berichten en mededelingen Hogere uitstoot van zwaveldioxyde in het Sloegebied Zandvoort in Zeeland? Bodemsanering in verdrukking Provinciaal Smogbeleid Dumpen vervuilde baggerspecie in Westerschelde Met de installatie van een nieu we bakoven C voor de anodenfa- brikage. die in het smeltproces voor de aluminium-produktie een grote rol spelen, zal Péchi- ney Nederland een extra bijdra ge leveren van 5 kg/uur aan haar luchtverontreiniging met zwa veldioxyde (SOj). Daarvoor heeft G.S. van Zeeland inmid dels vergunning verleend. Hoe wel de provinciale overheid vindt dat deze toename door technische voorzieningen bestre den kan worden, wil G.S. dit niet verplichtend opleggen. De ZMF blijft van oordeel dat Péchiney geen grotere uitworp van SO2 mag verspreiden en heeft dus beroep bij de Kroon ingesteld tegen de verleende vergunning. De ZMF beroept zich daar bij op het terzake te voeren pro vinciale beleid en ook op het Nationaal Milieubeleidsplan, waarin een verdergaande bestrij ding van luchtverontreiniging door industrieën werd vastge legd. Ieder jaar presenteren Gedepu teerde Staten (GS) een program ma, waarin ze aangeven welke bodemschoonmaakakties (sane- ringsprojekten) voor het komend jaar op de rol staan. Ook voor 1990 is er zo'n programma ver schenen. De loftrompet daarover hoeven we niet te steken. Het is een schamel programma met weinig daadkracht. Uiteraard legt het budget beperkingen op aan de omvang van het aantal te saneren projek- ten. Maar er kan meer. Wanneer GS de bodemsaneringsproble men voorrang willen geven, kunnen begrotingsgelden wor den herschikt. Verder getuigt het vooruit schuiven van beleidskeuzen en het achterwege blijven van een meerjarenvisie niet echt van een bruisend elan. Zo werd vorig jaar al gezegd, dat bodemsane ring meer geïntegreerd ter hand moet worden genomen. Het beleid voor autowrakterreinen zou in dit verband moeten wor den afgestemd op een te formu leren Zeeuwse visie op de bodemverontreiniging op bedrijfsterreinen. Nu wordt weer dat zelfde voornemen aangekon digd. Inmiddels is wel weer een jaar gepasseerd. de door Rijkswaterstaat aange vraagde vergunning (bij de De stichting Ontwikkeling Nationaal Circuit (ONC) en de stichting Traficom (themapark) hebben een zogenaamde 'multi- funktioneel snelheidscentrum' in gedachten aan een aftakking van de Zoomweg. Dat is de autosnel weg die deel gaat uitmaken van de nieuwste en snelste asfaltbaan tussen Rotterdam en Antwerpen, kanaaltunnel en Parijs. Het race circuit met rekreatievoorziening is direkt rechts van het Schelde- Rijnkanaal gepland, in het ooste lijkste strookje Zeeland. Het hele projekt zal zo'n 230 ha beslaan. Het is de bedoeling om naast een racecircuit ook een themapark voor verkeer en ver voer te realiseren, waarin plaats is voor motorcross en speed bootraces. Die laatste aktiviteit zou dan moeten plaatsvinden in het Spuikanaal. Het is duidelijk dat het hier gaat om een groot schalige voorziening, waarvan veel milieu-overlast verwacht mag worden op het gebied van geluidshinder en luchtvervui ling. Daarbij komt nog dat het lawaaicentrum pal aan een natuurterrein van Staatsbosbe heer ligt, en tussen Saeftinghe en Markiezaat. Die laatste twee natuurgebieden staan vanwege hun bijzondere status officieel als stiltegebied te boek. Het themapark is enkel met de auto bereikbaar en is slecht ontsloten voor het openbaar ver voer. De Bathse en Ossendrechi se polders zullen dan ook enom