Korte berichten en. mededelingen Nieuwe milieuwerkgroepen op Zeeuws-Vlaanderen Uitspraak COVRA-bouwvergunning blijft uit Gids voor kritisch konsumeren! Terneuzen Hulst-Hontenisse Sinds enkele maanden is in Terneuzen e.o. de Kruispunt- groep Terneuzen aktief. Deze groep is een afdeling van Ver eniging Milieudefensie Neder land, opgericht n.a.v. de rap porten aan de Club van Rome getiteld: "Grenzen aan de Groei" ('72) "De mensheid op een kruispunt" ('74). Wij trachten door middel van voor lichting, overleg en aktie e.e.a. te verbeteren ten gunste van Natuur en Milieu. Vaak volgen we de Vereniging Milieudefen sie Nederland, die reeds een aantal suksessen heeft geboekt. Ook is een samenwerking met de ZMF groeiende. Om op zoveel mogelijk fronten in de weer te zijn, hebben we milieubewuste mensen nodig, we kunnen alle hulp gebruiken. Als u geïnteresseerd bent, neem dan kontakt op met: Kruispuntgroep MD-Terneuzen Jack de Koeyer tel. 01150-14917 Maandag 6 november werd in Hulst een informatieve bijeen komst gehouden over de oprichting van een milieuwerk groep Hulst-Hontenisse. Via publikaties in Wantij, de Steltkluut en de plaatselijke pers werd een oproep gedaan om deze bijeenkomst bij te wonen. Het was voor de initia tiefnemers en José Lemmen van de ZMF verheugend dat er zo'n 30 personen aanwezig waren. Rudolf Versol, één van de initiatiefnemers, vertelde over "hoe het gekomen was" en over de verdere planning en eventuele aktiviteiten. José Lemmen belichtte het programma van de avond, ver telde iets over het werk van de Zeeuwse Milieu Federatie en over de zaken die een regionale milieuwerkgroep aan kan pak ken. Aansluitend gaf Maurice Vereecken uitleg over het werk van deze groep en over de positieve resultaten die er toch al binnen Sas van Gent bereikt zijn, met medewerking van de gemeente en van de bevolking. Verder werd door José Lemmen ingegaan op het ophalen van het huisvuil/afval en werden de mogelijkheden om de afvalberg te reduceren besproken. De aanwezigen waren zeer geïnte resseerd en uit alle hoeken wer den vragen gesteld. Dit had tot gevolg dat een diavertoning over het laatste on-derwerp niet meer door kon gaan. Na afloop van de vergade ring bleven de aanwezigen nog zeer geanimeerd in allerlei groepjes zitten kletsen. Het was zeer positief dat tenslotte alle aanwezigen zich aanmelden voor een volgende bijeenkomst. Inmiddels wordt gewerkt aan het verder gestalte geven van de werkgroep. Als de werk groep een volgende keer bij eenkomt zal zeker bekeken worden wat in eerste instantie als aktiepunt zal worden opge nomen en op welke punte voorlichting zal worden gevraagd van de ZMF. Voor meer informatie, bel: Ineke de Deckere: tel. 01140- 14295 Joke Maas: tel. 01140-13660 Rudolf Versol: tel. 01148-2436 Begin november verscheen de ZMF bij de Raad van State. Samen met anderen had zij een verzoek ingediend de bouwver gunning die aan COVRA door de gemeente Borsele is ver leend, te schorsen. Met die ver gunning mag COVRA in het Sloegebied gebouwen voor bewerking en opslag van radio- aktief afval neerzetten. En daar zijn onoverkomelijke bezwaren tegen. Tijdens de zitting stelt de ZMF. dat de bouwkundige aspekten in de vergunning niet zijn toegesneden op de hoge veiligheidseisen die het over- stromingsrisiko stelt. Er is geen beveiliging tot 10 meter boven NAP voor alle gebouwen en er ontbreekt een verankering met damwandkonstruktie. Verder wordt de voorzitter op het hart gedrukt, dat het afgeven van de bouwvergunning een stilzwij gende instemming betekent met de inrichting van de gebouwen. Aan die inrichting schort naar onze mening het nodige. De bouwtekening gaat nu uit van een passieve lucht- ventilatie en -koeling. Die vin den we niet toereikend voor de gebouwen waar hoog radio- aktief afval wordt opgeslagen. Wij wijzen verbranding van radioaktief afval af, maar de bouwtekeningen rekenen er mee. Over de milieuvergunnin gen die met de inrichting samenhangen velt de Raad van State pas in januari een oor deel. Naar de mening van de ZMF kan er echter over de bouwvergunning niet worden besloten zonder daar de milieu vergunningen bij te betrekken. De voorzitter had er wel oren na. Het leeuwendeel van de zitting ging op aan een juri disch steekspel over het koninklijk besluit van april 1987. Volgens Borsele, de pro vincie en de COVRA staat dit besluit zondermeer kernergie- aktiviteiten toe in het Sloe. Naar het oordeel van de advo- kaat van verschillende agra riërs kan dat pas nadat ruimte lijke bezwaren zijn gewogen. Dat laatste hebben B en W van Borsele nu juist niet gedaan. Toch neigde de voorzitter eer der de interpretatie COVRA te volgen. Tijdens de vergadering deed de voorzitter geen uit spraak over de schorsingsver- zoeken. Pas enkele dagen later bleek, dat hij de zaak aanhoudt tot het moment, dat de voorzit ter van de afdeling geschillen van de Raad van State heeft geoordeeld over de milieuver gunningen. Over enkele maan den weten we meer. Het samenwerkingsverband Honger hoeft niet organiseerde begin oktober een studiedag "Kritisch konsumeren". De centrale vraag: Kunnen konsu- menten bij hun aankoopgedrag rekening houden met milieu- en derde wereldbelangen Tijdens deze dag werd ook de GIDS VOOR KRITISCH KONSUMEREN gepresen teerd. In dit boekwerkje wor den de (on)mogelijkheden voor kritisch konsumeren in Zeeland behandeld. In deze gids wordt ingegaan op de sectoren: voeding afval en hergebruik bouwen en wonen energie. Alle (ons bekend zijnde) adressen van verkooppunten van milieu- en derde wereld- vriendelijke produkten zijn hierin opgenomen. Ook een lijst met bruikbare literatuur en adressen is toege voegd. Vragen als: waar haal ik biologisch dynamisch voedsel, waar is milieuvriendelijke verf te koop, wat zijn de vervangers voor tropisch hardhout en waar zijn ze verkrijgbaar, worden beantwoord. Het boekje is individueel goed te gebruiken, maar ook binnen groepen die daadwerke lijk iets willen doen aan verbe tering van het milieu in de eigen omgeving. Het boekje kost 5,— en is verkrijgbaar bij het konsulent- schap natuur- en milieueduka- tie Singelstraat 7, Goes (tel: 01100-11675), het COS Zee land Lazarijstraat 1, Middel burg (tel: 01180-84291), diver se natuurvoedingswinkels en enkele boekhandels.

Wantij | 1989 | | pagina 14