John Springer In februari en maart van dit jaar verschenen er regelmatig berichten in de pers over ongelukken met moderne windmolens in Zeeland. De molens van Flushing Coldstorage en de P.Z.E.M. verloren een wiek en Bouma molens aan de Europaweg-Zuid in Vlissingen-Oost zijn gekontroleerd op haarscheurtjes in de wieken. Bovenstaande problemen hebben het vertrouwen in windenergie van de koöperatieve vereniging Zeeuwind niet geschaad. De drie 75 kW Lagerwey molens die de vereniging in april 1988 in Bath heeft geplaatst hebben vrijwel probleemloos gedraaid en leverden het eerste produktiejaar al winst op Elektriciteit produceren zonder een of andere vorm van brandstof nodig te hebben kan door windenegie en daarin schuilt het enorme milieuvoordeel. Wind als energiebron raakt niet uitgeput. Iedere 3000 kWh windstroom bespaart ongeveer 1000 m3 aardgas, of een gelijkwaardige hoeveelheid kolen, olie of uranium. Ter vergelijking: de drie windmolens bij Bath van elk 75 kW kunnen gezamenlijk zo'n 400.000 kWh aan energie per jaar opleveren. Windturbines Zeeuwind gaat uitbreiden John Springer is medewerker van Zeeuwind. Zeeuwind heeft wind mee De Nederlandse regering hoopt dat in het jaar 2000 ongeveer 1000MW(1 MW 1 MegaWatt 1000 kW) aan windenergiervermogen gerealiseerd is. Een dergelijk windenergievermo gen zal ongeveer de helft produceren van de hoeveelheid elektriciteit die nu in Nederland door kerncentrales wordt opgewekt. De kans is groot dat moderne windturbines binnen enkele jaren een heelbekendbeeldzullenzijn in de provincie Zeeland. Zeeuwind maakt het mogelijk om op een zakelijke manier in koöperatief verband, door alternatieve energie- produktie het gebruik van kolen, olie, of uranium te beperken. De Vereniging Zeeuwind is een koöperatieve vereniging waarvan de leden gezamenlijk windmolens aan schaffen en exploiteren. Deze leden lenen éénmalig minimaal een bedrag van 150,- en maximaal een bedrag van 750,- aan de vereniging, waar mee de molens worden gefinancierd. Dit geld blijft eigendom van de leden en zij krijgen hiervoor net als bij een kommerciële bank, een jaarlijkse ren tevergoeding. Indien er sprake is van netto winst, kan die worden opgeno men in een reservefonds of worden uitgekeerd aan de leden. Op deze wijze kan iedereen die over een P.Z.E.M.- aansluiting beschikt op een rendabele wijze meewerken aan het gebruik van duurzame energiebronnen en zo een bijdrage leveren aan een schoon milieu. In Oostburg (Z-Vl) heeft de heer Frits Baars Zeeuwind een lokatie op zijn terrein aangeboden om een windmolen te plaatsen. Evenals in Bath komt hier een molen van 7 5 kW. Hiervoor is subsidie aangevraagd bij het ministerie van Ekonomische Za ken in het kader van het integraal pro gramma windenergie. Deze subsidie is toegewezen en naar verwachting wordt dit projekt voor eind 1989 ge realiseerd. Bij het sluiskomplex van het Goese Sas wil de Vereniging Zeeu wind een molen plaatsen van 250 kW. Ook hiervoor is subsidie aangevraagd. B. en W. van Goes hebben aangege ven met een bestemmingsplanwijzi ging mee te willen werken aan de rea lisatie van dit projekt. Om de financie ring voor deze turbine mogelijk te maken en de afzet van de elektriciteits- produktie te waarborgen, heeft Zeeuwind dringend 500 nieuwe leden nodig. Vandaar dat wij de lezers van Wantij vragen lid te worden en een aandeel te nemen in een schoon mi lieu. Voor informatiemateriaal kunt u bellen naar de Zeeuwse Milieu Fede ratie, tel. 01100-28259 en vragen naar Mary Kroon of John Springer. 4 De molens hij Bath

Wantij | 1989 | | pagina 15