Glasinzameling in Zeeland Kunststof Kunststofinzameling in Zeeland Metaal Metaalscheiding in Zeeland Groente-, fruit- en tuinafval Meer gedetailleerde informatie over de inzamelprestaties van de Zeeuwse gemeenten en de mogelijkheden voor opti malisatie, is te vinden in de brochure 'Huishoudelijk afval in Zeeland, naar een gescheiden inzameling'. De brochure is te bestellen door overmaking van 12,50 (inkl. 2,50 porto) op gironummer 2982942 t.n.v. ZMF onder vermelding van afvalbrochure. -4 is een verspilling van grondstoffen, het kan goed gebruikt worden voor de produktie van nieuw glas. Hiervoor is ook nog eens 35% minder energie nodig. De vraag naar oud glas is nog steeds groter dan het aanbod. De gegevens over de hoeveelheid ingezameld glas in Zeeland zijn in bij na alle gemeenten afkomstig uit glas bak-opbrengsten. In de gemeenten Kortgene en Wissenkerke staan geen glasbakken, daar gaat het om inzamel- resultaten van verenigingen. Omdat veel Zeeuwse gemeenten elk jaar een aanzienlijke hoeveelheid toe risten herbergen die ook van de glas bak gebruik maken, hebben we bij het aantal inwoners de rekreatiedruk opgeteld. In meer dan tweederde van de Zeeuwse gemeenten lagen de inzamel- resultaten in 1987 onder het landelijk gemiddelde van 13 kg per inwoner per jaar. Als we onterecht de toeristen niet meerekenen blijven elf van de negen entwintig gemeenten nog onder dit getal. Dit spreekt temeer, omdat het landelijke gemiddelde van 13 kg nog maar 45% is van de totale hoeveelheid éénmalig glas die in het huishouden vrijkomt. De inzamelresultaten in Zeeland worden bereikt met een gemiddelde van 0,9 glasbakken per 1000 inwoner equivalent terwijl het landelijk gemid delde maar 0,5 tot 0,7 glasbakken per 1000 inwoners is. Een redelijk aantal glasbakken leidt blijkbaar niet auto matisch tot goede resultaten. Daar is o.a. een goed voorlichtings programma voor nodig. In 1987 bleef het voorlichtingsaanbod op vier gemeenten na beperkt tot advertenties en berichten in huis-aan-huis-bladen en eigen voorlichtingsorganen. Een uitgebreider en gerichter voorlich tingsbeleid is noodzakelijk voor een hogere opbrengst. Dat een optimalisa tie van de glasinzameling mogelijk moet zijn, blijkt uit de zeer grote ver schillen tussen de inzamelresultaten van de verschillende gemeenten. Kunststof komt niet in grote gewichts- hoeveelheden voor in het huishoude lijk afval maar in volumeprocent is het wel een aardige hoeveelheid, 20 tot 25%. Kunststof legt daarmee aardig beslag op de stortruimte. Het blijft ook tot in lengte van jaren op de vuil stort liggen, omdat het zeer langzaam verteert. Daarbij komt dat het ook nog eens bodem- en grondwaterverontrei niging veroorzaakt door allerlei kleur en hulpstoffen die er aan toegevoegd zijn. Bij vuilverbranding wordt de lucht verontreinigd met zware meta len, zoutzuur en chloorkoolwaterstof- fen als dioxines en furanen. De meest geruchtmakende kunststoffen zijn PVC en schuimplastic (CFK's). Polypropeen en polyetheen plastics kunnen goed gerecycled worden. Zo'n dertien fabrieken in Nederland houden zich hier mee bezig. In verschillende gemeenten in Nederland (o.a. Tilburg, Breda, Ermelo, Amersfoort) wordt al huishoudelijk plastic ingezameld. In Friesland wordt door 21 van de 31 gemeenten landbouwplastic ingeza meld. Gemengd huishoudelijk plastic kan sinds januari 1989 ook verwerkt worden bij PWR-kunststoffen recy cling te Heiloo. Dit bedrijf heeft plan nen om zich in de nabije