Loop mee voor een schone Schelde u Karen Fortuin Handtekeningen Een huiskamer in Breskens, Alweer een verga dering die uitloopt. Vijf mensen druk in de weer met de organisatie van de Scheldeloop, Het is dan ook een gigantische klus. Niet alleen deze mensen zijn er mee bezig, in ver schillende regio's in Nederland en België moe ten natuur- en milieugroepen er voor zorgen dat de Scheldeloop een succes wordt. Ook u kunt daar aan meehelpen,,.,door mee te lopen! Onvrede I et begon allemaal zo'n jaar of twee geleden in Breskens. Bij een kleine groep mensen betrokken bij een plaatselijke kerk en wereldwinkel, ontstond het idee dat er iets aan de Scheldevervuiling moest gebeuren. De Aktiegroep Redt de Schelde werd geboren. Doel van de aktiegroep is een schone Schelde. Onter Gielliet. pastoor in Breskens en lid van de aktiegroep formuleert het als volgt: 'De Schelde moet schoon. In België is hij dood en hier is hij ziek. Het is ver schrikkelijk dat het water alleen dient voor ekonomische doelen die de dood tot gevolg hebben en niet voor het leven, voor de natuur en de mensen'. Vooral in België is de Schelde er erg aan toe: 'Hier zeggen ze altijd nog, er varen toch schepen er wordt toch vis gevangen, we halen garnalen uit de Schelde. Het is toch zo erg wel niet zeker. Maar daar in België is het water zwart en het stinkt. Er zit geen spriet, geen sprotje meer in. Totaal afgelo pen. Het stinkt er'. De aktiegroep wilde meer mensen betrekken bij de Scheldevervuiling en begon met het verzamelen van handte keningen. In die tijd legden zij ook de eerste kontakten met de Zeeuwse Milieufederatie in Nederland en de Bond Beter Leefmilieu (BBL) in Bel gië. Van deze milieuorganisaties ver wachtte ze deskundigheid op milieu gebied, zoals inzichten in de effekten van de verontreinigingen. Die deskun digheid hebben deze organisaties wel in huis. doordat ze al jaren bezig zijn met de Scheldeproblematiek. Sinds 1984 vormen ze samen met het Delta Overleg, de Stichting Natuur en Milieu, 't Duumpje, Steltkluut en Benegora een Internationale Schelde- werkgroep. De Aktiegroep ging op pad en verzamelde 20.000 handtekeningen. Tegelijkertijd legde de Internationale Scheldewerkgroep de laatste hand aan het Aktieplan voor de verbetering van de waterkwaliteit van een schone Schelde. Vorig jaar zijn de 20.000 handtekeningen en het Schelde-Aktie- plan aan geboden aan de Nederlandse in '87/'88 was ontstaan breder maken, uitbouwen om zodoende meer druk uit te kunnen oefenen op overheden en industrie. In de Rijn is het gelukt de verontreiniging een stuk terug te drin gen. Dit willen de leden van de aktie groep ook in de Schelde zien gebeu ren. Ze willen zoveel mogelijk men sen op de been krijgen voor een scho ne Schelde. Wat is dan een beter idee dan een loop van de monding van de minister van Verkeer en Waterstaat, Smit-Kroes en aan de Belgische minister van Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu, Kelchtermans. Konkrete maatregelen om de Schelde weer tot leven te brengen bleven uit en de onvrede binnen de Aktiegroep Redt de Schelde nam toe. Zij wilde de krachten bundelen en de beweging die Schelde in Nederland tot aan de bron in Frankrijk? Die loop moet geduren de drie weken de aandacht van de media vasthouden en de ernst van de zaak duidelijk maken. De hulp werd ingeroepen van de ZMF en de BBL, die allebei een me de werk(st)er beschikbaar stelden. Zo ontstond een koördinatieteam van een zestal mensen, dat nu hard aan het werk is om de loop van de grond te krijgen. Aan gemeentebesturen, regio-

Wantij | 1989 | | pagina 8