Het ware gezicht van de mooimakers Sabine Verburg Gebruikt u ook kosmetika Vast wel. Lippenstift, allerlei crèmes, deodorant en haarverf zullen u wel bekend zijn als kos metika. Maar ook zepen, shampoo's en tandpasta worden door de Nederlandse Warenwet hiertoe gerekend. Van de meeste van deze produkten is niet duidelijk wat erin zit en wat de gevolgen zijn op ons lichaam. Doucheschuim Reklameboodschap Warenwet Een gezonde huid heeft alles te maken met een goede algehele lichamelijke konditie. Let daarom op uw voeding. Het best kunt u gewone zeep gebruiken als reinigingsmiddel van de huid. Bent u aller gisch vonr één of meer van de vele frutsels die hieraan worden toegevoegd, gebruik van Sporex-zeep, verkrijgbaar bij de apotheek. Rectificatie In het vorig nummer van Wantij stond een storende fout in deze rubriek. De laatste regel van de op één na laatste alinea moet zijn„Als er geen sprake is van besmettelijke ziekten is het absoluut niet nodig om kontinu alle bacteriën te a 'e meeste verzorgende kosmetika worden toegepast op de huid. Eerst in de vorm van zeep, badschuim en rei nigingsmelk om de huid schoon te maken als voorbereiding op de „voe dende, vochtinbrengende en rimpel- werende" crèmes. Daarop wordt dan nog de dekoratieve kosmetika (make up etc.) aangebracht. Maar is het ei genlijk wel allemaal zo goed wat we dagelijks op onze huid smeren en ver volgens met behulp van andere pro- dukten weer afwassen We kunnen ervan uitgaan dat de huid het liefst alles zelf regelt. De huid wordt gevoed doorbloed en niet zoals de makers van crèmes hun produkten vaak aanprijzen via de ingebrachte voedingsstoffen. Geneesmiddelen voor huidaandoeningen buiten be schouwing gelaten, zijn er behalve wa ter en vet geen stoffen waarvan is be wezen dat ze bij toevoeging van bui tenaf de huid werkelijk goed doen. In tegendeel is het heel goed mogelijk dat ze de huid kwaad doen. Een be kend schadelijk effekt van zeep en crème is irritatie. Dit uit zich in jeuk, schraalheid en branderigheid. Ook komen overgevoeligheidsverschijn selen met uitslag, bultjes, blaasjes en jeuk veelvuldig voor. De verkoop van doucheschuim is de laatste jaren enorm gestegen. Doucheschuim en vloeibare zeep be vatten in tegenstelling tot gewone zeep slechts een klein percentage wasaktieve stof, de rest is gewoon duurbetaald water. Tot nu toe is niet gebleken datschuim beter reinigt dan zeep. In waterrijke produkten zitten veel konserveringsmiddelen die aan leiding kunnen geven tot irritaties. Daarnaast bevatten veel douche- en badschuimen dioxaan, een stof die in dierproeven kankerverwekkend is ge bleken. Crèmes behoren naast de reinigings middelen tot de best verkochte kos- metica.Zij hebben metelkaar gemeen dat ze fijn vermengde mengsels van wateren vetzijn. De huid een kunstma tig slokje toedienen,datis hetdoel van de zogenaamde vochtinbrengende crèmes. Een tweede veel aangepre zen effekt is dat van de voedende wer king. Wat die eerste reklamebood schap betreft, de meeste vochtin brengende stoffen blijven op de bo venste laag van de huid zitten en ont trekken^) juist wateraan de restvande huid. Wat wel zeker is, is dat deze stof fen de uitdroging van de crème in het potje tegenhouden. De natuur een handje helpen met voeden is hele maal onzin. De voeding gebeurtviade maag en het bloed. Dat de huid niet alles slikt blijkt overigens uit de steeds vaker voorkomende allergische reak- ties. Via de Warenwet bemoeit de overheid zich met kosmetika. Toch zijn hier be hoorlijk wat mankementen vastte stel len. De richtlijnen voor kosmetika wor den namelijk in Brussel doorde Euro pese Gemeenschap vastgesteld. En bij het opstellen heeft de kosmetische industrie een zeer dikke vinger in de pap. De fabrikanten zijn niet verplicht ook maar iets overde ingrediënten van hun produkten te melden, laat staan op bijsluiters te waarschuwen voor overgevoeligheidsreakties. Een bete re wetgeving en strenger overheids toezicht voor kosmetika is op zijn plaats. Dan zou het namelijk niet meer kunnen gebeuren dat een slimme fa brikant een spuitbus met water kan vullen en dit als verzorgend produkt kan aanprijzen. Met daarbij de re- klame dat dit „natuurprodukt" alle stof fen bevat die de huid nodig heeft om zich te reinigen, de huid mooier te ma ken en zelfs de biologische klok (ouderdom) tegen te houden. 4

Wantij | 1989 | | pagina 10