Korte berichten en mededelingen I Milieubeleidsplan valt door de mand Baggerspecie in haven Hansweert mag Studiedag Rammekens Lucht in Hoofdplaat is opgeklaard Het Nationale Milieubeleids plan (NMP) schuift ten onrechte de dringend noodzakelijke schoonmaak van het milieu vooruit naar de toekomst. Dat betekent dat het zeer de vraag is of de beoogde doel stelling - een voldoende schoon milieu in het jaar 2010 kan worden gehaald. Het is onbe grijpelijk dat de regeringhetdoor VROM gemaakte beleidssce nario dat de doelstelling benadert, niet overneemt. Te meer daar dat scenario ook volgens het Centraal Plan Bureau economisch verantwoord is. Weliswaar geeft het NMP een goede analyse van omvang en oorzaken van de vervuiling, en noemt het op zichzelf rede lijke doelstellingen. Maar als het aankomt op het verwezenlijken van de doelstellingen, valt het plan akelig door de mand. De eerste tijd hoeft er, zo blijkt uit de financiële paragraaf van het NMP, maar heel weinig te gebeuren. Tot het jaar 2000 mag de Nederlandse bijdrage aan het broeikaseffect nog flink toe nemen, is de vermindering van de uitstoot van verzurende stoffen zelfs niet genoeg om de aller ergste gevolgen te voorkomen, en krijgen bodem en grond water een groeiende giflast te verwerken. Met dit beleid ac cepteert de regering dat in het jaar 2000 tachtig procent van onze bossen ten dode is opge schreven. Het is écht nodig om nü reeds fors in te grijpen. De vervuiling moet in tien jaar tijd geredu ceerd zijn om in het jaar 2010 een voldoende schoon milieu te kunnen overdragen. Er moet immers rekening worden ge houden met een langdurige nawerking van de nog toegestane vervuiling. Ieder uitstel leidt tot verslechtering van het milieu en tot hogere kosten voor het her stel, zo dit al mogelijk is. Het Nationale Milieubeleidsplan zal kortom ingrijpend moeten ver anderen, te beginnen in de komende adviesronde en vooral ook door het nieuwe kabinet. Rijkswaterstaat heeft van de Raad van State alle medewerking gekregen toen deze op 12 mei j.l. een verzoek van de ZMF en van het Comité Leefbaarheid Hansweert afwees. Het betrof hier een verzoek om de ver leende vergunning te schorsen totdat het volledige Kroon- beroep zou zijn behandeld. Het gaat hier om het dumpen van ca. 100.000 m3 vervuilde bagger specie in de oude buitenhaven van Hansweert. De vervuiling is afkomstig uit een aantal Ooster- scheldehavens, die nu voor eens en altijd worden schoongemaakt. Deze uitspraak betekent dat er voldongen feiten gesteld zullen zijn als straks over een jaar of nog later de zaak in be roep wordt afgehandeld. Toch is het nodig om met dit Kroon- beroep door te gaan, omdat er duidelijkheid dient te komen over de manier waarop veront reinigde baggerspecie ver antwoord kan worden opge borgen. In Hansweert gebeu rt dit nu met een ontoereikende afscherming, waardoor besmet ting van grondwater niet is uitge sloten. Hier is dus geen sprake van het konsekwent naleven van zorgvuldig beleid met scha delijk afval. Daarvoor gelden de zgn. IBC-criteria als maatstaf: isoleren, beheersen en contro leren. In feite zal op de locatie Hansweert alleen nog het laatste criteriumcontroleren uit voerbaar zijn. Op 7 oktober wordt een provin ciale studiedag „Kritisch kon- sumeren" georganiseerd. Het doel van de studiedag is Aanzet j: geven tot de vorming van een netwerk van lokale groepen met vertegenwoordigers uit milieu- en derde wereld organisaties, kerkelijke gemeenten, en even tueel nieuwe deelnemers vak bonden, politieke partijen, bedrijfsleven. Deze lokale groepen richten zich op het nastreven en stimu leren van verantwoord en bewu: t consumentengedrag en het voeren van actie om nieuwe mogelijkheden te creëren (stimuleren van vraag en aanbod). Tijdens de studiedag zullen naast enkele inleidingen, een aantal workshops worden geor ganiseerd, waar conrete thema aan de orde komen afval, energie, voedsel e.d. Tevens komen vragen rond strategie (welke weerstanden zijn er te overwinnen) aan de orde. Een belangrijk onderdeel van de studiedag wordt ge vormd door de „markt der mo gelijkheden". Op deze markt worden zoveel mogelijk con crete voorbeelden van geslaagde acties en alternatieven ge toond b.v. boerenbroodplan, geen tropisch hardhout, Zeeu- windmolens, Max Havelaar- koffie, kringloopinitiatieven etc etc. Tijd en plaats worden t.z.t. bekend gemaakt. informatieMarlen Wiersma, tel. 01 100-11675. De lucht klaart op boven het schor Rammekens. Het Haven schap had het plan om het laatste stukje schor van Walcheren te gebruiken om er baggerslib te storten afkomstig uit de Sloe- haven. Daarvoor is een ver gunning aangevraagd. De minister van Verkeer en Waterstaat vindt dat het Haven schap eerst nog maar eens goed moet rondkijken naar al ternatieven voor de slibstort. Nog gunstiger is dat de ge meente Vlissingen een bestem mingsplan voor het gebied heeft ontworpen. Daarin heeft het schor de bestemming natuur gebied gekregen. Als het be stemmingsplan ongeschonden de streep haalt betekent dit dat de baggerstort definitief tot het verleden behoort. Een stellingname van het gemeente bestuur Vlissingen dat alle waar dering en steun verdient. Ze weerstaat zodoende de druk van het Havenschap en het pro- vinciebestur, die de natuur waarden van het schorgebied anders waarderen. Het bestem mingsplan moet nog aan het provinciebestuur worden voor gelegd. Als het bestemmings plan wordt afgewezen ligt de weg open naar eenberoep bij de Raad van State. De ZMF zal het gemeentebestuur daarin zeker ondersteunen. Over de stankoverlast door de Zeeuwse Vetsmelterij in Hoofd plaat en het uitblijven van de voorgeschreven maatregelen daartegen hebben we in Wantij, nr. 1/89 bericht. Het vervolg hierop is dat de noodzakelijke voorzieningen begin maart nog niet waren aangebracht. Tegen de aanzegging van de gemeente Oostburg dat tot bedrijfssluiting zou moeten worden overgegaan, diende de Vetsmelterij een verzoek tot schorsing van dit bevel in bij de Raad van State. Een juridische handigheid want dit biedt uitstel van executie. In het schorsingsverzoek werd als argument aangevoerd dat de zuiveringsinstallatie voor de afgezogen lucht uit de vetsmel terij op 15 mei in gebruik zou worden genomen. Inmiddels is de installatie dus gereedge komen en hopelijk zal zij aan alle verwachtingen voldoen. Daarmee is dan tenslotte een goede afloop van een jaren lang slepende hinderwetzaak tot stand gekomen. Als de gemeente Oostburg straks nu ook nog eens de overige voor schriften uit de door haar ver leende hinderwetvergunning gaat nalopen om te zien of hier aan tevens wordt voldaan, dan is de lucht in Hoofdplaat weer opgeklaard.

Wantij | 1989 | | pagina 16