Verstoring Maatregelen Hoe is de huidige situatie in de Oos- terschelde wat verstoring betreft? Exakte inventarisatie-gegevens zijn nog niet bekend. De algemene indruk is echter dat vooral de laatste twee jaar de menselijke druk op het gebied sterk is toegenomen. Met het wegvallen van ca. 6000 ha slikken en platen achter de kompartimenteringsdammen moeten vogels en spitters zich nu in een ver kleinde Oosterschelde koncentreren. Het komgebied is grotendeels omslo ten geraakt via de Oesterdam, die zich in snel tempo als surf-boulevard ont wikkeld en waarvan bij eb talloze spit ters uitzwermen. Zagers en pieren uit de Oosterschelde worden tot ver bui ten Zeeland verhandeld. Afgelopen zomer werd op verscheide lokaties regelmatig met speedboten en water jets langs en tussen verstoringsgevoe- lige platen en slikken gescheurd. De plaatbetreding lijkt sterk toegenomen te zijn: vogelonderzoekers van Rijks waterstaat die reeds jaren op een aan tal vaste lokaties tellen, stellen de laat ste tijd een sterke toename van vogel verstoring vast, voornamelijk door spitters veroorzaakt. In het begin van de jaren tachtig toonde onderzoek aan dat toen al tengevolge van het spitten 30 a 40 procent van de platen en slik ken een matige tot sterk verarmde bodemfauna had. De laatste jaren is het aantal handkokkelvissers van enkele tientallen tot enkele honderden uitgegroeid. De mechanische kokkel visserij is tegenwoordig zo geïntensi veerd dat hierdoor bij een beetje stren ge winter extra vogelsterfte optreedt. Vogeltelgegevens wijzen uit dat de laatste jaren in de Oosterschelde voor een aantal soorten de gemiddelde aan tallen afnemen, terwijl dat in de Wes- Om verdrinking van zeehonden te voorkomen zullen fuiken van keerwanten voorzien moeten worden terschelde niet het geval is. Maatrege len zijn dus hard nodig om verdere degradatie van natuurwaarden van de Oosterschelde tegen te gaan. Dat laat ste zou trouwens tot in lengte van dagen een grote blamage voor Zee land zijn. In het kader van de Nb-wet aanwij zing worden wat betreft de rekreatieve toegankelijkheid van de platen en slik ken drie kategoriën gebieden onder scheiden: vrij toegankelijke, beperkt toegankelijke en niet toegankelijke. De laatste kategorie, de echte rustge bieden, wordt gevormd door de Von delingsplaat en het Neeltje Jans- en Roggenplaatgebied. Het instellen van deze rustgebieden is een noodzaak om de Oosterschelde-natuur in stand te houden en mogelijk verder te ontwik kelen. De genoemde platen en hun omgeving herbergen vaak grote aan- Schorren Oosterschelde tallen vogels, veroorzaakt door hoge dichtheden aan bodemdieren. en ze vormen een optimaal leefmilieu voor zeehonden. Vanuit deze kerngebieden zal de natuurfunktie van de andere delen van de Oosterschelde, en bij voorbeeld ook van de Voordelta, ver sterkt kunnen worden. Schor en slik in het Zijpe De uitgezette zeehonden in de Oos terschelde blijken het, naast de bees ten die reeds aanwezig waren, prima te doen. In principe zou hier weer een nieuwe Zeeuwse populatie tot ontwik keling kunnen komen. Wat betreft watervervuiling - PCB's benadelen de reproduktie van zeehonden - is de situatie in de Oosterschelde gunstiger dan in de Waddenzee. Voor het wer pen en zogen van jongen is echter wel in een wijde omgeving absolute rust vereist. Zogende zeehonden worden door een schip al op meer dan een kilometer afstand opgejaagd, terwijl het enkele uren per dag ongestoord kunnen zogen op een drooggevallen plaat voor de jongen van levensbelang is. Wil de herintroduktie van zeehon den in de Oosterschelde lukken, dan is sowieso een vaarverbod in de rustge bieden tijdens de werp- en zoogperio- de, van juni tot september, noodzake lijk.

Wantij | 1989 | | pagina 4