toekomst in Rotterdam te vestigen. In geen enkele Zeeuwse gemeente werd in 1987 plastic ingezameld, er bestaan ook geen toekomstplannen. In een agrarische provincie als zeeland zou een inzameling en recycling van landbouwplastic zeker wenselijk zijn. De Zeeuwse gemeenten zouden in overleg met de kunststofproducerende en -verwerkende industrie moeten bekijken of recycling van huishoude lijk en landbouwplastic mogelijk is. Huishoudelijk kunststofafval be staat voor 80% uit verpakkingsmateri aal. In veel gevallen gaat het om over bodige verpakking of zijn er duidelij ke alternatieven zoals glas en papier. De gemeenten zouden aktiever moe ten zijn in het geven van voorlichting aan konsumenten en winkeliers. In 1987 werd door slechts één Zeeuw se gemeente, Valkenisse, voorlichting gegeven met het oog op de verminde ring van plasticafval. Het grote bezwaar tegen het niet gebruiken van metaalafval is het ver lies aan grondstoffen en energie. Oud ijzer uit grof huisvuil en vertinde sta len konservenblikjes kunnen zonder problemen gerecycled worden door Hoogovens in IJmuiden en onttin- ningsfabrieken in Leeuwarden en Brugge. Oud grof metaal is door de reini gingsdienst te scheiden bij de inzame ling van het huisvuil. Kontakten met schroothandelaren kunnen afzet verze keren. Blikjes kunnen ingezameld worden met blikkontainers. Dit gebeurt al in verschillende Nederland se gemeenten (o.a. Wageningen, Til burg, Breda, Zeist, Amersfoort, Oost- stellingwerf). Metaal en blik kan ook achteraf op de vuilstort gescheiden worden met de hand of magneten. Geen enkele Zeeuwse gemeente zamelde in 1987 zelfstandig oud grof metaal of blikverpakking in. Slechts vier gemeenten gaven aan dat er wel door derden grof metaal ingezameld werd in de gemeente. Het scheiden van metaal op de vuil stort gebeurt sinds 1976 op de vuil stortplaats Midden-Zeeland. De stort plaats is hiervoor verpacht aan een schroothandelaar. Op geen enkele andere stortplaats in Zeeland wordt struktureel metaal gescheiden. Met voorlichting schieten de Zeeuwse gemeenten wederom schromelijk tekort. In slechts twee gemeenten (Domburg en Goes) werd in 1987 voorlichting gegeven over metaalaf val. Huishoudelijk metaalafval bestaat voor het grootste gedeelte uit konser- ven- en drankverpakking. Dit is een milieuonvriendelijke verpakking die veel meer energie kost dan glas, zeker in het geval van aluminium. De Zeeuwse gemeenten zouden met voor lichting aan konsumenten en winke liers een aktievere rol moeten spelen in de preventie van blikafval. Groente-, fruit- en tuinafval (GFT) is de grootste en meest waardevolle frak- tie in het huishoudelijk afval. Maar liefst de helft van de gemiddelde Nederlandse vuilniszak bestaat uit dit waardevolle GFT. Het kan op eenvou dige wijze gekomposteerd worden tot goed afzetbare kompost. Op dit moment komt zo'n 76000 ton waarde vol huishoudelijk GFT in Zeeland op Nde vuilstort terecht. Van het huishou delijk afval is volgens Nederlandse experimenten 30 tot 40% in te zame len en om te zetten in kompost. De Zeeuwse gemeenten hebben nog geen plannen tot het scheiden van de GFT-fraktie. Ze wachten o.a. op meer zekerheid rond de afvalverbandings- plannen van de provincie. Naar onze mening moeten de Zeeuwse gemeen ten in samenwerkingsverband aan de slag met het uitwerken van GFT- scheidingsexperimenten. Meer hier over in één van de volgende Wantij nummers en de brochure van het enquête-onderzoek.

Wantij | 1989 | | pagina 9