De ontwikkeling en bescherming van oevers in afgesloten zeearmen Biologische landbouw ver vooruit Dijkverhogingen en afsluiting van zeearmen hebben sprongs gewijs de veiligheid van Zeeu wen en Zeeland vergroot. Wat dit enorme experiment voor gevolgen zou hebben voor de natuur was in het begin nauwe lijks bekend. De veranderingen die zich sindsdien hebben voor gedaan in de oevers van het brakke Veerse meer en het zou te Grevelingenmeer zijn op de voet gevolgd en de resultaten zijn gebundeld in "De ontwik kelingen en bescherming van oevers in afgesloten zeearmen". Oevers, onderwaterbodem en platen zijn naar vorm en grootte altijd een produkt van water, wind en hun stromingen. Echter als eb en vloed plaats maken voor een vast waterpeil dan zul len oevers meer eroderen dan aangroeien. Netto levert dit een verlies op aan natuurwaarden en aan land. In de brochure wordt uitgelegd dat men om dit tegen te gaan de oorzaak van erosie, dat is de konstante golf slag op een vast niveau, heeft weggenomen. Van verschillen de typen zogenaamde oeverbe schermingen is weergegeven hoe (on) gunstig ze zijn voor rekreatie doeleinden, hoe effek- tief ze beschermen tegen oever afslag. hoe duur aanleg en onderhoud zijn. Het accent in de brochure ligt overigens op de ontwikkelingsmogelijkheden voor vegetatie, vogels en onderwaterflora en -fauna. In het algemeen geldt dat een zacht glooiende oever die indi- rekt verdedigd wordt door een steen- of zanddam de hooaste potenties heeft voor de groei van een rijke levensgemeen schap. De brochure is ruim voor zien van kleurenfoto's en dwars doorsneden van al dan niet ver dedigde oevers met vermelding van de er voorkomende organis men. Het is daarom een werkje geworden waar je graag naar grijpt. Dat er tot slot nog aanbe velingen in staan met betrek king tot oeverbescherming maakt duidelijk dat het ook geschreven is voor beherende instanties. Mogelijk wordt daardoor de soortenkennis van de gemid delde belangstellende nogal op de proef gesteld. Tenslotte moet vermeld worden dat de titel niet hele maal de lading dekt. Het boekje was vollediger geweest als men ook de na afsluiting zoetgewor- den zeearmen als Krammer-Vol kerak. Klein Zoommeer en Markiezaatsmeer in de beschou wing had kunnen meenemen. Afsluiting van deze wateren heeft veel later plaatsgevonden en met de aanleg van oeverver dedigingen is men net begon- De ontwikkeling en bescherming van oevers in afgesloten zeearmen; een samenvatting van de morfologische en biologische evaluatiestudies in Veerse Meer en Grevelingenmeer is een uitga ve van Direktie Zeeland, Middelburg, Dienst Getijdewateren, Middelburg, Dienst Weg en Waterbouw, Delft. Rijks waterstaat. Ministerie van Verkeer en Waterstaat. 36 pag. Het Platform Biologische Landbouw (PBL) presenteerde dit jaar de nota 'Biologische landbouw - ver vooruit; op weg naar een duurzame landbouw'. In deze nota stelt het Platform dat biologische landbouw haar tijd ver vooruit is. 'Vanuit de integrale aanpak van de biolo gische landbouw kunnen zowel de vervuilingsproblemen ont staan door bestrijdingsmiddelen en foutief nrestgebruik. als de overschotproblemen worden opgelost', aldus dr P. Winsenri- us. voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. in zijn voorwoord. Om die reden en ook omdat de belangstelling van de boeren groeit (waardoor de oppervlak te van het biologische-land- bouwareaal gedurende de laat ste vier jaar is verdubbeld) vindt het PBL het voor de over heid hoog tijd om de biologi sche landbouw erkenning te geven en met stimulerende maatregelen op de ontwikkelin gen in te springen. In het PBL dat sinds 1984 bestaat, werken alle organisaties samen die aktief zijn op het gebied van de biologische landbouw inklu- sief verenigingen die onder steunend werk verrichten op het gebied van onderwijs, onder zoek en konsumentenvoorlich- ting. hl de nota worden verschillen tussen de gangbare en de biolo gische landbouwmethode naast elkaar gezet en ontwikkelingen in de laatste sektor geïnventari seerd. Het PBL geeft argumen ten voor een verdere ontwikke ling van biologische landbouw in Nederland en draagt instru menten aan voor een verant woorde en snelle ombuiging van gangbare naar biologische bedrijfsvoering. Winsemius beveelt in zijn voor woord de nota aan 'aan allen die zich met landbouwbeleid bezig houden en aan die landbouwers die met open oog en verant woordelijkheidsgevoel voor de samenleving hun bedrijf uitoe fenen'. De nota 'Biologische landbouw -ver vooruit; op weg naar een duurzame landbouw' is te bestellen bij het Plat form Biologische Landbouw door over making van 20,-- op girorekening 5638411 o.v.v. Nota Biologische Land bouw.

Wantij | 1989 | | pagina 20