Wordt de Schelde schoon H Het Westerschelde BeleidsPlan Marcel Rekers Het Westerschelde Beleidsplan (WBP) ligt op tafel. Na drie jaar van studie en overleg zijn we twee koncepten verder en hebben we nu te maken met het ontwerp. In deze vorm is het tot december open baar voor inspraak. Na de nodige aanpassingen zal het plan medio 1990 uitgangspunt zijn voor beleid en beheer. Het plan staat vol met goede bedoelingen en er is de nodige studie voor gedaan. Maar het is niet het eerste plan, en evenmin het enige dat één van de grootste riolen van West-Europa moet red den. Wat wil het Westerscheldebeleidsplan en waar is het slagen van dit plan in hoofdzaak van afhankelijk? Zonering 14 let WBP wil de funkties van de Westerschelde voorgoed met elkaar in harmonie brengen. Dat is kortweg gezegd de hoofddoelstelling van het plan. Wat wordt verstaan onder funk ties van de Westerschelde? Het water is er gewoon en er zwem men vissen in. er scheren vogels over, de mens gooit er zijn rotzooi in, hij gaat er met een bootje op en hij kan op de oever zitten mijmeren over de betekenis van dit alles. In de Wester schelde gebeurt dat allemaal tegelij kertijd. Voor het gemak onderscheiden we enkele funkties. De belangrijkste zijn: - scheepvaart ten dienste van de han del en de industrie op de oevers; - afvoer van riool- en afvalwater en leverancier van koelwater; - ernaar kijken, erin zwemmen, erop varen, kortom rekreatie; - natuur; - visserij; - delfstofwinning. Al die zaken gaat bepaald niet samen in harmonie. Vooral de natuur, rekreatie en visserij hebben te lijden van industriële en huishoudelijke lozingen. Maar de natuur kan ook hin der ondervinden van de rekreatie. Zo zijn er vele konflikten tussen verschil lende funkties. Deze konflikten moes ten nu eindelijk maar eens opgelost worden. Het rijk, de provincie Zee land en de gemeenten en waterschap pen die aan de Westerschelde grenzen, hebben daarom in 1986 besloten een alomvattend beleids- en beheersplan voor de Westerschelde op te stellen. wel dat alle ekonomische aktiviteiten moeten kunnen doorgaan. De scheep vaart, de zeehavens en industrie stel len ook hun eisen. Een andere belang rijke beperking van het plan is dat de bedrijvigheid zowel als de verontreini ging voor het belangrijkste deel in België plaats vindt. Het beleidsplan kan wat die zaken aangaat, geen invloed uitoefenen. Een heel belangrijk gereedschap dat het beleidsplan aandraagt om haar doelstelling te bereiken, is het zone- ren. In de eerste plaats verdeelt men Industrie Westerschelde Het beleid zal gericht zijn op instandhouden en waar mogelijk her stel van de natuurlijke waarden, op sanering van de lozingen door indus trie, huishoudens en polders en op het veiligstellen van de resterende buiten dijkse natuurterreinen. Voorwaarde is de Schelde in vier stukken. Elk heeft een eigen karakter door verschillen in zout- en vervuilingsgehalte van het water, door de betekenis van de natuur, rekreatie en visserij en nog zo wat zaken. Vervolgens krijgt elke funktie per zone zijn eigen plaats. Paulinaschor

Wantij | 1989 | | pagina 14