Schaapskudde Het bij wijze van proef introduceren van een nieuwe schaapskudde op Zuid-Beveland in 1980 moest het tij gaan keren. Sindsdien werden ook stukken dijk regelmatig gehooid en was kunstmest taboe. De ontwikke ling van de plantengroei in het aldus beheerde gebied werd nauwlettend gevolgd en dat leverde na zes jaar de eerste conclusies op. Bij matige tot intensieve bewei ding nam het aantal soorten steeds toe en verminderde het aandeel van de ruigtekruiden. Ook werden de ver schillen in structuur groter omdat schapen selectief begrazen en er scha pepaadjes ontstaan. De rondtrekken de kudde helpt mee aan het versprei den van zaden die in de vacht blijven hangen, zodat bijvoorbeeld de in Ne derland zeer zeldzame wollige distel en koeiewachters met hun koeien. Dichtbij boerderijen en schaapskooi en werd er meer gegraasd en gemak kelijk te maaien stukken leverden er hooi op. Er ontstond zo een landschap met grote verschillen in vegetatiety pen, dat een rijke verscheidenheid aan vogels, insecten, zoogdieren, amfibie- en en reptielen aantrok. Zij hadden diverse soorten grasland, zoom-, man tel- en bosvegetaties om in te broeden, te fourageren, te overwinteren, te schuilen en de verschillende stadia van hun levencycli te doorlopen. Door het verdwijnen van de kud des, het intensievere grondgebruik door de landbouw (gebruik van kunstmest en chemische middelen) en voortgaande versnippering van de na tuur in het hooggecultiveerde polder landschap, verloren veel planten- en diersoorten hun thuis. Populaties raakten geïsoleerd in vaak tóch al te kleine gebieden, waardoor soorten met een klein verspreidingsvermogen loopkevers, veel vlindersoorten en slakken - dreigen uit te sterven. Ook het afbranden van verruigde vegetaties en het doodspuiten van slootkanten aan de voet van de dijk richt veel schade aan. Het is niet alleen funest voor de bomen en voor de in of onder de kruidlaag levende dieren, maar ook voor de eenjarige kruiden. Deze „beheersmaatregelen" brengen in één keer een enorme dosis mine ralen en voedingsstoffen in de kring- Marjolein, Agrimonte, Ijzerhard en Kaardebol e.v.a. soorten op de Nieuwe Kamersedijk (Zuid-Bene: n Grenslinde. Oude Kamersedijk (Zuid-Beveland) loop waarvan de stikstofminnende wortelonkruiden - de eerder genoem de ruigtekruiden - profiteren. Op de doodgespoten slootkanten nemen akkeronkruiden hun kans waar op de voedselrijke blootgekomen grond.

Wantij | 1989 | | pagina 6