Naar een milieuvriendelijkere landbouw J Karen Fortuin Het is iedereen bekend dat de huidige, gangbare manier van landbouw bedrijven desastreus is voor natuur en milieu. Steeds meer dringt het ook in landbouwkrin- gen door dat er iets moet gebeuren. In mei van dit jaar presenteerde het Ministerie van Land bouw en Visserij de Structuurnota Landbouw. In dezelfde maand kwam het Landbouwschap met een Integraal Milieu Actieplan voor de Land- en Hiinbouw. Ook in de boerenpraktijk zijn er dingen gaande. Zo zijn er in Zeeland boeien die zelf initiatie ven ontplooien en zoeken naar een milieuvrien delijkere landbouw. Onkruideg 12 'an Moggré is akkerbouwer in Zeeuws Vlaanderen. Daarnaast werkt hij 20 uur in de week als koördinator van agrarische kursussen in Zeeland. Hij is onder andere betrokken bij een kursus over geïntegreerde landbouw. In eerdere artikelen in Wantij heb ben we al eens geschreven over geïn tegreerde landbouw (1988, nr. 3 en 5). Geïntegreerde landbouw is een manier van landbouw bedrijven waarbij men zo min mogelijk bestrijdingsmiddelen en kunstmest gebruikt. Ook probeert men energie- en grondstofgebruik ver geleken met de gangbare landbouw te verminderen. Voorwaarde hierbij is dat de financiële resultaten niet achter blijven bij de bedrijfsuitkomsten van de ganbare landbouw. Jan vertelt dat hij samen met tien andere boeren uit Zeeuws Vlaanderen dit jaar experimenteert met het geïnte greerd telen van tarwe. Aan die bewuste tarwe hebben ze minder stik stof toegevoegd dan normaal. 'Daar door krijg je een minder weelderig gewas, waardoor de ziektedruk lager is. Als gevolg daarvan hoef je weer minder te spuiten. Het één heeft met het ander te maken. We worden bege leid door de bedrijfsvoorlichter die inzicht heeft in onderzoeksresultaten, maar het is voornamelijk zelf uitpro beren en dingen vergelijken. Voordeel hiervan vind ik dat je vaak naar je gewassen gaat kijken. Je moet er kon- tinu op zitten'. Paula Peters werkt samen met haar echtgenoot op een akkerbouwbedrijf in Zeeuws Vlaanderen. Ook zij zoe ken naar mogelijkheden om minder bestrijdingsmiddelen en kunstmest te gebruiken. 'Zo proberen we om in de graanteelt minder bestrijdingsmidde len te gebruiken. Dit jaar zijn we intensief bezig geweest met de onkrui deg. Bijna alle experimenten zijn goed gelukt. Ook zijn we bezig met minder bemesting. En we willen nog veel meer dierlijke mest in plaats van kunstmest gaan gebruiken dan een aantal jaren geleden'. Paula heeft ook wel eens gedacht aan ekologische landbouw bedrijven. 'Het is wel iets dat we graag zouden willen, maar dat durven we al hele maal nog niet. Het blijkt namelijk dat je je hele bedrijf binnen een jaar of vier vijf moet omschakelen. Ekolo- gisch boeren is veel arbeidsintensie ver. En daarbij komt dat je bij zo'n radikale omschakeling ook nog hard- stikke veel tijd moet steken in kennis vergaren. Dat is ook allemaal werk. En we hebben het al behoorlijk druk'. Ze kiezen voor een langzame ver andering. Zo zijn zij bijvoorbeeld gestart met een nieuw gewas: hazelno ten, waarvan ze alles nog moeten ont-

Wantij | 1989 | | pagina 12