Korte berichten en idedelingen Grenzen verleggen Milieuvriendelijk alternatieven gevraagd OPROEP Scheldeloop in 1990 van start HOUDT U VAN TEKENEN, OF KAN U GOEDE FOTO'S MAKEN De redaktie zoekt mensen die kunnen helpen bij het illustreren van Wantij. Denkt u er wel eens over na bij de aanschaf van produkten, welke het milieuvriendelijkst is? Het zal niet meevallen de beste keuze te maken. Voor nog lang niet alle produkten zijn milieu vriendelijke alternatieven voor handen. En als ze er al zijn, zijn ze moeilijk te vinden. Om daar iets aan te doen, willen een aantal organisaties op het gebied van milieu en derde wereld in Zeeland een boekje makeneen gids voor milieu- en derde wereld-vriendelijk koopgedrag. U kunt daarbij denken aan de volgende sectoren - Voeding. Waar zijn in Zeeland de verkooppunten van verant woord voedsel, als het gaat om milieu- en derde wereld aspecten? Vaak gaat het hierbij om voedingsmiddelen waar niet alleen de consument, maar ook de producent beter van wordt. - Kringloop en hergebruik, waar kun je in Zeeland terecht bij kringloopwinkels of herge- bruikcentra? Niet alleen om spullen te brengen, maar ook om gebruikte spullen te kopen. Daarmee wordt de levensduur van goederen verlengd en de afvalberg verkleind. - Energie. Welke mogelijkheden zijn er in Zeeland om echt aan energie besparing te doen? Welke mogelijkheden zijn er om zonne- en windenergie toe te passen? Zijn er adressen waar je met deze vragen terecht kunt? - Bouwen en wonen. Welke mogelijkheden zijn er als je bij het bouwen rekening wilt houden met milieu en derde wereld? Zijn er alterna tieven voor b.v. tropisch hard hout? Zijn er andere slimmere oplossingen die milieu en derde wereld sparen als je aan het (ver)bouwen bent? Misschien weet u nog meer on derwerpen en sectoren te ver zinnen, waar heel goede milieu vriendelijke alternatieven beschikbaar zijn. De samenstellers van het boekje willen een zo compleet mogelijk overzicht geven. Daarvoor is uw hulp gewenst. Kent u adressen van bedrijven, winkels etc. die produkten verkopen die vriendelijk zijn voor het milieu en derde wereld, of heeft u suggesties stuur dan die informatie naar: Consulent Natuur- en Milieu Educatie, postbus 334, 4460 AS Goes. Per 1 juni is Tjeu van Mierlo begonnen als nieuwe koördina- tor van de ZMF. Hier is een kort bericht van zijn hand Zeeland in de smog, Zeeuws grondwater raakt besmet, de bodem van de Deltawateren blijkt op vele plaatsen vervuild. Ook in onze provincie verslech tert de toestand van natuur en milieu met de dag. In gierend tempo zelfs. Nu zijn een schoon milieu en een uitgebalanceerde natuur de basisvoorwaarden voor ons bestaan en welzijn. Het roer zal dus snel om moeten, willen we de komende generaties een leefbare wereld kunnen aanbieden. Er wordt toch al heel wat ondernomen, hoor je zeggen. Planen en nota's vliegen je om de oren. Meer dan voorheen lijken mensen begaan met het lot van natuur en milieu. Toch moet gezegd dat er onder de plannen- en beleidsmakers veel zachte heelmeesters zijn. En er is meer lippendienst dan daad kracht. Milieubewegingen wordt in dit verband vaak ver weten illusies te koesteren, als ze om drastische maatregelen vragen. Uiteraard ligt de grens bij het mogelijke. Maar zolang dat mogelijke vooral wordt be grensd doorgewoonte, egoïsme, bandeloze groei en het verlangen naar een steeds grotere materiële welvaart, is de grens van het mogelijke best een heel eind in de goede richting op te schuiven. Daartoe zullen die belemmeringen voor de kwa liteit van het bestaan moeten worden opgeruimd. De ZMF kan daar in belangrijke mate aan bij dragen. Met voorlichting en edukatie zullen we bewust wording moeten aankweken om vervolgens het gedrag van mensen zo te veranderen dat milieu en natuur er mee gediend zijn. Die verandering kan er eveneens toe bijdragen dat be leidsniveaus tot drastische maatregelen komen. Pas dan kunnen we grenzen echt ver leggen. Heeft u intresse, bel dan de ZMF (tel: 01100-28259 Op zaterdag 3 juni 1989 werd het beeld „wachters van de Schelde" van pastoor Omer Gielliet uit Breskens onthuld. De aktiegroep „Redt de Schelde" begint hiermee een nieuwe aktie voor een schone Scheldede Scheldeloop. De loop die in april 1990 van start gaat is een vervolg op de hand- tekeningenaktie van vorig jaar. Toen werden samen met het Schelde Aktie Plan van de Internationale Schelde werkgroep* 25.000 handte keningen aangeboden aan minister Smit-Kroes en haar Belgische kollega minister Kelchtermans. Zeeuwse, Belgische en Franse gemeenten worden door de aktiegroep in de ge legenheid gesteld om voor 1250,- een bronzen replika van het beeld te kopen en zich daarmee uit te roepen tot Scheldewachter en de aktie financieel te onder steunen. De aktiegroep ver wacht van die gemeenten dat zij zich ook daadwerkelijk als „wachters van de Schelde" zullen opstellen. In april 1990 zal zich vanuit Breskens een vaste kern groep van lopers richting de bron van de Schelde in Frank rijk begeven. Tijdens de loop kunnen zich sympathisanten aansluiten voor kortere tra- jekten en zullen, natuur- en milieugroepen, kerkelijke or ganisaties, scholen en vissers de plaatselijke milieuveront reiniging aan de orde stellen met akties. De Zeeuwse Milieufederatie en de Bond Beter Leefmilieu, een overkoepelende orga nisatie van Belgische milieu organisaties, zullen de aktie net als vorig jaar weer in houdelijk ondersteunen namens de Internationale Scheldewerkgroep Deze werkgroep zet de Scheldeloop in met het vorig jaar aangeboden Schelde Aktie Plan waarin een zeven tal maatregelen worden ge- eist waarmee in 10 jaar een grondige verbetering van de waterkwaliteit in de Schelde en Westerschelde bereikt moet worden. *De Internationale Scheldewerkgroep is een samenwerkingsverhand van Nederlandse en Belgische milieuorgani saties.

Wantij | 1989 | | pagina 9