Jan Karman en Wim Kuys Paddestoelen Je kent vast het liedje: 'Op een grote paddestoel, rood met witte stippen...', maar weet je óók dat er behalve deze bekende paddestoel, nóg zo'n 3300 andere soorten in Nederland voorko men'? De grootste is zo'n zestig centi meter en de kleinste ongeveer één mil limeter.... De derde soort leeft samen met de wortels van bomen. Zij zorgen ervoor dat de boom voldoende mineralen en andere stoffen krijgt. Als tegenpresta tie zorgt de boom er dan weer voor dat deze paddestoel voldoende voedsel krijgt om voort te bestaan. Ze leven dus in 'symbiose'. Wanneer nu door zure regen deze soort verdwijnt, dan krijgt de boom onvoldoende voedsel en gaat kwijnen.... De paddestoelen die wij in bos en veld zien zijn eigenlijk de vruchten. De plant zélf leeft tussen het dode hout en bladeren en bestaat uit een wit dradenstelsel. Alleen als de omstan digheden goed zijn, bij de juiste tem peratuur en juiste vochtigheid, kan de paddestoel groeien en z'n sporen uit zaaien. Zo niet, dan kan hij soms jarenlang wegblijven Paddestoelen ruimen de rommel in de natuur op, zoals afgevallen blade ren, dode takken, riet, gras en dergelij ke en vormen op die manier weer voedsel voor andere planten. Ze beho ren tot de 'sporeplanten' en daarmee tot de lagere planten, maar ze hebben geen bladgroen. Er zijn drie varianten: Er is een soort dat op dood materiaal leeft (saprofieten) zoals boven al is geschreven. Een andere soort leeft op levende bomen en planten. Deze worden dan ziek en sterven af. Ze worden parasie ten genoemd. Zo heeft elk 'milieu' z'n eigen pad destoelen: een loofbos op klei heeft heel andere soorten als een loofbos op zandgrond en in een dennebos of een weiland zien we weer andere soorten. Als je dan verder bedenkt dat beuken, eiken, berken enzovoort elk hun eigen symbionten hebben, kun je wel begrijpen dat er veel variaties moge lijk zijn.

Wantij | 1989 | | pagina 19