afvalwater heen? Van alle huishoudens in Zeeland is op dit moment volgens een schatting van Provinciale Waterstaat 95 tot 97% aangesloten op de riolering. Daar komt ook het regenwater van daken en straten en het afvalwater van Zeeuwse bedrijven in terecht. Dit vieze watermengsel stroomt via een netwerk van persleidingen richting open water. Afhankelijk van de woonplaats stroomt het afval uit uw huishouden uiteindelijk in de Westerschelde, Oosterschelde, het Veerse Meer of de Grevelingen. Gelukkig passeert het meeste water tegenwoordig eerst een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Lozingen op de Westerschelde Toilet op een natuurmonument Rioolwaterzuiveringsinstallaties in Zeeland Er wordt hard gewerkt in Zeeland om in de loop van dit jaar eindelijk het hele rioolstelsel in de provincie te voorzien van zuiveringsinstallaties. De afgelopen jaren verspreidden de Zeeuwse waterschappen het ene na het andere bericht over feestelijke openingen. Het waterschap Walcheren opende de installatie bij Ritthem waar alle huishoudens in de Walcherse dor pen en steden nu op afwateren. Het afvalwater van de huishoudens in Goes en om streken komt sinds begin 1989 in de rioolwaterzuiveringsinstal latie Willem Annapolder bij 's Gra venpolder terecht. Tenminste, als u aangesloten bent op een persleiding naar de zuiveringsinstallatie. Dit is nog steeds niet het geval als u in Wolphaartsdijk. Hoedekenskerke, Kloetinge. Kwadendamme. Baarland, Ellewoutsdijk of Oudelande woont. De installatie bij Waarde ver werkt al sinds 1984 het afvalwater van het meest oostelijke stukje van de Bevelanden De installaties bij Ritthem, 's Graven polder en Waarde lozen uiteindelijk op de Westerschelde. In deze zeearm komt ook een groot gedeelte van het huishoudelijk afvalwater van de Zeeuws-Vlaamse bevolking terecht via de zuiveringsin stallaties bij Breskens en Klooster- zande. Als u in de Kanaalzone woont (Temeuzen, Sluiskil en Sas van Gent) stroomt uw afvalwater nog steeds ongezuiverd in de Westerschelde. De geplande rioolwaterzuiveringsinstal latie bij Temeuzen is het laatste zui veringsstation in Zeeland dat nog in bedrijf gesteld moet worden. Volgens de berichten staat dat nog dit jaar te gebeuren. Als u aan de Zeeuws-Vlaamse kust woont bent u al sinds tientallen jaren verzekert van zuivering. Maar liefst drie installaties zorgen er voor dat het huishoudelijk afvalwater niet al te vies de Noordzee in stroomt. De installaties bij Hulst en Oost burg lozen het gezuiverde water op de binnenwateren. De Oosterschelde kent geen lozingen van industrieën zoals in de Wester schelde. Wel stroomt er een gedeelte van het Zeeuwse huishoudelijk afval water in. Als u op Tholen of St. Phi- lipsland woont komt uw toilet uit op de Oosterschelde. Dat geldt ook voor inwoners van Colijnsplaat en veel huishoudens op Schouwen-Duive- land. Een vreemde gedachte als u bedenkt dat de Oosterschelde aange wezen is als beschermd natuurmonu ment. Het afvalwater stroomt er dan ook niet ongezuiverd in. Het water uit alle dorpen en steden passeert hier een rioolwaterzuiveringsinstallatie. De resterende kernen op Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland lozen op het Veerse Meer en de Gre velingen. Philipsland Retranchement-

Wantij | 1990 | | pagina 12