Geld De loop Loopi mee! Enkele interessante uitgaven over de Schelde die verkrijgbaar zijn bij de ZMF, zijn: Pleidooi voor een opnieuw Schone Schel de (met bijbehorende tentoonstelling) Schelde-Aktieplan Schone Schelde (met bijbehorende ten toonstelling) nale natuur- en milieugroepen, scho len en kerken wordt gevraagd op hun eigen wijze een bijdrage te leveren aan de Scheldeloop. De plaatselijke natuur- en milieugroepen zorgen tij dens de loop voor aktiviteiten die te maken hebben met de Scheldevervui- ling. U kunt daarbij denken aan pers- konferenties, lezingen, diskussieavon- den, maar er zullen ook ontspannende aktiviteiten zijn. De Stichting Reinwa- ter en het CVN (België) stellen les pakketten beschikbaar voor scholen. De ZMF heeft een tentoonstelling en een bijbehorende brochure gemaakt, die ook gebruikt kunnen worden. De Fransiskaanse milieubeweging Brand netel heeft in juli een proefloop geor ganiseerd van drie dagen van Doel naar Breskens. Die is gepaard gegaan met een eigentijdse eucharistieviering. Zij zal de drie weken in april dat de loop duurt in ieder geval meelopen. Om zo'n Scheldeloop tot stand te brengen is veel geld nodig. De or ganisatie vooraf kost geld. maar ook tijdens de loop zijn er tal van uitga ven: de persconferenties, de kantine wagen, de bus voor het vervoer van spullen van de lopers, de medische ploeg en de slaapplaatsen. Om hieraan te komen heeft pastoor Omer Gielliet een beeld "Wachters van de Schelde" gemaakt. Dit beeld staat aan de haven van Breskens. Het drukt uit dat niet langer gezwegen mag worden over de ernstige vervuiling van de Schelde. Van dit beeld wordt een verkleinde Het beeld 'Wachters v. d, Schelde' van O.Gielliet bronzen replika gegoten. Deze wordt verkocht aan belangstellende gemeen ten en parochies in België, Nederland en Frankrijk. Per verkocht beeldje houdt de aktiegroep circa ƒ1000,— over. Van de gemeenten en parochies die een replika aanschaffen verwacht de aktiegroep dat zij zich als een wachter aktief zullen inzetten voor een schone Schelde. En dan de loop zelf, hoe gaat die er uit zien? Aan het woord is André van Himme van het koördinatieteam van de Scheldeloop. 'De loop duurt zo'n drie weken, van 9 april tot 28 april 1990. Vrijwel iedere dag wordt er een etappe van ongeveer 25 kilometer gelopen. Af en toe is er een rustdag. De organisatie streeft naar een vaste groep van maximaal 200 lopers. Maximaal 200, omdat je anders niet kan garanderen dat er genoeg slaap plaatsen zijn, voldoende eten is en dat de bagage meegenomen kan worden. Vaste lopers zijn mensen die minimaal zeven dagen meelopen. Zij moeten zich vooraf bij de organisatie opge ven. Van hen wordt een eigen bijdrage gevraagd: 50,- voor 7 dagen, 75,- voor 14 dagen en ƒ100,- voor 20 dagen. Naast deze vaste groep, kunnen er per etappe zo veel mensen meedoen als zich aanmelden. Zij zullen zelf voor vervoer moeten zorgen. Wel bestaat de mogelijkheid om eten te kopen. Hiervoor moeten ze zich voor de start van een etappe opgeven. Voor alle duidelijkheid: voor deze mensen is geen slaapplaats beschikbaar. Gelijktijdig met het lopen voor een schone Schelde, worden door natuurverenigingen en milieuorganisa ties vervuilingsbronnen aan de kaak gesteld. Deze organisaties zoeken zelf uit hoe ze dat doen. In Nederland zijn de groepen al ver gevorderd met hun plannen. Aan het einde van een dag zullen er diskussiebijeenkomsten of ontspan nende aktiviteiten zijn. Ook zal er een vaste tentoonstelling te bezichtigen zijn'. De "Schelde is dood", er moet iets gebeuren. Als een inktvlek verspreidt zich dit besef. Als steeds meer mensen zich hiervan bewust zijn, dan moeten beleidsmakers zich dit toch wel gaan aantrekken. Dan moeten zij wel harde maatregelen gaan treffen. Een massale Scheldeloop is het bewijs dat het ernst is. Loop daarom mee, voor tenminste één dag, maar liever voor enkele. Een groot deel van de loop valt in de paas vakantie. Zou het geen goed idee zijn een deel van uw vakantie aan de loop te wijden, u bent buiten, u ziet veel van de omgeving, het is goed voor de conditie, maar het belangrijkst van alles: met uw aanwezigheid laat u zien dat u er ook een voorstander van bent dat de Schelde weer gaat leven, dat het zeekraal weer eetbaar is en dat de zeehonden weer terug komen.

Wantij | 1989 | | pagina 9