Huishoudelijk afval in Zeeland 0 Naar een gescheiden inzameling Papier Papierinzameling in Zeeland José Lemmen Terwijl dit artikel geschreven wordt, is Nederland net bekomen van de eerste schrik, DIOXINE in de melk! Vuilverbrandingsinstallaties blijken niet zonder risiko's. Zelfs met de best beschikbare techniek kan de dioxine-uitstoot niet voorkomen worden. Ook vuilstortplaatsen blijven altijd gevaar voor bodem- en grondwater opleveren, Een strukturele oplossing van het afval probleem is de enige oplossing die op zijn plaats is. Afval voorkomen en verminderen door hergebruik en nuttige toepassing. Hoever staat het daarmee in de Zeeuwse gemeenten? Een uitvoerige enquête gaf de ZMF antwoord op deze vraag. Glas 'm er achter te komen hoe milieu bewust de inzameling van huishoude lijk afval in de Zeeuwse gemeenten is, stuurde de ZMF in oktober 1988 alle gemeenten een enquêteformulier. De inzamelopbrengsten, voorlichtingsak - tiviteiten en toekomstplannen van de gemeenten werden kritisch doorge licht, voor het jaar 1987. Dit gebeurde voor de volgende afvalfrakties: papier, glas, metaal en blik, plastic, kring loopartikelen en groente-, fruit- en tuinafval. We hebben ons daarbij beperkt tot het huishoudelijk afval. Met deze enquête-resultaten en een grote stapel rapporten over afvalschei- dings-projekten in andere Nederlandse gemeenten zijn we aan de slag gegaan. De resultaten van het onder zoek zijn weergegeven in de brochure 'Huishoudelijk afval in Zeeland', die begin oktober verstuurd is naar alle Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland. We doen de gemeenten daar in een groot aantal aanbevelingen voor een optimalisatie en uitbreiding van de huidige afvalscheiding in Zee land. Dat dit nodig is staat voor ons inmiddels vast. Hergebruik van oud-papier heeft dui delijk grote milieuvoordelen. De afvalberg wordt aanzienlijk kleiner. De gemiddelde Nederlandse vuilnis zak bestaat nog voor ongeveer 25% uit papier en karton. De inzet van oud papier bij de produktie van nieuw papier levert verder op: 100% bespa ring op houtverbruik, 6% minder ener gie, 69% minder watervervuiling, 27% minder vast afval van de pulp- produktie en 90% minder luchtveront reiniging. De huidige inzameling is niet in staat om de volledige vraag naar oud-papier te dekken. Vooral de vraag naar de kwalitatief betere soor ten papier is groot. Slechts iets meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenten is op de hoogte van de hoeveelheid papier die in 1987 ingezameld werd door verenigingen, scholen e.d. Op onze vraag welk per- centage van de gemeente in 1987 door inzamelaars bestreken werd, moesten ook 17 van de (30) gemeenten het ant woord schuldig blijven. Dit gebrek aan informatie over de papierinzameling is te wijten aan het feit dat de Zeeuwse gemeenten weinig tot niet koördinerend optreden in de vrijwillige papierinzameling. Alleen in Hontenisse en Bruinisse vervulde de gemeente in 1987 een duidelijk koördinerende taak, door inzamelge- bieden in te delen en/of inzamelsche- ma's op te stellen. In 1988 is ook Goes hiertoe overgegaan. De papierinzameling werd ook wei nig ondersteund met voorlichting. Slechts door vijf Zeeuwse gemeenten werd informatie verstrekt over inza melaars, inzamelplaatsen en tijden. In 19 van de 30 gemeenten werd in 1987 helemaal geen voorlichting over oud papier gegeven. Financiële ondersteuning ontvingen inzamelaars in de helft van de gemeenten. In 1988 werd nog steeds door 1/3 van de gemeenten geen sub sidie verstrekt. Een intensievere ondersteuning van de papierinzameling kan volgens erva ringen in de gemeente Nijmegen lei den tot duidelijk hogere inzamelresul- taten. Dat dit in Zeeland nodig is laten de enquête-resultaten zien. Gemiddeld werd, in de 16 Zeeuwse gemeenten die gegevens verstrekten, 30 kg papier per inwoner ingezameld in 1987. Het gemeente inge za- meld glas kg/inw. eq. per jaar ingeza meld papier kg/inw. (1) per jaar Brouwershaven - Bruinisse - Duiveland 1 - Midden-Schou 1 9 - wen 33(2) Westerschouwen J - Zierikzee St. Philipsland 30 37 Tholen 9 45 Kortgene 3 17 Wissenkerke 10 17 Borsele 8 Goes 12 - Kapelle 11 23 Reimerswaal - 10 36 Amemuiden 5 15 Domburg 16 54 Mariekerke 9 38 Middelburg 12 28 Valkenisse 11 34 Veere 11 28 Vlissingen 13 - Westkapelle 1.0 48 Aardenburg 7 19 Axel 16 - Hontenisse 8 .15 Hulst 10 - Oostburg 11 33 Sas van Gent 13 - Sluis - (1) exkl. afval van kampings inw. eq. inwonerequivalent inwoner aantal aantal toeristische overnachtingen gedeeld door 365 dagen. Naar gegevens van PPD Zeeland landelijke gemiddelde lag voor dat jaar op 35 kg per inwoner (gegevens RIVM). Dat er meer mogelijk moet zijn blijkt uit de zeer grote verschillen in inzamelresultaten tussen de zestien gemeenten. Verpakkingsglas bestaat voornamelijk uit kalk, zilverzand en soda. Deze grondstoffen zijn weliswaar in vol doende mate aanwezig, maar de win ning en produktie ervan is nadelig voor het milieu. Kalk en zand worden gewonnen door afgravingen. Meestal in natuurgebieden in Nederland en België. Bij de bereiding van soda ont staat watervervuiling. Het storten en verbranden van glas

Wantij | 1989 | | pagina 8