Korte berichten en ïedeaelingen Kursus natuur- en milieuedukatie medewerker/ster Beste leden Verbouwing Weet wat je eet Zoommeer in ontwikkeling Onder deze titel gaat in januari een kursus van start op de Bevelanden en Schouwen. In deze kursus worden vrijwilli gers opgeleid voor allerlei taken op het gebied van de natuur- en milieu-edukatie. In het verleden stond deze kursus bekend als Natuurgidsenkursus. De veran dering van naam typeert de inhoudelijke vernieuwing van de kursus: Meer aandacht voor milieu, en meer aandacht voor edukatieve werkvormen. De kursus wordt georgani seerd door de edukatieve werk groep van de KNNV Bevelan den en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen Duiveland. Een enthousiast docententeam staat klaar om de kursus vorm te geven. Een organisatiegroep is ook druk in de weer. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij na afloop van de kursus binnen de KNNV Bevelanden en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen Duive land aktiviteiten ontplooien op het gebied van de natuur- en milieuedukatie. Het maximaal aantal deelnemers is 25 perso nen. Mochten zich meer men sen aanmelden dan vindt een selektie plaats. De kursus start eind januari 1990, en wordt in juni 1991 afgesloten. In totaal zijn 32 les sen en een tiental exkursies gepland. Zelfwerkzaamheid, en zelf ontdekken staan hoog genoteerd in het programma. Er wordt nogal wat van de deelnemers gevraagd, maar er wordt ook veel geboden: een prima kursus voor mensen die daadwerkelijk wat willen doen aan natuur- en milieu-edukatie. Daarnaast: een leuke groep mensen, een aktieve leervorm, veel voldoening, en op het eind een IVN diploma Natuurgids. De kursus kost (ongeveer) 150,-, Inlichtingen en aanmeldingen (voor 15 januari 1990): Jan Wolfert, Oostsingel 134, 4461 KG GOES. 01100- 28658. Rita de Ligt. Hoofdpoortstraat 36 4301 AV ZIERIKZEE, 01110-12320. Met 1990 voor de deur en daar mee ook een nieuw financieel jaar, vraagt het bestuur van de ZMF uw aandacht voor het vol gende. Op de algemene leden vergadering van 21 maart 1989 is besloten de contributie voor de individuele leden te verho- Er is van alles aan de hand in het gebouw aan de Singelstraat nummer 7. Er wordt getim merd en geboord. Soms vluch ten de medewerk(st)ers naar huis om thuis rustiger te kun nen werken. Het pand waarin de ZMF. Zeeuwind en het konsu- lentschap NME gehuisvest zijn, wordt verbouwd. Oor spronkelijke aanleiding van de verbouwing was de te kleine vergaderzaal. Vergaderingen waar je zij aan zij tegen elkaar gepropt zat, kwamen te vaak voor. Later bleek het toegeno men aantal mensen op kantoor een groter probleem. Een gemiddelde van vier personen op één kamer werkt niet echt plezierig. Vandaar dat de zol der, die voorheen als opslag ruimte gebruikt werd, omge bouwd is tot werkruimte. Het konsulentschap NME en Zeeuwind verhuizen naar de zolder, waar voor beide nu een eigen kamer beschikbaar is. De ZMF blijft op de eerste verdie ping zitten. Het zijn mooie lich te ruimtes geworden, die zo goed als gereed zijn. Nu de inventaris nog... Het zal u wel bekend zijn dat er allerlei kleur-, geur- en smaakstoffen in onze voe dingsmiddelen, snoepgoed en andere konsumptieartikelen zit ten. 'Weet watje eet' maakt u hierin een beetje wegwijs. In het boekje staat een overzicht van de toevoegingen die veel in ons voedsel worden aange troffen. Deze stoffen zijn geco deerd met een E-nummer, de zogenaamde E-code, die u - hoewel het vermelden in Nederland nog steeds niet ver plicht is - kunt aantreffen op het etiket van het produkt. De E-nummers zijn gerangschikt in tabellen. Bij de nummers staan, indien bekend, welke bij verschijnselen kunnen optreden wanneer u deze hulpstoffen binnen krijgt. 'Weet wat je eet' is een raadgever bij het doen van ver standige keuzen bij de aanschaf van etenswaren en vooral snoepgoed. Wanneer u ƒ6,95 overmaakt op postgi- ronr. 2063016 t.n.v. Quint Publikaties Soest o.v.v. 'Weet wat je eet', ontvangt u het boekje binnen enkele weken thuis. gen van 20,= naar 25,=. Dit is gedaan om naast een aanvul ling en uitbreiding die aan de provincie is gevraagd, ook onze achterban te verzoeken een bij drage te leveren in de steeds hoger wordende kosten van onze organisatie. Met een bureau dat steeds meer taken naar zich toe ziet komen en dus steeds meer werk te doen krijgt, is het elk jaar moeilijker finan cieel rond te komen. Om te voorkomen dat we een aantal belangrijke zaken moeten laten liggen, hebben we dit extra geld hard nodig. Zeker nu de provincie maar gedeeltelijk met meer geld over de brug is geko men. Het Zoommeer is een Deltawa ter in ontwikkeling. Sinds de afsluitingswerken is het een groot, zoet en zeer helder getij loos meer, dat in feite uit een aantal samenhangende onder delen bestaat namelijk Kram mer-Volkerak, Eendracht, (klein) Zoommeer, Schelde- Rijnkanaal en Spuikanaal. Het watersysteem kent als belang rijkste funkties natuur, scheep vaart, afvoer van water, zoet watervoor ziening van de land bouw en rekreatie. Voor wat betreft de droog gevallen gronden is het succes voor de natuur zo goed als ver zekerd. Heel anders ligt het voor het water zelf. Het gevaar bestaat dat in de komende tien jaren het meer volkomen eutro- fieert. Met name de hoeveel heid fosfaten die het Zoom meer inkomen vanuit het Hol lands Diep (=Rijn en Maaswa ter) en wat kleinere Brabantse (lees liever "Belgische") rivier tjes kunnen op de duur een massale algengroei veroorza ken. Het water wordt bijgevolg troebel, waterplanten verdwij nen, roofvissen voelen zich niet meer thuis en het water is alleen nog te pruimen voor enkele vegetarische vissoorten. Om deze bijna niet meer terug te draaien situatie te voorkomen, past men een zogenaamd "aktief biologisch beheer" toe. Men kreëert zones met rustig en ondiep water, waar waterplanten zich mak kelijk vestigen en roofvissen graag paaien en eieren leggen. Daarnaast gaat men bij de inlaatpunten van vervuild water driehoeksmosselen uit zetten. Deze dieren hangen met miljoenen aan een speci aal soort netten en filteren het vuil uit het water. Omdat de uitgangspositie van het Zoom meerwater (helder en een goe de visstand) goed was, pro beert men op deze manier de negatieve invloeden van de vervuiling een stap voor te blij ven. Begin november hield het Bestuurlijk Overleg Krammer Volkerak een voorlichtings avond over dit water dat in drie provincies ligt. Het overleg bestaat uit vertegenwoordigers van alle betrokken overheden. In het Beleidsplan Krammer- Volkerak hebben ze vastgelegd hoe de verschillende funkties van het water goed naast elkaar tot ontwikkeling moeten komen. Zolang echter de fosfaat belasting niet met meer dan 75% vermindert, hangt het zwaard van Damocles boven wat de zoete parel van de Delta kan worden.

Wantij | 1989 | | pagina 7