Gemeenten en Provincie inzameling Integraal Integraal Wekelijks GFT en rest Twee-wekelijks afwisselend GFT en rest TWee-wekelijks tegelijk GFT en rest Wekelijks GFT en twee-wekelijks rest Inzamelkosten per woonhuisaansluiting per jaar. In de bedragen is 49,40 verwerkt vooi inzameling van grofvuil, klein chemisch afval, glas en ijzer, plus de kosten voor kontrole op hele systeem. Ook de stort van reststoffen is meegenomen in de genoemde bedragen. inzamelmiddel achturige werkweek negenurige werkweek zak mini-kontainer mini-kontainer 244,77 (exkl. kosten van zakken 257,40 255,56 255,15 250,32 mini-kontainer 237,10 234,36 mini-kontainer 222,41 220,14 mini-kontainer 248,15 244,08 Subsidies op kompostvaten verstrekt door gemeenten in Zeeland. St. Philipsland80,- Wissenkerke80,-/60,-(1) Mariekerke60,- Middelburg 50,- Valkenisse 40,- Veere 40,- Vlissingen 50,- Westkapelle 30,- Aardenburg 50,- Sas van Gent50,- Terneuzen 50,- (1) 60,- subsidie voor kleine kompostvaten. Literatuur: Kreuzberg, G.J. en en F.A. Reyenga, Gescheiden inzameling groente-, fruit- en tuinafval, Handboek- GFT, Interfacultaire Vakgroep Milieukunde van de Universiteit van Amsterdam, Amsterdam 1989 Lidwien Willemse en Jaques Roumen zijn beiden aktief in de afvalwerkgroep van de ZMF. Bij een kapaciteit van 40.000 ton GFT-afval per jaar, kost kompostering (op beluchte hopen op een overdekt terrein) 40,- a 50,- per ton. De extra inzamelkosten zijn ongeveer 20,- per huisaansluiting per jaar (gegevens handboek GFT). Centrale kompostering blijkt ook in ekonomi- sche zin aantrekkelijk te zijn. Bij een volledige deelname van de bevolking kan de hoeveelheid gescheiden inge zameld GFT-afval in Zeeland oplopen tot meer dan 40.000 ton. Een kapaci teit van 40.000 ton kan zeker worden gehaald, wanneer naast GFT uit huis houdelijk afval ook afval uit de land en tuinbouw en uit plantsoenen wordt meegekomposteerd. Er is hiervoor wel gedegen onderzoek nodig naar de kwaliteit van kompost uit agrarisch en plantsoenenafval. De kapaciteit kan verder vergroot worden wanneer Zee land gaat samenwerken met aangren zende gebieden (Noord-Brabant). Onder andere als gevolg van de dioxi ne affaires die onlangs aan het licht kwamen (verouderde afvalverbran dingsinstallaties die teveel dioxine in de lucht uitstoten waardoor dioxine o.m. in de melk terecht komt) zullen de normen voor verbranding worden verscherpt. Hierdoor zullen de kosten van verbranding nog verder oplopen omdat meer maatregelen nodig zijn om de uitstoot van schadelijke stoffen te beperken. Dit heeft tot gevolg dat centrale kompostering ook bij een geringere kapaciteit dan 40.000 ton GFT-afval per jaar voordelig wordt. Uit het voorafgaande zal duidelijk zijn dat centrale kompostering technisch Er is een bedrijfseconomisch verslag verschenen van de proef met GFT-inzameling en kompostering in het samenwerkingsgebied West friesland. In onderstaande tabel worden de kosten vergeleken van integraal en gescheiden inzamelen bij verbrandingskosten van ƒ125,— per ton en regionale kompostering in een installatie met een kapaciteit van 30.000 ton GFT. In Westfriesland is gescheiden inzameling goedkoper dan integrale inzameling. en ekonomisch mogelijk is. Een over heid die het afvalprobleem onder ogen durft te zien. kan niet langer wachten met centrale kompostering. Zeker niet met het oog op de toekomst wanneer ook steeds meer Zeeuws afval ver brand moet gaan worden. Verbranding is kostbaar en levert milieuproblemen op. Vermindering van de afvalhoop is daarom van belang. Bovendien wordt het rendement bij verbranding hoger wanneer het GFT-afval dat immers vochtig is, zoveel mogelijk eruit wordt gehouden. Zowel de gemeenten als de provincie in Zeeland hebben een taak in het gescheiden inzamelen en komposteren van GFT-afval. De provincie zal een stimulerende en koördinerende rol moeten spelen voor de gemeenten. Hierbij kan gedacht worden aan het instellen van een beheersorganisatie voor het aan de bron scheiden van huishoudelijk afval en het opnemen van een taakstellend hergebruik per centage in het provinciaal afval- stoffenplan. Ook kan de provincie een proefgebied voor centrale komposte ring instellen, overleg voeren met aan grenzende regio's, als doorgeefluik fungeren voor relevante informatie elders uit het land, enz. De gemeenten kunnen in intergemeentelijk samen werkingsverband plannen maken voor gescheiden inzameling van GFT- afval. Naast het organiseren van de tech nische uitvoering zullen met name gemeenten een zeer belangrijke rol hebben om de huishoudens te infor meren over gescheiden inzameling van GFT-afval. Deze voorlichtings taak van de gemeente zal zeer door dacht aangepakt moeten worden. Vooral in de beginfase is er veel voor lichting nodig om de burgers aan te zetten tot het gescheiden houden van afval. Elders in het land zijn er rele vante voorlichtingsprogramma's uitge voerd en geëvalueerd, waarvan de Zeeuwse gemeenten kunnen profite ren. Een kwaliteitsprovincie als Zee land mag deze mogelijkheid om het begrip kwaliteit in te vullen, niet laten liggen.

Wantij | 1989 | | pagina 4