kunststofverpakkingen Anneke Tom PVC Heeft u uw dagelijkse boodschappen wel eens kritisch bekeken? En gezien dat u met de gekochte artikelen zon der dat te willen ook nog een forse berg afval in huis hebt gehaald? Sommige dingen zijn dubbel of driedubbel ingepakt. Is dat nodig? De ongewenste 'toegift' op uw aankopen draagt flink bij aan de Nederlandse afvalberg. Bioplastic Tips Kies voor verpakkingen van papier, kar ton en glas in plaats van kunststof. Deze stoffen belasten het milieu veel minder en zijn herverwerkbaar. Moet alles wat u koopt wel ingepakt wor den? Sinaasappels en ander fruit kunnen los in de tas. Vraag in winkels om milieuvriendelijke verpakkingen. Vooral in uw buurtwinkels zal men geneigd zijn naar u te luisteren. Weiger gratis' plastic draagtasjes. Koop zuivelprodukten in glas. Melkkar tons hebben een pastic laagje. Vermijd verpakkingen die van pvc kun nen zijn, zoals voorgevormde doorzich tige bakjes. Verpakkingen zijn een noodzakelijk kwaad. Ze moeten ervoor zorgen dat goederen ongeschonden bij de konsument aankomen. Van het huis houdelijk afval bestaat 20 procent uit verpakkingen. Het aandeel van kunststofverpakkingen is 7 procent. Iedere Nederlander stopt per jaar zo'n 20 kilo plastic verpakking in de vuilniszak. De chemische industrie maakt kunststoffen uit aardolie. Ongeveer 4 procent van de olieproduktie wordt als grondstof voor plastics gebruikt. Bovendien kost het pro- duktieproces veel energie. De een malige plasticverpakkingen komen na gebruik op de stort - zoals in Zeeland - of in de vuilverbranding terecht, als ze al niet als zwerfvuil langs de weg liggen. In principe zijn stoffen als polyeth(yl)een, polypro- peen en polystyreen geschikt voor herverwerking (recycling), maar het is een groot probleem ze uit het huisvuil te halen. Er worden proeven mee genomen. Het teruggewonnen produkt is niet van hoge kwaliteit. De PET-fles, die in 1987 werd ingevoerd, is heel geschikt voor her verwerking, maar het is de vraag hoeveel flessen voor een dubbeltje statiegeld worden ingeleverd. De kwalijkste kunststof die voor ver pakking wordt gebruikt is polyvinyl- chloride (pvc). Per Nederlander komt er jaarlijks twee a drie kilo pvc- verpakking in het huisvuil terecht. De stof kwam in juli in opspraak, toen in de omgeving van de Afval verwerking Rijnmond (AVR) dioxine verontreiniging gevonden werd. Flessen voor olie, azijn en niet- koolzuurhoudend bronwater zijn veelal van pvc gemaakt. Veel soor ten margarinekuipjes (de dekseltjes bijna allemaal) zijn uit dit spul ver vaardigd. Koekjes in een doorzichti ge kunststofverpakking zitten vrijwel zeker in een bakje van pvc. Ook buiten de levensmiddelenbranche wordt pvc veel gebruikt in voorge vormde doorzichtige verpakkingen. Op het oog is pvc niet te onder- scheiden van andere plas tic soorten. U weet dus nooit wat u in huis haalt. Pvc is bepaald geen goede ver pakking voor levensmiddelen. Klei ne hoeveelheden vinylchloride, de basisstof ervan, kunnen uiteindelijk in de inhoud overgaan. Vinylchloride is kankerverwekkend. Bij de produk- tie van pvc ontstaat chemische ver vuiling en er is buitensporig veel energie voor nodig. Herverwerking is onmogelijk en bij verbranding komt zoutzuur en dioxine vrij. Toe voegingen van zware metalen in kleurstoffen en weekmakers maken van pvc gevaarlijk chemisch afval. Omdat er voor alle pvc-verpakkin gen goede alternatieven zijn, vinden milieu- en konsumentenorganisaties dat pvc in verpakkingen verboden moet worden. Albert Heijn gaat van af 1 januari pvc-verpakkingen zoveel mogelijk uit zijn winkels weren, te beginnen met de huismer ken. Per 1 juli moeten de winkels pvc-vrij zijn. De laatste tijd is 'bioplastic' in opmars. Dit bevat toevoegingen waardoor het in zonlicht uiteenvalt. Bij het afbraakproces komen giftige stoffen vrij en de snippers kunnen nog honderd jaar in het milieu aan wezig blijven. Daarom heeft milieu defensie een verbod op bioplastic gevraagd. Terugname van plastic flessen, niet zonder probier en

Wantij | 1989 | | pagina 10