Geluidhinder kost gezondheid Buren Lawaai Hans Bannink In 1979 is de wet Geluidhinder aangenomen en inmiddels zijn alle onderdelen van kracht geworden. Uit de resultaten van enquêtes naar het optreden van geluidhinder blijkt dat in een periode van 10 jaar (1977-1987) de hinder in veel gevallen is toegenomen. Niet alleen gehoorschade Slaapverstoring Kinderen Tabel: gehinderden 1977 1987 wegverkeer 49 60 luchtvaart 29 40 railverkeer 4 6 industrie 9 15 rekreatieve aktiviteiten 6 14 woongeluiden 41 83 Naast weg- en luchtverkeer zijn voor al de woongeluiden de grootste ver oorzakers van overlast. Werkt de Wet Geluidhinder dan niet goed of beste den de vergunning-verlenende instan ties te weinig aandacht aan het voor komen en bestrijden van geluidhinder. Het is in ieder geval een feit dat zowel het lucht- als wegverkeer in tien jaar tijd sterk is toegenomen. En dus ook de geluidoverlast van die kant. Zoals gewoonlijk komt het treffen van tech nische voorzieningen vaak (te) laat op gang, omdat dat geld kost. Veel mensen blijken last van hun buren te hebben, dit geldt voor 30% van de bevolking. Vooral de jongeren hebben daar mee te maken, want in studentenhuizen had 60% last van geluidhinder. Ongewenst geluid wekt ergernis, de hinderlijkheid is vooral van psychi sche aard. Het veroorzaakt stress, omdat veel mensen na een enerveren de werkdag thuis niet meer tot rust kunnen komen. Ook kan het zijn dat mensen een groot deel van de dag aan huis gekluisterd zijn en last hebben van geluidhinder van de buren. De verdubbeling van het aantal mensen dat gehinderd wordt door woongelui den doet de vraag rijzen of de geluid voorschriften in de woningbouw vol doende worden nageleefd, of mogelijk zelfs ernstig tekortschieten. Langdurige blootstelling aan lawaai brengt ongeneeslijke schade aan het gehoor toe. Men wordt daardoor slechthorend: men kan nog wel klan ken horen, maar ze niet goed meer onderscheiden. Gehoorapparaten hel pen niet, omdat deze klanken wel ver- sterken maar niet verduidelijken. In de industrie worden in ons land bijna een half miljoen mensen bloot gesteld aan geluidniveaus die gehoor- schade kunnen opleveren. Ook komen op veel plaatsen in de landbouw en het beroepsvervoer schadelijke geluid niveaus voor. De meeste mensen ondervinden tot een geluidniveau van 80 dB(A) geen last. Van de mensen, die gedurende hun 40-jarige arbeids- periode, bij 90 dB(A) hebben gewerkt krijgt 15% met verminderd hoorver- mogen te maken. Bij 100 dB(A) is dat zelfs 70% geworden. In de Wet Geluidhinder zijn bepalingen opgeno men m.b.t. het geluidniveau op de werkplek en de duur van de blootstel ling. Bij overschrijding moeten maat regelen worden getroffen. Nadelige effekten van werken of wonen in een lawaaiige omgeving blijven niet beperkt tot gehoorbescha- diging of psychische faktoren, zoals stress. In de Duitse staalindustrie bleek dat: - van de werkers in zeer lawaaige fabrieken ca. 61% leed aan vaat ziekten, in andere fabrieken ca. 50%; - voor hartziekten zijn de cijfers resp. 25 en 16%; - voor even wichtstoornissen 19% tegen 15%. In Amerika vond men van de mensen blootgesteld aan luchtvaartlawaai in de woonomgeving (bij meer dan 62,5 dB(A)) dat 15,2% leed aan een ver hoogde bloeddruk, tegen de anderen 10,1%. Alom is bekend dat vooral luchtvaart en wegverkeerslawaai de mensen uit hun slaap houden of in hun slaap sto ren. In de periode van slaap moet de mens juist nieuwe krachten opdoen. Kijkt men naar de gevolgen van omgevingslawaai op slaap, dan blijkt dat er allerlei schadelijke effekten optreden. De slaapduur, inslaaptijd, aantal malen ontwaken en de lichame lijke onrust veranderen, evenals de verhouding tussen lichte en diepe slaap. Verder zijn effekten waargeno men op de hartslag, ademhaling en aanmaak van witte bloedlichaampjes. De effekten treden al op bij lage geluidniveau's, de drempelwaarde blijkt bij 30 dB(A) te liggen. Komt men diepe slaap tekort dan kan dat prikkelbaarheid, depressie en afwij kingen aan het gezichtsvermogen tot gevolg hebben. Er zijn aanwijzingen dat slaapverstoring gedurende een lan gere periode (5 a 6 jaar) niet-omkeer- bare gevolgen heeft, zelfs als de ver storing daarna wordt weggenomen. Onderzoek naar de effekten van geluidhinder op het leerproces van kinderen, kort geleden in ons land gehouden, waarbij 771 leerlingen en 80 leerkrachten waren betrokken geeft het volgende beeld: - de leerprestaties zijn op lawaaiige scholen slechter dan op rustige scho len; - naarmate de leerlingen minder begaafd zijn hebben ze meer last van lawaai; - op lawaaiige scholen ontwikkelen de kinderen eerst een soort afweer mechanisme, na langdurige bloot stelling verdwijnt die en worden ze zelfs gevoeliger voor lawaai; - het geheugen werkt bij lawaai lang zamer en minder efficiënt; - bij 40-44 dB(A) binnen ondervindt 70% van de leerkachten erge hinder en 60% zegt vaak onverstaanbaar te zijn; - de bloeddruk (onderdruk) is op lawaaiige scholen hoger, dit kan samenhangen met stress en op latere leeftijd problemen geven. Zelfs voor de geboorte worden toe komstige burgers al gekonfronteerd met de meest wijdverbreide verstoring van ons milieu: geluidhinder. 4

Wantij | 1989 | | pagina 11