Asbest Ronald Lutz De laatste jaren is asbest veel in het nieuws geweest. Deskundigen tonen steeds duidelij ker aan hoe gevaarlijk deze stof is en hoeveel slachtoffers erdoor vallen. Niet alleen op de werkvloer, maar ook in het huishouden kunt u met deze kankerverwekkende stof te maken hebben. Deze feiten roepen veel vragen op.ln deze afle vering van Praktisch Bekeken zetten we een paar zaken op een rijtje. Welke artikelen 10 Gevaren Alternatieven TIPS *koop geen asbesthoudende produkten, er bestaan altijd alternatieven *wees voorzichtig als u asbesthoudende materialen wilt verwijderen *gooi asbest nooit zomaar weg, verpak het luchtdicht en behandel het als chemisch afval *voor meer informatie kunt u altijd bij de Milieutelefoon terecht: 020-262620 M52&* rtsbest wordt sinds mensenheu genis gebruikt. Al sinds 1900 is bekend dat het zeer schadelijk is voor de gezondheid. Het heeft een vezelachtige struktuur en deelt zich op in steeds kleiner wordende vezeltjes. De kleinste (die alleen met een elektronenmikroskoop te zien zijn) komen makkelijk vrij en kunnen bij inademing kanker veroorzaken. Ook al zijn de gevaren bekend, een algemeen verbod op het gebruik van asbest in Nederland blijft uit. Ook een etiketteringsplicht ontbreekt, zodat een fabrikant zelfs niet hoeft te vermelden of een pro- dukt asbest bevat. De wetgeving heeft tot nu toe alleen bepaalde beperkingen aan het gebruik gesteld. In tegenstelling tot wat veel men sen denken, neemt het gebruik van asbest nog elk jaar toe. Heden ten dage zit er in zo'n 3000 produkten asbest verwerkt. Sinds 1983 mag er alleen nog maar asbest verwerkt worden in asbest- cement, rem- en friktiemateriaal en pakkingen. Het meeste asbest zit verwerkt in asbestcement en pro dukten die daarvan gemaakt zijn, zoals golfplaten, gevel- en dakbe dekking. Maar ook bijvoorbeeld bloembakken zijn vaak van asbest- cement gemaakt. Daarnaast wordt asbest verwerkt in rem- en friktie- materialen, voornamelijk in rem- en koppelingsplaten in auto's, maar ook in andere apparaten zoals bij voorbeeld in sommige centrifuges. Van voor de asbestwetgeving zijn nog veel andere asbesthoudende produkten in omloop. Het gaat bij voorbeeld om isolatieplaten bij de haard, de onderkant van sommige vloerbedekking, brandwerende gor dijnen, asbestpapier en -karton, lijm, plafondtegels, broodroosters. Met al deze asbesthoudende pro dukten is voorzichtigheid geboden. Bij bewerking, door erin te boren of te zagen, kunnen vezels vrijkomen. Zelfs bij stoten of breken is dit al het geval. Verwijdering van asbest uit huis (oude huizen bevatten vaak asbest-isolatie) kunt u het best door een erkend bedrijf laten uitvoeren. Alternatieven voor asbest zijn er genoeg. De situatie in andere lan den, zoals in Denemarken, waar de wetgeving strenger is, toont dat dui delijk aan. Zolang het gebruik van asbest in Nederland niet in zijn geheel verboden is, bent u als kon- sument gedwongen goed op te let ten wat u koopt. Als u vermoedt dat in een bepaald produkt asbest kan voorkomen, informeer dan goed. Is dat het geval, koop dan een alterna tief. In plaats van golfplaten bestaat er andere dakbedekking, bloembak ken worden ook gemaakt van kunst stof, beton of keramiek. Wilt u een nieuwe auto, informeer dan naar die merken, waarin geen asbest ver werkt zit. Hetzelfde geldt voor de vervanging van rem- en koppelings platen.

Wantij | 1989 | | pagina 10