Korte erichten en dedelingen ïïibutylin in het Veerse Meer Ledenvergadering ZMF Mensen gevraagd voor milieuwerkgroep op de Bevelanden en omgeving Hulst-Hontenisse De bedreiging van het tropisch rogenwoud Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt haar leden uit voor de najaarsvergadering op 31 oktober a.s., 19.30 uur, in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Evenals voorgaande jaren is er voor gekozen de avond in twee delen te splitsen. Gestart wordt met enkele huishoudelijke zaken. Daarna wordt aandacht besteed aan het thema 'gemeenten en milieubeleid'. Op lokaal nivo worden steeds meer initatieven ontplooid om aan het milieubeleid vorm te geven. Uiteraard is er verschil in aanpak. De ene gemeente legt een grotere voortvarendheid aan de dag dan de andere. Nadruk krijgen vooral mogelijkheden en onmogelijkheden van het lokale milieubeleid. Er bestaat de mogelijkheid om alleen het themagedeelte bij te wonen. De stukken voor de huishoudelijke vergadering kunnen bij het ZMF-kantoor worden opgevraagd. hemagedeelte: Gemeenten en milieubeleid Aanvang: 20.15 uur. Agenda: 1. Opening 2. Notulen voorjaarsvergadering 3. Werkplan ZMF 1990 4. Rondvraag Regelmatig komen er bij de Zeeuwse Milieufederatie klach ten en vragen binnen over het milieu in de Zeeuwse gemeen ten. Enkele voorbeelden: Het stinkt al een week naar mest in onze wijk kan daar iets aan gedaan worden? De chemokar komt in onze gemeente veel te weinig langs en er wordt geen oud papier opgehaald, wat kan ik daaraan doen? Ik moet de ramen van mijn huis dicht laten vanwege de geluidsoverlast van een bedrijf hier verderop, vol gens mij hebben ze niet eens een hinderwetvergunning. Alleen kan degene die de vraag stelt vaak niet veel berei ken en de ZMF heeft de mens kracht niet om al deze lokale milieuproblemen op te lossen. Het lijkt ons ook niet goed als we dat zouden proberen. Vaak kennen we de lokale situatie niet goed. Vandaar dat de ZMF pro beert om regionale milieuwerk groepen op te richten. Vorig jaar is er een werkgroep op Walche ren opgericht. Voor dit seizoen zijn er plannen op Noord- en Zuid-Beveland en in de omge ving van Hulst-Hontenisse. Op de Bevelanden lijkt ons een groep die zich zowel met milieu- als natuurbescherming bezig houdt het beste. In de gemeenten Hulst, Hontenisse gaat het om een groep die zich vooral met milieuzaken bezig houdt. Het initiatief kwam daar uit de regio zelf. Enkele mensen hebben de ZMF gevraagd om hun plannen tot het oprichten van een milieu werkgroep te ondersteunen. Dat doen wij graag. De leden van beide op te richten werkgroepen krijgen vooraf een aantal scho lingsavonden aangeboden en worden daarna ook door de ZMF ondersteund. Wie zoeken wij? Wij zijn op zoek naar mensen die: op Noord- of Zuid-Beveland of in de gemeenten Hulst, Hontenisse wonen; mee willen werken aan het In het najaar van 1988 schreven wij in Wantij over purperslakken in de havens van Colijnsplaat en Yerseke die in grote getale een sexuele afwijking hadden. De Dienst Getijdewateren (DGW) van Rijkswaterstaat ontdekte dit en wist uit literatuurgegevens ook de vermoedelijke veroorza ker te noemen: tributyltin. Een stof die vrijkomt uit de aangroei werende verf op schepen. In juni van dit jaar is door DGW ook onderzoek verricht naar TBT in het Veerse Meer. De resultaten gaan alle verwach tingen te boven. In de haven van Veere werden koncentraties tri butyltin in het gefiltreerde water gemeten van 84 tot 180 nano gram per kilo. Dit is zo'n veertig tot negentig keer hoger dan de koncentratie waarbij geen nade- tegengaan van de milieu- en natuur aantasting in de gemeenten en hiervoor tijd vrij kunnen maken; het milieu- en natuurbeleid van de gemeenten in de regio kri tisch willen volgen; het leuk vinden om in een werkgroep aktief te zijn. Heeft u nog vragen of wilt u zich opgeven? Werkgroep Bevelanden: ZMF, José Lemmen, tel. 01100-28259. Werkgroep Hulst-Hontenisse: Ineke de Deckere tel. 01140- 14295 Joke Maas tel. 01140-13660 Rudolf Versol tel. 01148-2436 Voor de werkgroep Hulst-Honte nisse bent u van harte uitgeno digd op de voorlichtingsavond, die 6 november om 20.00 uur plaatsvindt. De plaats wordt in overleg met de deelnemers bepaald. We zullen dan meer informatie geven over de op te richten werkgroep en het thema afval komt aan bod. lige effekten bij zoetwaterbeest jes meer te verwachten zijn. In de haven van Wolphaarts- dijk is de situatie nog zorgwek kender. Daar waren de meetre sultaten 66 tot maar liefst 550 nanogram per kilo water. Tributyltin is niet alleen schadelijk voor purperslakken maar ook voor andere schelpdie ren en voor vissen. Gelukkig lijkt de Rijksoverheid eindelijk tot inkeer te komen. Er ligt een voorstel om per 1 januari 1990 het gebruik van aangroeiweren de verven op basis van tributyl tin voor schepen kleiner dan 25 meter te verbieden. In Frankrijk en Engeland is dit al resp. 7 en 4 jaar verboden. Het alternatief is koperhou- dende aangroeiwerende verf, helaas ook niet milieuvriende lijk. Het beste alternatief is uw boot ieder jaar schrobben en gewone verf-gebruikcn. In ieder geval doet u er goed aan de oude resten tinhoudende verf in te leveren bij het chemisch afval- depot in uw gemeente. Dinsdag 21 november wordt de jaarlijkse gemeenschappelijke avond georganiseerd door het Wereld Natuur Fonds, Zeeuws Landschap, Natuur Monumenten en de ZMF. Op deze avond zal een lezing gehouden worden over de bedreigingen van het tropisch regenwoud. Het gebruik op grote schaal van tropisch hardhout leidt uiteindelijk tot verdwijning van deze regenwou den. De spreker zal ingaan op de gevolgen hiervan, en ook de mogelijkheid om hardhout te telen aan de orde stellen. Tevens zal er een film over dit aktuele onderwerp worden vertoond. Plaats: Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes, Aanvang: 20,00 uur.

Wantij | 1989 | | pagina 7