In gesprek met Jan de Vries Sabine Verburg Karakteristiek Geertje van der Krogt is natuurtechnicus en heeft in 1986 onderzoek gedaan in Zuid- Beveland naar de effecten van het beheer van dijken. Momenteel is zij bezig met een dergelijk onderzoek in Zeeuws Vlaanderen. Per 1 juni werkt hij als stafmedewerker milieu en economie bij het Landelijk Milieu Overleg in Utrecht. Na zich zeven jaar behoorlijk druk te hebben gemaakt in en over het Zeeuwse milieu, zet hij er nu een punt achter. Een aantal vragen aan (ex)-coördinator Jan de Vries. De Zeeuwse Milieu Federatie, waar staat dat volgens jou voor? Een punt erachter meer kansen krijgt. Verder kan een wisselende intensiteit van de bewei ding planten de tijd geven om te bloei en en zaad te zetten. Ook beweiding met vee achter raster gaf goede resul taten. Extensieve beweiding leidde tot verdere verruiging, omdat de schapen het eenmaal stug geworden gras niet meer eten. De grasmat vervilt en de bodem wordt afgedekt met dood ma teriaal. Het effect van maaibeheer - maaien en het gemaaide afvoeren - bleek sterk af te hangen van het tijdstip en de frekwentie van het maaien. Ve getatie die te lang is als de winter begint maakt het opkomen van eenjarige kruiden in het voorjaar moeilijker. Bij het te laat maaien (in oktober) zijn de voedingsstoffen van de overblijvende ruigtekruiden al naar de wortels ge transporteerd, wat dezelfde uitwer king heeft. Een voordeel van maaien is dat de kruiden de gelegenheid krijgen om te bloeien en zaad te zetten, wat niet al leen een prachtig gezicht is maar ook zorgt voor veel zaden in de bodem van de dijk. Een nadeel van maaien is dat sommige dieren in één keer al hun schuilmogelijkheden, waardplanten, voedsel en eieren kwijt zijn. Bij niets doen - passief beheer - bleek zich op de Stelsedijk op Zuid- Beveland in zestien jaar uit grasland een complete bosvegetatie te ontwik kelen met essen, iepen, vlier en mei doorn. Het onderzoek naar het verband tus sen dijkbeheer en plantengroei leidde tot de conclusie dat een goed beheer rijke, gevarieerde vegetaties ontwik kelt. Voorbeelden van goed beheer met mooie resultaten zijn de Oude Kamersedijk niet ver van de schaaps kooi bij Nisse (eigendom Natuurmo numenten) en de Paalsedijk in Zeeuws-Vlaanderen (eigendom Staatsbosbeheer). De functie van de dijken voor het behoud en herstel van de natuur in Zeeland is gelegen in de verspreiding van soorten, het vormen van trek- routes tussen natuurgebieden en het bieden van uitwijkplaatsen aan plan ten en dieren. De dijken zijn een ka rakteristiek stuk Zeeuws cultuurland schap, te mooi om te laten verloede ren tot ecologische leegten. -<j Een huis voor iedereen die zich indi vidueel of in groepsverband bekom mert om het milieu in Zeeland. Vanaf '85 een goed gestructureerde orga nisatie met diverse taken op het gebied van natuur- en milieubescherming. Een onafhankelijke maar op samen werking gerichte opstelling met een professionele aanpak, een democra tische structuur en een hechte veran kering in de Zeeuwse samenleving. Overigens een typisch Nederlands verschijnsel, zo'n particuliere vere niging of stichting die betaalde men sen in dienst heeft. Door professionele mensen op dit werk te zetten, die de tijd en de capaciteiten en uiteraard de wil hebben zich in alles wat milieu en landschap betreft te verdiepen, daar door heeft de ZMF zich een vaste plek in de provincie veroverd. Een professionele aanpak bete kent overigens niet afscheid nemen van het actievoeren, nee zowel het ene - dus het overleg - als de actie, beide behoren tot de mogelijkheden. Dat is wel een verschuiving ten opzichte van vroeger, dat men nu beide als werk wijze kan kiezen. Jan de Vries

Wantij | 1989 | | pagina 7