbehalve milieuvriendelijk en is zodoende af te raden. Ook vloeibare schuurmiddelen zoals Jif kunt u maar beter uit de schoonmaakkast weren. Naast kalk zitten hier kleur- en geurstoffen, een verdikkingsmiddel en konserveer- middel in. Het toilet is een plek waar de gemid delde Nederlander iedere week driftig aan het ontsmetten slaat. Jaarlijks wordt er maar liefst 32 miljoen liter van het zeer milieuonvriendelijke chloor door de toiletten gespoeld. Nietalleen daar maar ook in de rioolwaterzuive ringsinstallatie, waar ons afvalwaterte- recht komt, worden de bakteriën ge dood. Jammer genoeg zijn dat nu net bakteriën die het water moeten zuive ren. Chloor remt dus de werking van de zuiveringsinstallatie. Ook een WC die niet naar chloor ruikt kan schoon zijn. Regelmatig schoonmaken met een sopje van groene zeep en de kalkaanslag en bruine randen verwijderen door een nachtje weken in azijn geeft een glan zend schoon toilet. Als er sprake is van besmettelijke ziekten is het absoluut niet nodig om kontinu alle bakteriën te doden. Zo ziet u, met een echte zeep of een biologisch schoonmaakmiddel, schoonmaakazijn, soda en eventueel een pot VIM zonder chlorax is alles op een milieuvriendelijke manier schoon te krijgen. Want bedenk welalles wat door die gootsteen gaat komt uitein delijk in de rivier en zee terecht. Syn thetische stoffen worden er in een rioolwaterzuiveringsinstallatie niet uit gehaald, ze zijn schadelijk voor water dieren en veroorzaken drinkwaterbe- reiders veel kopzorgen. A

Wantij | 1989 | | pagina 9