Natuurbeleidsplan geen toekomst voor de natuur Thijs Kramer ïïailer helling Gert-Jan Buth is bioloog, sekretaris van de ZMF en aktief in verschillende natuur- en milieuverenigingen in Zeeland. Natuur- en landschapsbehoud skoren niet hoog op de prioriteitenlijst van de politici. In de schaduw van het Milieubeleidsplan presenteer de minister Braks zijn Natuurbeleidsplan (NBP). Evenals in het vorig jaar vastgestelde provinciale natuurbeleidsplan wordt in het NBP erkend, dat het met de natuur bergaf waarts blijft gaan. Als het op beleid en geld aankomt blijft de parallel tussen NBP en provinciaal natuurbe leid opgaan. Het NBP is onvoldoende om de teloorgang van natuur en landschap tot staan te brengen. En dat terwijl het publiek meer dan ooit de verloe dering van het landschap aan het hart gaat. NBP Kritiek In het verlengde van de voorgestelde rustmaatregelen voor de Roggenplaat, zou tevens een beleidsmatige misser uit het recente verleden gekorrigeerd dienen te worden. Het gaat dan om het reguleren van het uitstralingseffekt van de trailerhelling in de Schelphoek op Schouwen-Duiveland. Hetzij door deze trailerhelling periodiek te sluiten, hetzij door de havenmonding voor boten af te sluiten. Enkele jaren gele den is in de schelphoek, nagenoeg op steenworpsafstand van de Roggen- plaat, een trailerhelling aangelegd, gefinancieerd door rekreatie-minister Braks. Vanuit de Schelphoek wordt thans frequent op en bij de Roggen- plaat gerekreëerd. Nu stelt natuur- minister Braks voor om het Roggenplaatsgebied voor rekreatie af te sluiten. In een dergelijke kat-op- het-spek-binden-situatie zal het suc cesvol tot ontwikkeling komen van een rustgebied-Roggenplaat weinig kans van slagen hebben. Er zullen daarom maatregelen in de Schelphoek getroffen moeten worden. Een eveneens noodzakelijke be leidsmaatregel om de rustgebieden echt tot ontwikkeling te laten komen is een drastische bijstelling door visse rij-minister Braks van de richtlijnen voor de kokkelvisserij. Zo zijn er al vanaf juli van dit jaar bijna dagelijks tientallen handkokkelvissers verspreid over de Roggenplaat aktief. Niet alleen worden hierdoor ontwikkelings kansen voor zeehonden in de kiem gesmoord, ook de vogelfunktie van deze plaat wordt hierdoor in sterke mate beïnvloed. Het aantal uitgegeven vergunningen voor handkokkelvissers zou sterk teruggebracht moeten wor den, terwijl strakke, op natuurbelan- gen afgestelde regels voor spitlokaties en spitperioden ingesteld dienen te worden. Dit laatste geldt evenzeer voor de mechanische kokkelvisserij die de laatste jaren een zeer ingrijpen de invloed op de bodemfauna van de platen uitoefent. Het is hoog tijd om ook voor dit punt de hiërarchie van funkties zoals vastgelegd in het Beleidsplan Oosterschelde, namelijk één natuur en twee visserij, daadwer kelijk ten uitvoer te brengen. M Nederland telt Internationaal mee op natuurgebied. Vooral de waterrijke gebieden en de duinen gooien hoge ogen. Maar het gaat niet goed met natuur en landschap. Natuurgebieden verdwijnen, worden opgeofferd aan wegenaanleg, woningbouw of indus trie. Het landschap verschraalt en de gevolgen van de slechte milieuom standigheden zijn ook in de natuur merkbaar, zoals de bossen die aange tast worden door de zure regen en de zeehonden die sterven als gevolg van de waterverontreiniging. De Stichting Natuur- en Milieu heeft de toestand van de natuur in kaart gebracht. Daar uit bleek dat in Nederland meer dan 50% van de vissen, amfibieën, dag vlinders en paddestoelen fors zijn ach teruit gegaan. Voor zoogdieren is dat percentage 49, voor hogere planten 34-54 en (broed)vogels 26. De hoogste tijd dus voor een krachtda diger natuurbeleid. Het NBP wil zich vooral richten op een samenhangend netwerk van in (inter)nationaal opzicht belangrijke, duurzaam te behouden ekosystemen. Het netwerk bestaat uit kerngebieden (inklusief natuurontwikkelingsgebieden), ver bindingszones en een groene doorade ring van het overig landelijk gebied. Deze ekologische hoofdstruktuur is weergegeven op een kaart. Het rijk zal haar inspanning vooral richten op deze ekologische hoofd struktuur. Er wordt zorg gedragen voor het afronden van aankopen van natuurgebieden in de kerngebieden. De relatienota zal vrijwel uitsluitend worden ingezet binnen de ekologische hoofdstruktuur. Daarvoor kan de twee de 100.000 ha worden ingezet. Voor de feitelijke realisering van natuuront wikkeling wordt vooral gedacht aan deelprojekten in het kader van de landinrichting. Daarnaast zullen zelf standige natuurontwikkelingsprojek- ten worden uitgevoerd door het Rijk. Hoofdpunt van kritiek is dat de voor gestane maatregelen de teloorgang van de natuur en het landschap in Nederland niet kan voorkomen. Op zich is het terecht dat er een keuze gemaakt wordt voor het veiligstellen van de belangrijkste natuurwaarden in de ekologische hoofdstruktuur. Je kan niet alles overal en altijd. Maar op geen enkele manier wordt aangegeven wie en op welke manier verantwoor delijk is voor de natuur en het land schap buiten die hoofdstruktuur. Met name het provinciebestuur zal zich moeten bezinnen op dit nieuwe beleidsvoornemen. Maar betwijfeld kan worden of met de voorgestane middelen de hoofdstruktuur gereali seerd wordt. Natuurlijke ontwikkeling Haringvliet

Wantij | 1989 | | pagina 5