ZMF aktiviteiten E Landinrichting Karen Fortuin Commissie Landinrichting is een belangrijk instrument om natuur- en landschapswaarden te realiseren. Vroeger hadden we een Ruilverkavelingswet, maar die is vervangen door een Landinrichtingswet. Deze nieuwe wet is bedoeld om naast het land bouwbelang meer aandacht te schenken aan andere belangen, zoals natuur, landschap en rekreatie. De ZMF speelt een belangrijke rol in de landinrichting als het gaat om het behartigen van natuur- en landschapsbelangen. Yerseke Moer Inspraakmogelijkheden Ir zijn verschillende vormen van landinrichting. Een ruilverkaveling bestaat nog steeds. Daarnaast bestaat herinirichting en dan heb je tegenwoordig ook administratieve vormen van landinrichting. Dat laat ste is een vorm van landinrichting waarin weinig geld besteed kan worden en het accent zodoende vooral op kavelruil ligt; er worden geen ingestelde werken uitgevoerd. In alle vormen van landinrichting moet in meer of mindere mate het belang van natuur, landschap en rekreatie meegewogen worden. Gebieden in Zeeland die in de toe komst nog voor landinrichting in aanmerking komen zijn o.a.: kop van Schouwen, kust van West- Zeeuws-Vlaanderen en Aardenburg. Elk jaar wordt door de CLC (Centra le Landinrichtings Commissie, een landelijke commissie) bekeken wel ke projekten voor landinrichting in aanmerking komen. Wordt er beslo ten zo'n projekt in procedure te nemen, dan doet GS een voorstel aan de CLC voor de samenstelling van de landinrichtingscommissie. De samenstelling van deze commis sie is van groot belang in de hele procedure. De commissie werkt met een consensus en stelt uiteindelijk het plan op. Dat betekent dat als je als natuurbeschermer in de com missie vertegenwoordigd bent, je ook een belangrijke stem hebt in de besluitvorming. Landinrichting kent uitermate in gewikkelde procedures. Het vergt dan ook veel van de mensen die in zo'n commissie zitten. In het plan moet bijvoorbeeld opgenomen wor den hoe men denkt aan de landin richting vorm te. geven. Denk daarbij aan het doen van natuurbouw, natuurontwikkeling of het verwerven van reservaatsgebieden. Hoe tech nischer het verhaal wordt, hoe mak kelijker het is voor bureaukraten en ambtenaren om daar de touwtjes in handen te houden. Thijs Kramer, stafmedewerker van de ZMF, geeft enkele voorbeelden van landinrichtingsprojekten waar de ZMF aan meegewerkt heeft. 'Een belangrijke is de Yerseke Moer. Die Yerseke Moer is nu in een uitvoeringsstadium. Jan de Vries heeft lang als volwaardig lid in de commissie gezeten om daar een goed plan uit te krijgen en dat is aardig gelukt. Er is een behoorlijk groot gedeelte als reser- vaatsgebied uit het plan gerold. Dat was het eerste blok waar natuurbe scherming een belangrijke rol is gaan spelen. Daarna heb je de ruilverkaveling Walcheren gekregen. Die loopt nu ook al een jaar of zeven a acht. En daar zitten we vanaf het begin als volwaardig lid in de ruilverkavelings commissie. Deze procedure loopt ontzettend moeizaam, omdat het landinrichtingsbeleid de laatste zeven jaar steeds verder wordt bij gestuurd, waardoor het plan weer moet worden aangepast. Na Walcheren worden we de laat ste jaren gekonfronteerd met een hoos aan administratieve ruilverka velingen. We hebben nu zo'n acht projekten lopen waarin vertegen woordigers van ons meedraaien. Niet als volwaardig lid, maar als adviseurs. Het zijn allemaal vrijwilligers die daar in zitten. Meestal hebben ze wel een planologiegroep achter zich staan waar ze op kunnen terug val len, maar ze moeten de inbreng van het buro van de milieufederatie heb ben om op de hoogte te blijven van achterliggende diskussies en nieu we ontwikkelingen'. De invloed van de ZMF op de land inrichting speelt zich vooral af in en rond de commissies. Daarnaast wordt er gebruik gemaakt van de inspraakmogelijkheid wanneer het plan van de commissie ter visie wordt voorgelegd. 'Landinrichting is een hele inten sieve vorm van met je omgeving omgaan. Je zet een heleboel dingen op de helling in je gebied en dat moet zorgvuldig gebeuren. Al met al blijkt het werk van de ZMF wel resul taten op te leveren. Dat maakt dat iedereen een beetje enthousiast blijft', aldus Thijs Kramer.

Wantij | 1989 | | pagina 17