inboeten aan hun waarde voor natuurvriendelijke rekreatie (er wordt veel gefietst), voor de ganzen die er in de winter foura geren en voor alle andere vogel die hun pendelbewegingen tus sen de wetlands onderbreken in dit gebied. Uit onderzoek is gebleken da er in Nederland slechts plaats is voor één nationaal racecircuit. Naast Zandvoort is er dus geen plaats voor een tweede. De haal baarheid van het racecircuit en pretpark is nog in onderzoek, maar de Reimerswaalse bevol king heeft al bekend gemaakt zich unaniem tegen het plan op te stellen. In het programma ontbreekt meer. Om de bodemsanerings- problematiek zo goed mogelijk te beheersen, verdient het aanbe veling om een overzicht te heb ben van alle kategoriën bodems die nog voor onderzoek en sane ring in aanmerking komen. Gedacht moet vooral worden aan: volkstuinen, landbouwge bieden, natuurgebieden en waterbodems. Tenslotte hecht de ZMF aan een betere financiële onderbou wing van de projekten en het op gezette tijden beoordelen van de uitwerking van de schoonmaak - akties. Afgelopen zomer was de lucht verontreiniging in Zeeland enke le keren zo hoog, dat de waar schuwingsfase werd ingesteld. Wanneer een waarschuwing moet worden afgekondigd, heb ben Gedeputeerde staten (GS) vastgelegd in een draaiboek. Medio augustus werden een toelichting op het draaiboek en een verslag over de analyse van de recente smogperioden en over genomen maatregelen besproken in de provinciale Kommissie Milieuhygiëne. Eerder had de ZMF bij GS gïnformeerd naar de Rijkswaterstaat Zeeland wil jaarlijks (van 1989 tot 1991) 90.000 m3 specie uit de veerha ven van Perkpolder en 300.000 m3 uit de veerhaven van Bres- kens in de Westerschelde stor ten. Daarbij komt ook nog een hoeveelheid zand van resp. 10.000 m3 en 120.000 m3 uit de toegangsgeulen naar beide veer havens. De ZMF heeft bezwaar tegen het storten van het meest vervuilde deel van de baggerspe cie en dat geldt voor de beide Veerhavens. De ZMF vindt dat de door Rijkswaterstaat aange vraagde vergunning (bij de minister van V.&W.) in strijd is met het door haar zelf ontwik kelde beleid inzake de specie berging. In verband hiermee dringt de ZMF erop aan dat deze vervuilde baggerspecie (klasse III) d.m.v. een geïsoleerde stort- methode wordt geborgen. Daar naast, moeten de verontreini gingsbronnen worden opge spoord en onschadelijk gemaakt zodat er geen herhaling plaats vindt. belangrijkste bronnen die verant woordelijk zijn voor de smog- vorming. Ook over de maatrege len wensten we te worden inge licht. Een reaktie bleef uit. Van daar dat we er op rekenden de antwoorden aan te treffen in het draaiboek en het verslag. Dat werd een tegenvaller. Niets was in het verslag te vinden over de ozonkonsentra- ties gedurende de dagperioden van mei tot juli. Niets stond ver meld over Zeeuwse vervuilers die smogvormende stoffen de lucht in blazen. Een belangrijk gemis, want enkel zo'n overzicht biedt een handvat voor doelge richte maatregelen. De genomen maatregelen uit de voorbije periode blijken erg summier en vrijblijvend, ook naar de toekomst toe. Wel zal het autogebruik in en om Vliss- ingen-Middelburg in smogperio den met beperkingen worden gekonfronteerd. Elders in Zee land is dat niet het geval. Het bedrijfsleven lijkt alle ruimte te worden gelaten. De scheepvaart blijft buiten beeld. En over pre ventieve akties zoals verbetering van openbaar vervoer, wordt eveneens gezwegen.

Wantij | 1989 | | pagina 16